Damar Sertliği Ağrı Yapar Mı?

(Damar Sertliği)

damar-sertligi-agri-yapar-mi

Damar Sertliği Ağrı Yapar Mı?

Damarın sertleştiği bölgede ve çevresinde ağrı gelişmekle birlikte baş ağrısı da damar sertliğinin sonuçları arasında yer alır.

Tıp dilinde ateroskleroz olarak bilinen ve 40’lı yaşların ortalarında görülmeye başlanan damar sertliği damarların esnekliğini kaybetmesine neden olan bir rahatsızlıktır. Halk arasında çok ciddiye alınmıyor olsa da tedavi edilmediği durumlarda ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddidir. Damarların tıkanmasına neden olması ile birlikte kan akışının azalması gibi bir sonuçla kalp krizi riski had safhaya çıkacaktır.

Damar Sertliği Nedir?

Yapısal olarak esnekliğe sahip damarların çeşitli nedenlere bağlı olarak sertleşmesi ve esnekliğini kaybetmesidir. Kısa vadede problem gibi gözükmeyen bu durum kan akışına engel olarak ciddi hastalıklara neden olabilir.

Damar Sertliğine İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Damar sertliğine iyi gelebilecek besinler ve bitkiler arasında ‘Kuşkonmaz, Tarçın, Badem, Zeytinyağı, Nar’ gibi besinler yer alabilmektedir.

Damar Sertliği İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kalp Damar Cerrahisi damar sertliği durumlarında başvurulacak bölümlerdendir.

Damar Sertliği Nasıl Engellenir?

Margarinden uzak durulması, sık sık kaliteli yağlardan destek alınması, dengeli oranda her sebzeden ve meyveden tüketilmesi, fındık ve ceviz gibi besinler yenilmeli, gün içinde mutlaka yarım saat kadar kısa yürüyüşler gerçekleştirilmeli, günlük su tüketimine özen gösterilmelidir.

Damar Sertliği Belirtileri Nelerdir?

Damar sertliğinin belirtileri arasında ‘yürüme esnasında sendeleme ve denge kuramama, sık sık baş ağrısı yaşıyor olma, görmenin geçici olarak kötüleşmesi, sertleşme görülen bölgelerde sızı’ gibi etkiler yer almaktadır.

Damar Sertliği Ağrı Yapar Mı?

Damarın sertleştiği bölgede ve çevresinde ağrı gelişmekle birlikte baş ağrısı da damar sertliğinin sonuçları arasında yer alır.

Damar Sertliği Bacak Ağrısı Yapar Mı?

Damar sertliği bacakta bulunan bölgede gelişmiş ise mutlaka ağrı yapacaktır.

Damar Sertliği Cinselliği Etkiler Mi?

Özellikle erkeklerde damar sertliği problemi olması, cinsel yaşamı önemli ölçüde olumsuz etkiler. Kan akışının engellendiği bu durum karşısında peniste sertleşme bozukluğu söz konusudur.

Damar Sertliği Çarpıntı Yapar Mı?

Damar sertliği problemi neticesinde kalbe giden kan akışı yavaşlar ve dolayısı ile çarpıntı olması söz konusudur. Bu nedenle derhal damar sertliği problemine neden olan faktörleri yok etmek, ya da tedavi olmak önem taşır:

Damar Sertliği Kanda Çıkar Mı?

Yapılacak tam kan sayımları ile birlikte vücutta gelişen damar sertliği fark edilebilir fakat hangi bölgede bir damar sertliği söz konusu ise mutlaka röntgen ve MR gibi görüntüleme tekniklerinden faydalanılır.

Damar Sertliği Düzelir Mi?

Yapılacak tedavilerle birlikte damar sertliği düzeltilebilecek bir rahatsızlıktır. Tekrarlamaması açsından mutlak suretle, damar sertliğine neden olabilen faktörlerden kaçınmak önemlidir.

Damar Sertliği Hangi Yaşlarda Görülür?

Damar sertliği genelde 40 ile 45 yaş aralığında ve daha ileri yaşlarda görülebilen bir rahatsızlıktır. Yaş faktörü de bu durumda elbette ki önem taşımaktadır.

Damar Sertliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Kalp krizi, felç geçirme gibi ciddi problemlere neden olan riskli bir rahatsızlıktır.

 

hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Damar Sertliği