Dış Gebelik Hissedilir Mi?

(Dış Gebelik)

dis-gebelik-hissedilir-mi

Dış Gebelik Hissedilir Mi?

Dış gebelik hamileliğin ilk dönemlerinde hissedilmeyebilir. Hamileliğin ilk zamanlarında normal belirtiler veren bu durumda karnın alt tarafında sürekliliği olan ağrıya kulak vermek gerekir.

Bir korunmasız ilişki sonrasında spermin yumurtaya tutunması ve rahim içerisine yerleşmesi normal bir gebeliktir. Fakat bazı durumlarda spermle döllenen yumurta rahim dışında bir bölgede konumlanabiliyor. Neredeyse elli gebelikten bir tanesinde muhakkak rastlanılan dış gebelik, rahimden bağımsız olarak fallop tüplerinde gelişir. Fallop tüpleri ise büyüyen bir bebeği bünyesinde misafir etmeye uygun değildir.


Tübal hamilelik olarak da bilinen dış gebeliğin çoğu zaman sebebine ilişkin bir bulguya rastlanılmaz. Yapılan araştırmalara göre hormon bozuklukları ve travmalar bu duruma sebebiyet veren bir durumdur. Döllenmiş yumurtanın olması gereken en uygun yer rahim içi iken fallop tüpleri gibi farklı alanlara yerleşmesi tedavi gerektiren bir durumdur. Kanama gibi istenmeyen durumlara yol açan dış gebelik, erken tanı ve teşhis edilmeye muhtaç bir konudur. Hem anne hem de bebek sağlığı için önemlidir.


Dış Gebelik Nedir?

Gebelik bir sperm ve yumurta hücresinin döllenmesidir. Normal gebelikte döllenen yumurta hücresi ana rahminde konumlanıyorken dış gebelikte rahim dışı bir yerdedir. Yumurtanın rahim harici bir yerde barınması durumu dış gebelik olarak adlandırılır.

Dış Gebelik Neden Olur?

Dış gebeliğe dair yapılan araştırmalarda yüzde yüz net bir sonuca ulaşılamamıştır. Fakat bazen bir iltihap, bazen de hormonal bozuklukların dış gebeliğe yol açacağı bilinir.

Dış Gebelik Belirtileri Neler?

Vajinal Kanamalar

Karnın alt kısmında görülen tek taraflı ağrılar

İshal

Kusma

Omuz Ağrıları

Dış Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

Dış gebeliğin fark edildiği zamanlar genelde hamileliğin 5 ila 14. haftası arasında değişim göstermektedir.

Dış Gebelik Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki Olur Mu?

Dış gebelik ameliyatının hemen ardından cinsel ilişki kesinlikle önerilmez. Bu durum kadında iç kanama meydana getirebilecek kadar ciddi ve tehlikelidir.

Dış Gebelik Ameliyatı Riskleri Neler?

Dış gebelik ameliyatı diğer tüm ameliyatlarda ki gibi bir oranda risk taşımaktadır. Bu cerrahi yöntemde ekstra yaşanan bir riskten bahsetmek söz konusu değildir.

Dış Gebelik Cinsel İlişkiyle Mi Olur?

Gebelik yumurta ve spermin birleşimidir. Bu durum elbette ki bir cinsel ilişkinin sonucudur. Dış gebeliğin normal gebelikten tek farkı ise rahim içine değil başka bir yere yerleşmesidir. Bu durumda dış gebelikte de normal gebelikte olduğu gibi cinsel ilişkiye girilmiş olması gerekir.

Dış Gebelik Çubuk Testte Çıkar Mı?

Hamilelikte artan Beta-HCG hormonunu ölçen bu testte gebelik varsa pozitif görünür fakat dış gebelik olduğunu belli eden bir ibare bu testlerde bulunmaz.

Dış Gebelik Erkekten Mi Kaynaklanır?

Yapılan araştırmaların hiç birinde böyle bir ifadeye yer verilmemiştir. Bazı durumlarda baba faktörünün etkisi bulunuyor fakat dış gebelikte böyle bir kanaate varılabilmiş değildir.

Dış Gebelik En Geç Ne Zaman Sonlandırılır?

Hayati bir risk oluşturan dış gebelik, annenin durumu fark etmesinden hemen sonra doktorun vereceği kararla sonlandırır. Burada önemli olan durum erken fark etmek olacaktır.

Dış Gebelik Fark Edilmezse Ne Olur?

Dış gebeliğin fark edilmediği durumlar hayati risk taşır. Fallop tüpleri bir bebeği taşımak üzere görevlendirilmemiştir. Bir süre sonra ciddi kanamalara yol açabilir.

Dış Gebelik Hissedilir Mi?

Dış gebelik hamileliğin ilk dönemlerinde hissedilmeyebilir. Hamileliğin ilk zamanlarında normal belirtiler veren bu durumda karnın alt tarafında sürekliliği olan ağrıya kulak vermek gerekir.

Dış Gebelik Hamilelik Midir?

Dış gebelik hamileliktir fakat cerrahi bir müdahaleye ihtiyaç duyar. Sağlıklı ve olağan bir durum değildir.

Dış Gebelik İdrarda Belli Olur Mu?

Malesef dış gebeliğin idrarda ve ya testte çıkması mümkün değildir. Bir hekim ve ultrason cihazlarıyla bu kanıya varılabilir.

Dış Gebelik Kendiliğinden Düşer Mi?

Bazen bazı durumlarda bu gebelik türü kendiliğinden sonlanabilmektedir.


hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Dış Gebelik