Dismenore

dismenore

Her ay yumurtalıklar yeni bir yumurta üretir. Rahim içi de gebeliğe hazırlanır. Ancak döllenme olmadığında vücut yumurtayı ve rahim içindeki dokuları kan ile birlikte dışarı atar. Bu döngü 28 veya 32 günde bir kez olur ve 5 veya 10 gün sürer. Bu sürede vücutta ağrılar ve şişmeler olur. Bazı kadınlar adet kanamasını hafif ağrılarla atlatırken  bazı kadınlar şiddetli ağrılar çekerler. Çok şiddetli ve sancılı ağrılar çekerek adet olmaya dismenore denir. Bu ağrıların nedeni adet döngüsü boyunca rahmin kasılıp gevşemesidir. Rahmin kasılıp gevşemesini tetikleyen hormon prostaglandinlerdir. Bu hormonlar adet ağrısının şiddetini belirler.

Dismenore Nedir?

Adet ağrılarının tıp dilindeki karşılığı dismenoredir. Dismenore iki tipte olabilir. Birincil dismenore adet döneminde rahmin kasılıp gevşemesinden dolayı kaynaklanır. İkincil dismenore ise vajinadaki sorunlardan kaynaklanır.

Dismenore Anlamı Nedir?

Kişinin günlük hayatını zora sokacak şekilde ağrılı adet görmesidir.

Dismenore Belirtileri?

Dismenorenin belirtileri arasında alt karında şişlik, karna kramp girmesi, bulantı ve kusma, baş dönmesi, baş ağrısı vardır.

Dismenore Ağrısı Nasıl Geçer?

Dismenoreye neden olan faktörlerin araştırılması ve ona göre bir tedavi uygulanması gerekir. Bilinmeyen nedenlere bağlı olarak oluşan dismenore de ise doğum kontrol hapı kullanılır. Sağlıklı beslenme, masaj ve egzersizler de dismenorenin tedavisi olarak sayılır.

Dismenore Akupunktur Noktaları?

Akupunktur tedavisi ilk başta 8 veya 10 seans uygulanır. Daha sonra 3 ay veya 6 ay geçtikten sonra adetten 1-2 gün önce uygulanır. Akupunktur vücudun adet öncesi bozulan hormonları dengeye sokar ve vücuttaki ağırları hafifletir.

Dismenore Bitkisel Tedavisi Nasıldır?

Zerdeçal ve söğüt kabuğu: Bu ikisi karıştırılır ve içilir. Bu karışımın ödem attırıcı ve ağrı kesici etkisi vardır.

Gül çiçeği tomurcuğu ve mayıs papatyası: Bu iki çiçek adet döneminde yatıştırıcı etki sağlar.

Civanperçemi, mayıs papatyası ve gül tomurcuğu: Bu bitkilerin karışımı spazm çözüyor.

Dismenore Egzersizleri Neler?

Evde yapılan egzersizler şiddetli adet ağrılarını hafifletir. Adet ağrılarını hafifletmek için plank durma, köprü yapma, kedi- deve pozisyonu, kolları yana açma, çömelme gibi hareketleri yapabilirsiniz.

Dismenore İçin En İyi İlaç?

Dismenore için Dr.Parlakgümüş, 'parasetamol' adlı ağrı kesiciyi öneriyor. Ancak siz yine de eczaneye danışıp ilaç alabilirsiniz.

Dismenore İyi Gelen Yiyecekler Neler?

Süt ve süt ürünleri, balık, pekmez, fındık, fıstık, ceviz, yeşil yapraklı sebzeler, rezene çayı, zerdeçal, muz, papatya çayı, maydanoz gibi besinler adet ağrısı için iyi gelen yiyecekler arasındadır.

Dismenore İçin Ne Yapılmalı?

Adet ağrılarına sıcak suyla duş almak, karın bölgesine sıcak su torbalarıyla kompres yapmak, sıcak havlularla karın bölgesine masaj yapmak, soğuktan korunmak ve dinlenmek iyi gelir.

Dismenore Neden Olur?

Dismenore iki çeşittir. Birincil dismenore adet sırasında rahmin kasılıp gevşemesiyle gerçekleşir. İkincil dismenore ise vajinal bozukluklardan meydana gelir.


Dismenore hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Dismenore