Divertikülit

divertikulit


Divertikülitin ne olduğunun açıklamasından önce, divertikül, kişinin sindirim sisteminin içinde meydana gelebilen şişkin ve küçük keselerdir. Genellikle kalın bağırsakta alt bölümde görülmektedirler. Bir kişide bu divertiküllerin oluşmuş olması durumuna divertiküloz, bu divertikülozların iltihaplanması durumuna ise divertikülit adı verilmektedir. Hafif ve ağır olmak üzere 2 çeşit divertikülit hastalığının mevcut olduğu bilinmektedir. Hafif divertikülit hastalığını geçiren kişilerin antibiyotik veya yeni bir beslenme şekli ile iyileşebildiği bilinmekte iken, ağır divertikülit hastalarının ameliyat olması gerektiği bilinmektedir. 

Divertikülit Tedavisi Nedir?

Divertikülit hastalığının tedavisi için öncelikle kişinin divertikülit durumunun hafif mi yoksa ağır mı oldu belirlenmelidir. Bu doğrultuda doktorun izlediği yol dikkate alınmalıdır. 

Divertikülit Diyeti Nasıldır?

Divertikülit diyeti kişinin rahatsızlığına bağlı olarak değişmekle beraber, bu diyeti uygulamak için göründüğünüz uzmanınızın sizi beslenme ve diyetetik bölümüne yönlendirmesi gerekmektedir.

Divertikülit Belirtileri Nelerdir?

Divertikülit hastalığının belirtileri arasında kabızlık, ishal, kişinin karnının hassas olması, ateş, bulantı ve kusma durumlarının yer aldığı bilinmektedir. 

Divertikülit Beslenme Şekli Nasıldır?

Divertikülit hastalığına sahip kişilerin yüksek lifli gıdaları tüketmeleri gerekmekte olup, kişinin divertikülit hastalığı iltihaplıysa düşük lifli yiyecekleri tüketmesi gerekmektedir. Yine aynı şekilde kişiden kişiye göre değişmektedir.

Divertikülit Bitkisel Tedavisi Var Mıdır?

Divertikülit hastalığının bitkisel tedavisi arasında fırınlanmış ya da püre olarak tüketilebilecek patates, C vitamini, armut, arpa gibi besinlerin tüketilmesi bulunmaktadır.

Divertikülit Ameliyatı Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Divertikülit ve diğer bağırsak ameliyatları sonrasında kişilerin hareketsizlik nedeniyle akciğerlerde pıhtı atma ihtimali olduğundan hastalar sık sık hareket etmelilerdir.

Divertikülit Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Divertikülit ameliyatı sonrasında kişiler bağırsakların daha rahat çalışmasına olanak sağlayıcı, bağırsakların tıkanmasını önleyici şekilde beslenmeleri gerekmektedir. Zaten ameliyat uygulayan uzman cerrahlar ve kişinin kendi doktoru ameliyat sonrası beslenme hakkında kişiyi bilgilendirecektir.

Divertikülit Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Divertikülit hastalığının ameliyatında kalın bağırsaktaki problemli kısım çıkarılmaktadır. 

Divertikülit Cerrahi Endikasyonları Nelerdir?

Divertikülit hastalığının cerrahi endikasyonları arasında kişinin ikiden fazla divertikülit atağı geçirmesi ve hastanın divertikülitinin fistülleşmesi olarak bilinmektedir.

Divertikül Geçer Mi?

Divertikülit hastalığının uygun tedaviler sonucunda geçtiği bilinmektedir

Divertikülit Nasıl Geçer?

Divertikülit hastalığı doktorunuzun koyacağı teşhis ile hastalığın ciddiyetinin ne ölçüde olduğuna göre uygulanacak tedavi ile geçmektedir.

Divertikülit Kendiliğinden Geçer Mi?

Divertikülit hastalığı genellikle kendiliğinden geçmemekte, kişinin bir uzmana görülmesi gerekmektedir.

Divertikülit Kaç Günde Geçer?

Divertikülit hastalığı, hastalığın ne derecede ve ne şiddette olduğuna bağlı olarak iyileşme süresi değişmektedir.

Divertikülit Hastası Ne Yemeli Ne Yememeli?

Divertikülit hastalarının ne yiyip ne yememesi gerektiğine hastanın tetkik ve tahlilleri sonucunda doktoru karar vermektedir. 

Divertikülit Halsizlik Yapar Mı?

Divertikülit hastalığı halsizlik yapabilmektedir.

Divertikülit İçin Hangi Doktora Gidilir?

Divertikülit hastalığı için Genel Cerrahi veya Gastroenteroloji bölümlerine görünülmesi gerekmektedir.

Divertikülit İshal Yapar Mı?

Divertikülit hastalığının ishal yaptığı bilinmekle beraber birçok hastada kabızlık da görüldüğü bilinmektedir.

Divertikülit Komplikasyonları Nelerdir?

Divertikülit hastalığının komplikasyonları arasında divertikül iltihaplanması, delinmesi, kalın bağırsak daralması, kalın bağırsakta fistül oluşması ve kanama gibi durumlar görülebilmektedir. 

Divertikülit Kansere Döner Mi?

Divertikülit hastalığının kansere dönmediği bilinmektedir


Divertikülit hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Divertikülit