Demir Eksikliği

demir-eksikligi

Demir eksikliği bir kansızlık türü olup kadınlarda daha fazla görülmektedir. Kadınlarda görülme oranı %35 olarak görülürken erkeklerde bu oran % 20, hamile kadınlarda ise %50 olarak görülmektedir. Demir, hücreler ve enerji üretiminin bir parçası olduğundan vücut için önemli bir yer taşımaktadır. Kandaki demirin azalması durumunda alyuvar üretimi azalmakta ve kansızlık ortaya çıkmaktadır.

Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Kırmızı et, sakatat, karaciğer, mercimek, börülce, nohut, kabak, bal ve pekmez gibi besinler bünyelerinde fazla miktarda demir bulundurdukları için, bu besinleri tüketmek demir eksikliğini önlemede yardımcı olmaktadırlar. 

Demir Eksikliği Neden Olur?

Demir eksikliği; vücuda yeteri kadar demir alınmaması, vücuttan demir kaybı ve demir ihtiyacını artması ile görülebilmektedir.

Demir Eksikliği Nasıl Giderilir?

Demir eksikliğinin giderilmesi için öncelikle demir eksikliğinin nedeninin bilinmesi gerekmektedir. Bu sebebin bilinmesi, tedavi sürecinde önemli bir rol oynamaktadır. Eksikliğin sebebine göre bir diyet uygulanabilmekte, bu diyetin yetersiz kalması durumunda demir takviyelerine ve ilaçlarına başlanabilmektedir.

Demir Eksikliği Saç Dökülmesi Yapar Mı?

Demir eksikliği problemlerinin başlıca belirtileri arasında demir eksikliğinin de görüldüğü bilinmektedir.

Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Demir eksikliği belirtileri arasında sürekli yorgunluk, halsizlik, fazla üşüme, cildin soluklaşması, uyku problemleri, saç dökülmesi, depresyon, ciltte kuruluk ve baş ağrısı gibi durumlar görülmektedir.

Demir Eksikliği Anemisi Belirtileri Nelerdir?

Demir eksikliği anemisi ve direkt olarak demir eksikliği aynı konular olup, belirtileri arasında yorgunluk, halsizlik, fazla üşüme, cildin soluklaşması, uyku problemleri, saç dökülmesi, depresyon, ciltte kuruluk ve baş ağrısı gibi durumlar görülmektedir.

Demir Eksikliği Baş Ağrısı Yapar Mı?

Demir eksikliği belirtileri ve durumları arasına baş ağrısının sık sık görüldüğü bilinmektedir.

Demir Eksikliği Ciltte Kaşıntı Yapar mı?

Demir eksikliğinin ciltte kaşıntı yaptığı bilinmektedir.

Demir Eksikliği Doğal Tedavi Nasıldır?

Demir eksikliğinin doğal tedavileri arasında, demir açısından zengin olan besinlerin tüketilmesi ve buna uygun diyetlerin uygulanması olarak görülmektedir.

D Vitamini Demir Eksikliği Aynı Şey Mi?

D vitamini vitamin, demir ise mineral eksikliğidir. Demir eksikliği kan ile ilgili d vitamini ise kemiklerle alakalı olduğu için aynı şey değillerdir.

Demir Eksikliği Ereksiyonu Etkiler Mi?

Demir eksikliği kan ve dolaşımla alakalı bir hastalık olduğundan, erkekler için ereksiyon problemleri yaşamasına neden olmaktadır.

Demir Eksikliği Gebe Kalmayı Etkiler Mi?

Eğer yüksek miktarda demir eksikliği mevcutsa hastanın gebe kalması zorlaşabilmektedir.

Demir Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Demir eksikliği; çocuk ve bebeklerde zekâ ve gelişim geriliği, hastalıklara yakalanma ihtimalinin artması, gebelik problemleri ve kalp hastalıkları gibi sorunlara yol açmaktadır.

Demir Eksikliği İçin Ne Yenmeli?

Demir eksikliğinin azaltılması için Kırmızı et, sakatat, karaciğer, mercimek, börülce, nohut, kabak, bal ve pekmez gibi besinlerin tüketilmesi gerektiği bilinmektedir.


Demir Eksikliği hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Demir Eksikliği