Dispepsi Nedir?

dispepsi-nedir


Dispepsi her ne kadar dilimizde hazımsızlık olarak bilinse de tıpta karnın üst bölgesinde lokalleşmiş bir ağrı veya rahatsızlık hissi olarak tanımlanmaktadır. Dispepsinin hissedildiği ya da olduğu bölgedeki rahatsızlık durumları hazımsızlıkla ilgili ya da ilgisiz bilinmeksizin dispepsi hastalarında genellikle şişkinlik, erken doyma, bulantı, geğirme, yanma gibi şikayetler bulunmaktadır. Genellikle hastaların çoğu bu durumu bilmediklerinden bir uzmana gittiklerinde özellikle hazımsızlık, gaz ya da gaz ağrısı, rahatsızlık gibi şikayetlerini belirtip yine genellikle gastrit veya ülser başlangıcı gibi tanı almaktadırlar.

Dispepsi Ne Demek?

Dispepsi halk arasında hazımsızlık olarak bilinse de tıbben karnın üst bölgesinde yaşanan ağrı ve rahatsızlık durumu olarak bilinmektedir. 

Dispepsi Belirtileri Nelerdir?

Dispepsi hastalığının belirtileri arasında şişkinlik, geğirme, yanma, bulantı ve erken doyma gibi belirtiler bulunmaktadır.

Dispepsi Nedenleri Nelerdir?

Dispepsi hastalığı, organik ve fonksiyonel olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Organik dispepsinin nedenleri arasında safra kesesi, pankreas, mide kanseri, gastrit, ülser gibi nedenler olabilirken fonksiyonel dispepsinin nedenlerinin anlaşılması için teknolojik aletlerden yardım alınması gerekmektedir. 

Dispepsi Diyeti Nasıl Yapılır?

Dispepsi hastaları, yağ, acı, baharat gibi mideyi zorlayacak besinleri tüketmemelidir.

Dispepsi Teriminin Anlamı Nedir?

Dispepsi teriminin anlamı Türkçe’de hazımsızlık olarak bilinmektedir.

Dispepsi Ağrı Nedir?

Dispepsi ağrısı karnın ön bölgesinde meydana gelen şişkinlik hissi uyandıran bir ağrı çeşididir.

Dispepsi Nasıl Geçer?

Dispepsi hastalığının organik mi yoksa fonksiyonel mi olduğuna bağlı olarak doktorunuzun yapacağı tetkikler sonucunda ortaya çıkan dispepsi nedenini ortadan kaldırmaya yönelik ilaçların kullanımı sayesinde dispepsi geçmektedir.

Dispepsi Nefes Darlığı Yapar Mı?

Dispepsi hastalarında kişi karnında ağrı, şişlik gibi durumlar gördüğü için nefes darlığı yaşadığı hissine kapılabilmektedir.

Dispepsi Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalara yapılan endoskopi sonucunda dispepsinin sebebi organik hastalık (Örneğin gastrit ya da ülser olarak bulunmuş) ise kişinin genel durumu ile beraber hastalığa göre değişmektedir. Fakat fonksiyonel durumlarda kişinin genel durumuna ilişkin tedavi uygulanmaktadır. 

Dispepsi Çarpıntı Yapar Mı?

Dispepsi rahatsızlığında yaşanan aşırı şişkinlik kalp çarpıntısına sebep olabilmektedir.

Dispepsi Engel Oranı Nedir?

Dispepsinin herhangi bir özür oranının olmadığı bilinmektedir.

Dispepsi Hastaları Ne Yemeli?

Dispepsi rahatsızlığına sahip kişilerin mideyi zorlayıcı, hayvansal yağlar bakımından zengin, aşırı baharatlı ve acı gıdalardan uzak durması gerekmektedir.

Fonksiyonel Dispepsi Belirtileri Nelerdir?

Fonksiyonel dispepsinin belirtileri normal dispepsi ile aynı olup sadece teşhis yöntemi farklıdır.

Gebelikte Dispepsi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gebelikte dispepsi rastlanan bir durum olarak kabul edilmektedir. Mide yanmaları ve mide ekşimeleri çoğu hamile kadında görülmektedir. Gebelerde dispepsi tedavisi doktorun önereceği şekilde, bebeğe zarar vermeyecek bir biçimde uygulanmaktadır. 

Dispepsi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Dispepsi rahatsızlığı için Dahiliye ya da Gastroenteroloji bölümüne gitmeniz gerekmektedir.


Dispepsi Nedir? hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Dispepsi Nedir?