Dispraksi Geçer Mi?

(Dispraksi )

dispraksi-gecer-mi

Dispraksi Geçer Mi?

Dipraksi geçebilen bir rahatsızlık değildir. Fakat sorunun tam olarak ne anlaşılması ile birlikte çeşitli çalışmalar yapılabilir, ilaç tedavileri verilebilir ve hastanın bu sayede yaşama adaptasyonu sağlanır. Tam olarak geçmesini sağlayan bir tedavi seçeneği bulunmamaktadır.

Dispraksi özellikle çocukluk çağında görülen bir nörogelişim problemidir. Dispraksi, hem günlük yaşam, hem akademik başarı ve okul arkadaşlıkları ile ilgili sorunlar yaratan bir durumdur. Yaşıtların yapabildiği her türlü hareketin, dispraksiye sahip olan çocuklarda yapılamadığı bilinmektedir. Okul çağlarındaki çocuklarda sakarlık ve alfabe ezberlerken zorlanma gibi kendini belli ederken, sosyal sorunlara ve akran zorbalığına maruz kalınmasına neden olmaktadır. Dispraksinin meydana gelişindeki nedenler net olarak bilinemese de annenin ileri yaşta doğum yapması, gebelik sırasında alkol ve sigara kullanımı bu nedenler arasında gösterilebilmektedir.

Dispraksi Nedir?

Dispraksi, toplumda ilkokul çağlarındaki çocuklarda sıklıkla görülen bir nörogelişim bozukluğudur. Kaslarla ilgili ya da fizik yapısı ile ilgili bir problem olmamasına rağmen çocuğun hareket etmesinde yavaşlama, makas kullanırken zorlanma, yemek yeme esnasında zorlanma, çarpım tablosu yada alfabe ezberlerken zorluk yaşama gibi belirtilerle kendini belli eden bir gelişim hastalığıdır.

Dispraksi Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Dispraksiye sahip kişilerin tam düzelebilmesi için kesin geçerliliği olan bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Hastalığın şiddeti, yönelim alanları ve hangi alanda sorun yaşandığında dair bir inceleme yapılmalıdır. Genelde fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri ile, ilaç kullanımları ile beraber dispraksi tedavisi yapılmaktadır.

Dispraksi Belirtileri Nelerdir?

-Düğme iliklerken zorlanma

-Yapboz ve boyama yapamama

-Yemek yeme esnasında dökerek yeme

-Alfabe ve çarpım tablosunu ezberlerken zorlanma

-Sık sık sakarlık

-Koordinasyon güçlüğü

-Topla oynayamama

Yetişkinlerde Dispraksi Belirtileri Nelerdir?

-Yürürken nesnelere çarpma

-Yürüme esnasında mesafe ayarlamama

-Araç kullanımını öğrenmede güçlük

-El yazısının anlaşılabilir olmaması

-İçe Kapanıklık

Dispraksi Geçer Mi?

Dipraksi geçebilen bir rahatsızlık değildir. Fakat sorunun tam olarak ne anlaşılması ile birlikte çeşitli çalışmalar yapılabilir, ilaç tedavileri verilebilir ve hastanın bu sayede yaşama adaptasyonu sağlanır. Tam olarak geçmesini sağlayan bir tedavi seçeneği bulunmamaktadır.

Dispraksi İlaç Tedavisi Nedir?

Dispraksiye sahip hastaların, hastalığının kontrol altına alınabilmesi için bazı ilaç tedavileri uygun görülebilmektedir. Bu ilaçlar ise genelde ‘metilfenidat’ aktif maddesini içeren nörolojik ve psikiyatrik ilaçlardır. Ayrıca bu tür hastalığa sahip kişilerde ‘benzodiazepin’ grubu ilaçlar da kullanılabilmektedir.

Dispraksi Nedenleri Nelerdir?

-Bebeklerin düşük doğum ağırlığı ile dünyaya gelmesi

-Annenin ileri yaşta doğum yapmış olması

-Hamilelik sırasında kullanılan alkol ve sigara

-İkiz gebelik olması

-Yenidoğan sarılığı geçirilmiş olması

 

hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Dispraksi