Disparoni

disparoni

Disparoni ağrılı cinsel ilişki demektir. Cinsel ilişki sırasında acı, ağrı, batma ve yanma hissine disparoni denir. Cinsel ilişki ağrı sorunu ihmal edilen konulardan biridir. Çünkü hastalar hastaneye gelmekten ve problemlerini doktora anlatmaktan halen çekinmektedir. Bu da disparoniyi konuşamama ve iyileşememeye neden olur. Disparoninin nedenleri fizyolojik veya psikolojik olabilir. Psikolojik nedenler arasında en başta vajinısmus gelir. vajinismus cinsel ilişki esnasında vajinada istemsiz kasılmalar olması cinsel birleşmenin imkansız olmasıdır. Bu ilişkideki problemler, güvensizlik hissi, aşırı kontrolcülük, ön sevişme ve uyarılma eksikliğinden dolayı olur. Fizyolojik nedenler ise vajinada enfeksiyon, dış genital bölgede enfeksiyon, vulvar vestibulit sendrom, vajinal cerrahi müdahale sonrası yaralar, enfeksiyonlar, doğum sonrası dikişlerin henüz iyileşmemiş olması, doğuştan gelen anomaliler, menopoz döneminde vajinal kuruluktur. Bunun dışında yumurtalıklar, tüpler, myomlar, kistler, geçirilmiş ameliyatlar, sezaryen doğum yapma ve endometriozis hastalığıdır. Disparoninin tanısı için öncelikle hastanın hikayesi dinlenir. Ardından jinekolojik muayene yapılır. Eğer gerekirse ultrason yapılır. Buna göre cinsel ilişkide ağrıya neden olan faktör belirlenir ve tedavi edilir.

Disparoni Ne Demektir?

Disparoni cinsel ilişki sırasında ağrıdır. Bazı psikolojik nedenler ve fizyolojik nedenler( hastalıklar, vajinada kuruluk, enfeksiyon, kist, myom, kızlık zarı anomalilikleri, dış genital bölgede enfeksiyon, doğum sonrası dikişlerin iyileşmemiş olması, geçirilen vajinal cerrahi uygulamaları vb disparoniyi ortaya çıkarır.

Disparoni Nedenleri Nelerdir?

Disparoni nedenleri vajinismus, ilişkide problemler, ön sevişme eksikliği, vajinal enfeksiyonlar, dış genital bölgede enfeksiyon, vulvar vestibulit sendrom, vajina daraltma ameliyatı, vajinal histerektomi, doğum sonrası dikişlerinin iyileşmemiş olması, doğuştan gelen kızlık zarı anomalileri, bartholin bezleri, bartholin kistleri, vajinal kuruluk, rahim, yumurtalık ve tüplerle ilgili hastalıklar, myom, kist, endometriozis hastalığıdır.

Disparoni Nasıl Geçer?

Disparoniye neden olan faktörün bulunması için jinekolojik muayene yapılır. Ardından eğer vajina, rahim, yumurtalık ve tüplerle ilgili bir hastalık teşhis edilirse bu hastalığın tedavisi yapılır. Bu şekilde cinsel ilişkide ağrı sorunu geçer.

Disparoni Ve Vajinismus Farkı Nedir?

Vajinismus ve disparoni birbiriyle karıştırılmaktadır. Ancak vajinismusta vajinadaki kaslar istemsizce çok fazla çalışır ve penisin girişini engeller. Disparonide ise kasların kasılması vajinanın daralmasına neden olur ve bu da ağrı ve acıya yol açar. İkisinin de sebepleri fizyolojik ve psikolojik nedenlerdir. Muayene olmak ve sebebini bularak tedaviye başlamak gerekir.

Disparoni Ameliyatı Var Mıdır?

Disparoniye neden olan faktör eğer rahimle, tüplerle, vajinayla ve yumurtalıklarla ilgili ciddi bir hastalıksa ameliyata gerek duyulabilir.

Derin Disparoni Belirtileri Nelerdir?

Disparoni cinsel ilişki sırasında ağrı çekmektir. Yüzeysel ve derin olarak ayrılır. Derin disparonide kasıklarda ağrı hissedilir.

Derin Disparoni Nedenleri Nelerdir?

Derin disperoniye neden olan faktörler genellikle rahimle ve yumurtalıkla ilgili hastalıklardır. Myomlar, kistler, batın içi yapışıklıklar ve pelvik iltihabıdır.

Disparoni Hamileliğe Engel Mi?

Disperoni eğer rahimle, yumurtalıkla, tüplerle ve vajinayla ilgili bir hastalıktan dolayı ortaya çıkarsa hamileliğe engel olabilir. Bu yüzden sebebi bulunmalı ve tedaviye başlanmalıdır.

Yüzeysel Disparoni Nedir?

Yüzeysel disparoni cinsel ilişki sırasında dış genital bölgede ağrı hissetmektir. Bunun nedenleri vajinal kuruluk, vajinal enfeksiyon olabilir. Disparoni ağrılı cinsel ilişki demektir. Cinsel ilişki sırasında acı, ağrı, batma ve yanma hissine disparoni denir. Cinsel ilişki ağrı sorunu ihmal edilen konulardan biridir. Çünkü hastalar hastaneye gelmekten ve problemlerini doktora anlatmaktan halen çekinmektedir. Bu da disparoniyi konuşamama ve iyileşememeye neden olur. Disparoninin nedenleri fizyolojik veya psikolojik olabilir. Psikolojik nedenler arasında en başta vajinısmus gelir. vajinismus cinsel ilişki esnasında vajinada istemsiz kasılmalar olması cinsel birleşmenin imkansız olmasıdır. Bu ilişkideki problemler, güvensizlik hissi, aşırı kontrolcülük, ön sevişme ve uyarılma eksikliğinden dolayı olur. Fizyolojik nedenler ise vajinada enfeksiyon, dış genital bölgede enfeksiyon, vulvar vestibulit sendrom, vajinal cerrahi müdahale sonrası yaralar, enfeksiyonlar, doğum sonrası dikişlerin henüz iyileşmemiş olması, doğuştan gelen anomaliler, menopoz döneminde vajinal kuruluktur. Bunun dışında yumurtalıklar, tüpler, myomlar, kistler, geçirilmiş ameliyatlar, sezaryen doğum yapma ve endometriozis hastalığıdır. Disparoninin tanısı için öncelikle hastanın hikayesi dinlenir. Ardından jinekolojik muayene yapılır. Eğer gerekirse ultrason yapılır. Buna göre cinsel ilişkide ağrıya neden olan faktör belirlenir ve tedavi edilir.


Disparoni hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Disparoni