Diş Eti Çekilmesi

dis-eti-cekilmesi

Diş eti çekilmesi pek çok toplumlarda sıklıkla görülen yaygın bir diş hastalığıdır. Dişleri çepeçevre saran ve halk tabiri ile damak olarak bilinen diş etleri gerilemeye başlar. Geç teşhis edilmesi ve tedavisinin ertelenmesi dişleri açığa çıkararak, bazı çukur bölgelerin oluşmasına neden olur. Yenilen besinlerle birlikte bu bölgelere enfeksiyon yerleşmesi çok daha kolaylaşır. Bu da diş kayıplarının yaşanmasına, kötü nefes kokusuna ve iltihaplara neden olmaktadır.

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Nasıldır?

Diş eti çekilmesi gibi bir hastalık söz konusu olduğunda etkilenen bölge uzman hekim tarafından dezenfekte edilir. Dişlerde oluşan plakların tamamı temizlenir. Ardından antibiyotik tedavisi uygun görülebilir ve reçete edilen antibiyotiklerin kullanımı sağlanır.

Diş Eti Çekilmesine Ne İyi Gelir?

Diş eti çekilmesinde yapılacak en önemli şey bir diş hekimi kontrolünde tedavi olmaktır. Fakat bazen evde uygulanabilecek doğal yöntemlerle de oluşabilecek enfeksiyonlar önlenmeye çalışılır. Bunun için ise misvak kullanımı, karbonat karışımlı gargara ve karanfil kullanımı önerilir.

Diş Eti Çekilmesi Ağrısına Ne İyi Gelir?

-Parol, apranax, majezik gibi reçetesiz satılan ağrı kesiciler kullanılabilir.

-Hekiminizin önerdiği antibiyotik kullanımına devam edilebilir.

-Tuzlu su ya karbonatlı su ile birlikte gargara yapılabilir.

-düzenli diş fırçalama sağlanabilir.

Diş Eti Çekilmesi Ağrı Yapar Mı?

Diş etli çekilmesi sonucunda diş eti yüzeyinde bulunan bazı bölgeler çukurlaşır ve bu durum bakteri üremesine neden olur. Bakterini bulunduğu ağız içi yüzey doğal olarak ıslak olduğu için bakteriler hızla ürer ve diş eti ağrısına sebebiyet verirler.

Diş Eti Çekilmesi Belirtileri Nelerdir?

-Diş fırçalama esnasında anormal kanamalar

-Diş etlerinin kızarık ve şişkin bir görünümde olması

-Sert yiyecekler ısırıldığında yiyeceklere kan bulaşması

-Dişlerin olması gereken boyutundan daha fazla uzun olarak görülmesi

Diş Eti Çekilmesi Boğaz Ağrısı Yapar Mı?

Diş çekilmesinin boğaz ağrısına neden olup olmadığı bilinmemektedir. Fakat bakıldığında aynı ortamda bakteriler olacağından dolayı bu ağrı boğaz ağrısı olarak değerlendirilebilir. Her ikisinin birbirine karıştırılmaması için mutlaka bir hekime başvurmakta fayda bulunmaktadır.

Diş Eti Çekilmesi Çene Ağrısı Yapar Mı?

Diş ve diş eti hastalıkları çene kemiği dokusuna da zarar vereceğinden dolayı çene ağrısı yapma ihtimali oldukça yüksektir.

Diş Eti Çekilmesi Düzelir Mi?

Tüm plak ve tartarların temizlenmesi, gerekli bakımların yapılması ve ardından antibiyotik kullanımına başlanması ile birlikte diş eti hastalıklarının hızla iyileşme göstereceği bilinmektedir.

Diş Eti Çekilmesi Fırçalamayla Düzelir Mi?

Yalnızca diş fırçalamak yeterli değildir. Çekilmenin ardından oluşacak boşluklarda bakteriler oluşur ve bu bakterilerin üremesinin engellenmesi gerekmektedir. Dolayısı ile hem antibiyotik tedavisi alınmalı hem de gerekli temizlik koşullarının yerine getirilmesi gerekmektedir.

Diş Eti Çekilmesi Genetik Mi?

Genetik yatkınlığın diş eti hastalıklarından etkili olabileceği düşünülmektedir fakat bununla alakalı destekleyici bir çalışma bulunmamaktadır.

Diş Eti Çekilmesi Hangi Bölüm Bakar?

Diş eti çekilmesi için başvurulması gereken alan diş hastanelerinde bulunan periodontoloji bölümüdür.

Diş Eti Çekilmesi Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur?

Diş eti hastalıklarının meydana gelmesinde C vitamini eksikleri akıllara gelmelidir. Gerek besinler yoılu ile gerek takviye formunda yeteri kadar C vitamini alındığından emin olunmalıdır.

Diş Eti Çekilmesi hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Diş Eti Çekilmesi