Dış Kulak İltihabı

dis-kulak-iltihabi

Dış kulak iltihabı kulak kepçesi olarak tabir edilen dış bölge ile kulak zarı arasında yer alan bölgede enfeksiyon gelişmesine verilen addır. Yüzme sporu ile ilgilenen sporcularda görülme olasılığı çok daha sık olduğundan dolayı halk arasında yüzücü kulağı olarak tabir edilir. Elbette bu hastalığın tıp dilinde bilinen ismi ise ‘otitis externa’dır. Bahsedilen bölgede iltihaplanmanın artışı ise su ile temas ile iyiden iyiye artış gösterir. Hafif seyreden dış kulak iltihabı söz konusu olduğunda hastalar yalnızca kaşıntıdan şikayet etmektedirler. İleri düzeye ulaştığında ise ilaç ve damla tedavileri ile düzeltilebilir.

Dış Kulak İltihabı Nasıl Geçer?

Dış kulak iltihabının geçmesi için hekimin önerdiği kulak damlaları, antibiyotikler kullanılmalıdır. Aynı zamanda ağrı kesici kullanımı da iltihaptan kaynaklanan ağrının giderilmesinde etkilidir. Tedaviye uyulması durumlarında iltihap kısa sürede gerilemektedir.

Dış Kulak İltihabına Ne İyi Gelir?

Doğal bir tedavi yöntemi olarak dış kulak iltihabının giderilmesi için sarımsak kullanılmalıdır. Sarımsağın suyu sıkılarak kulağa damlatılır. Fakat bilimsel bir gerçekliği olmadığı bu işlem esnasında unutulmamalıdır.

Dış Kulak İltihabı Oksijenli Su İyi Gelir Mi?

Oksijenli su kulak tıkanıklıklarını gidermek için kullanılır iken, dış kulak iltihabına iyi gelmemektedir.

Dış Kulak İltihabı Kaç Günde İyileşir?

Hekimin reçete ettiği damlalar ve antibiyotikler kullanılıp, su temasından birkaç gün uzak durulması halinde en geç bir hafta içerisinde iyileşme belirtileri gösterir.

Dış Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Dış kulak iltihabının erken belirtileri arasında ‘ kulak kepçesinde kaşıntı, kulaktan sızan şeffaf akıntı, kızarıklık ve kulakta rahatsızlık’ yer alır. İlerlemiş durumda ise ‘duyma yetisinde azalma, yoğun iltihap akıntısı, kulakta şiddetli ağrı ve tıkanıklık’ gibi belirtilerle karakterize olmaktadır.

Dış Kulak İltihabı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Verilen ağrı kesicilerin düzenli kullanılması ağrıyı hafifletecektir.

Dış Kulak İltihabı Ateş Yapar Mı?

Pek çok komplikasyona neden olabilen dış kulak iltihabının ateş yaptığı düşünülmemektedir.

Dış Kulak İltihabı Ağrısı Kaç Günde Geçer?

Hekimin önerdiği ağrı kesicilerin düzenli kullanılması ile birlikte 3 günlük süre zarfı sonunda ağrı hafifleme gösterecektir.

Dış Kulak İltihabı Baş Ağrısı Yapar Mı?

Dış kulak iltihabının meydana gelmesinin sonrasında hem kulakta hem de başta zonklama tarzında ağrı görülmesi söz konusudur.

Dış Kulak İltihabı Baş Döndürür Mü?

Dış kulak iltihabı, iltihaptan dolayı kulakta tıkanıklık yapar ve işitmeyi engeller. Dolayısı ile kişilerde baş dönmesine neden olmaktadır.

Dış Kulak İltihabı Bulaşıcı Mıdır?

Dış kulak iltihabı, sanılan aksine bulaşıcılık faktörü bulunan bir hastalık değildir.

Dış Kulak İltihabı Banyo Yapabilir Mi?

Dış kulak iltihabı olan kişilerde su teması iltihabın yaygınlaşmasına neden olur ve tedavinin başlaması ile birlikte kulak uzun bir süre sudan uzak tutulmalıdır. Dolayısı ile tedavi süresi geçinceye kadar banyo yapılmamalıdır.

Dış Kulak İltihabı Denize Girebilir Mi?

Kulak içerisine su temasından kaçınılması gerektiğinden dolayı, bu enfeksiyona maruz kalan hatsalar denize ya da havuza girmemelidir. Bu durum tedavi sürecini uzatacaktır.

Dış Kulak İltihabı Halsizlik Yapar Mı?

İltihap kaynaklı bir hastalık olduğundan dolayı kişilerde halsizlik yapması ihtimali çok yüksektir.

Dış Kulak İltihabı İşitme Kaybı Yapar Mı?

Orta ve yüksek derece olarak tabir edilen dış kulak iltihabı kulakta tıkanıklık yapabilir ve geçici süreliğine işitme kaybı görülebilir.

Dış Kulak İltihabı hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Dış Kulak İltihabı