Depresyon

depresyon


Depresyona günümüze birçok insan yakalanmaktadır. Bu kişilerden biri de biz olabiliriz ve belki de bu durumla birden çok kez karşı karşıya kalabiliriz. Depresyon günlük alışkanlıklarımızı yapmamıza engel olan çok zorlu bir rahatsızlıktır. Hayattan zevk alışımıza engel olur ve bize günleri dar eder. Bu durumla karşı karşıyayken girdiğimiz çıkmazda vücudumuzda ve zihnimizde ne gibi değişimler olur ve bizi neler bekler bir bakalım.

Depresyon Nedir?

Sürekli üzüntü duygusunu hissetme durumu, ilgi kaybı, dikkat eksikliği gibi durumların geliştiği duygu durumunda bir takım bozuklukların olduğu çok ciddi bir rahatsızlıktır.

Depresyon İlaçları Nelerdir?

Günümüzde bu ilaçların sayısı yaklaşık 30’a dayanmaktadır. Genelde antidepresan grupları 4 sınıfa ayrılmaktadır. Bunlar trisiklik antidepresanlar, MAO inhibitörleri, SSRI’lar, Atipik ve yeni kuşak antidepresanlar olarak gruplandırabilir.

Depresyondan Nasıl Çıkılır?

Depresyondan çıkmak için bakış açımızı değiştirmeliyiz. Geleceğe karşı umutsuz olmamalı ve her gün mutlu olmak için yeni nedenler bulmalıyız. Olumsuz bakış açılarını bertaraf etmeli pozitif düşünceye hayatımıza almalıyız. Mutsuzluk döngüsünden çıkmalı ve kendimizi daha olumlu bir duygu durumuna almalıyız.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Kişide sürekli yorgun hissetme hali belirtisi oluyorsa, ilgide eksiklik, yeme içmede azalma, iştahta kayıp, konuşmada ve hareketlerde yavaşlama, sürekli yorgun halde olma, suçlu ve değersiz hissetme durumu gibi halleri bulunuyorsa ciddi bir depresyon ile karşı karşıya kalınmıştır.

Depresyon Ne Demek?

Depresyon birtakım etmenlere bağlı ortaya çıkan zihinsel bir hastalıktır. Kişinin hayatını olumsuz etkiler İntihara dahi sebep olabilir.

Depresyona Ne İyi Gelir?

Depresyondan kurtulmak için önce kişi kendinde bir takım değişiklikler meydana getirmelidir. Buna çevresini ve kafasının içini düşünce yapısını değiştirmekle başlamalıdır. Yeni bir çevre edinmek, spora başlamak veya yeni bir hobi edinmek depresyondan kurtulmak için yapılabilecek basit esnekliklerdir.

Depresyon Ağrıları Nasıl Geçer?

Kişi psikolojik olarak düşüşteyken bu duruma bağlı vücudunda gerçek olmayan bazı ağrılar hissedebilir. Zamanla bu psikolojik etkiler kişide fiziksel ağrıları da tetikleyebilir.

Depresyona İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Depresyondan uzaklaşmak için rahatlatıcı bazı çaylardan destek alınabilir. Geyik dikeni bitkisi, lavanta çayı, papatya çayı, melisa çayı, ginseng çayı bunlardan birkaçı olarak örneklenebilir.

Depresyon Baş Ağrısı Yapar Mı?

Hastaların çoğunda baş ağrısı veya sırt ağrısı şikayetleri gözlemlenmektedir. Bu ağrıların psikolojik olup olmadığı saptandıktan sonra tedaviye başlanmalıdır.

D Vitamini Depresyona İyi Gelir Mi?

Vücutta azalan D vitamini ve eksikliği sonucunda kişide kas zayıflığı, uykusuzluk, depresyon gibi sonuçlar meydana gelebilmektedir. En yakın zamanda D vitamini miktarımızı ölçtürerek eksikliğinin olması durumunda takviye edici formlar kullanmalıyız.

Depresyon Çeşitleri Nelerdir?

Depresyon çeşitleri majör depresyon, psikotik depresyon, doğum sonrası depresyon, kalıcı depresif bozukluk, bipolar bozukluk olarak çeşitlenebilir ve örnekleri verilebilir.

Depresyon Cinselliği Etkiler Mi?

Depresyona girmiş erkek veya kadınlarda cinsel iktidarsızlık meydana gelebilmektedir. Kişiler cinsel ihtiyaçlara ilgi duymayabilir ve orgazm olmada zorluk çekebilirler. Kişilerde libido azalması gözlenebilir.

Depresyon Çarpıntı Yapar Mı?

Sık karşılaşılan etkilerden biride nefes darlığı ve kalp çarpıntısıdır. kişiler yutkunmada nefes almada zorluk çekebilirler ve tansiyon değişiklikleri meydana gelebilir.

Depresyon Fiziksel Belirtileri Nelerdir?

Depresyon ile birlikte sindirim bozuklukları meydana gelebilir. Kişi çok fazla yemek yeme durumu içinde olabilir veya hiç yemek yemeyebilir. Bunun beraberinde göğüste ağrı hissedebilir veya 

Depresyon Geçer Mi?

Depresyona giren kişilerin mutlaka uzman yardımı alması gerekir. Kendiliğinden geçmesi çok zor bir rahatsızlıktır. Tedavi süresinde çevresel etmenlerin önemi çok büyüktür.

Depresyon Genetik Mi?

Yapılan bazı araştırmalar depresyonun varlığını genetik yatkınlıkla değerlendirmektedir. Kadınlarda daha sık karşılaşılan bu rahatsızlık adet döngüsüyle de daha beter bir hal alabilir.

Depresyon Görülme Sıklığı Nelerdir?

Majör depresyonun görülme olasılığı genelde %5-5’tir. Bu oran erkekler için %3-6 arasında, kadınlar için %10-25 arasında değişkenlik göstermektedir.

Dünya Depresyon Günü Ne Zamandır?

8 Aralık dünyada depresyon günü olarak geçmekte ve etkinlikleri yapılmaktadır.


Depresyon hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Depresyon