D Vitamini

d-vitamini

D vitamini kişilerin kemikleri için en önemli besin bileşiği olarak bilinir. Çünkü kemik içerisinde bulunan kalsiyum mineralinin müthiş bir biçimde emilimini sağlayan yegane şey D vitamini olarak bilinmektedir. D vitamini hem besin kaynaklarından hem de doğanın bir harikası olan güneşten elde edilebilir. Bunun için günün belirli saatlerinde güneşin verimliliğinden faydalanmak yeterlidir. Çünkü cilt üzerinde bulunan bileşenler, ışınları doğrudan D vitaminine çevirmeye yetecektir.

D Vitamini Olan Besinler Hangileridir?

Günlük beslenme rutininde sıklıkla tüketilen ve yüksek oranda D vitamini içerene besinler arasında ‘Somon Balığı, Karaciğer, Süt, Yoğurt, Peynir, Kefir, Yumurta Sarısı, Tereyağı, Mantar, Yulaf’ gibi ürünler yer almaktadır.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

D vitaminin eksikliğinde görülebilecek vücut sinyalleri arasında ‘sık sık kemik ağrısı yaşanıyor olması, duygusal çöküntü ve halsiz hissetme’ yer alıyor.

D Vitamini Faydaları Nelerdir?

Vücut için yine elzem bir bileşen olan D vitamininin sık sık grip olmayı önlediği, depresyona iyi geldiği, şeker hastalığı riskini azalttığı, kemik sağlığına iyi geldiği, hamilelik döneminin rahat geçmesini sağladığı en bilinen faydaları arasında yer alıyor.

D Vitamini Kaç Olmalı?

D vitamini yetişkinlerden en az 30 Ml, çocuklarda ise en az 12 Ml olmalıdır.

D Vitamini Ne İşe Yarar?

D vitamini, kas kramplarının giderilmesinde, kalsiyum emiliminde ve bağırsak sağlığında işe yarayan bir bileşendir.

D Vitamini Açısından Zengin Besinler Hangileridir?

Taze sıkılmış bir portakal suyu, ton balığı, tahıl ürünleri, yüksek oranda yağ içerene balık çeşitleri, hayvansal ürünler, D vitamini açısından zengin besinlerdir.

D Vitamini Boy Uzatır Mı?

Yapılan araştırmalara göre kemik sağlığı açısından önemli olan bu vitaminin eksik olması neticesinde boy kısalığı söz konusu iken; takviye olarak alınan D vitaminin boy uzamasına sebebiyet verebileceği bilinmelidir.

D Vitamini Depolanır Mı?

D vitamini vücutta depolanabilen vitaminler arasında yer alıp, yağda çözünebilir.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

D vitamininin eksik olması durumunda kişilerde bazı kötü durumlar söz konusun olabiliyor. Bunlar arasında ise kilo verememe, güç kaybı yaşama, ruh hali değişikliği, saç dökülmesi, hava şartlarının iyi olmasına rağmen sık sık üşüme gibi etkiler yer alıyor.

D Vitamini Günün Hangi Saatinde Alınmalı?

Vücuda daha rahat adapte olması için mutlaka, kahvaltıdan sonra alınması gerekmektedir.

D Vitamini Gaz Yapar Mı?

D vitaminin gaz yapıp yapmadığı hususunda net bir konu olmadığından, hekiminize danışmanızda fayda var.

D Vitamini Hangi Meyvelerde Var?

Karpuz, muz ve üzüm gibi meyvelerde fazla miktarda D vitamini bulunduğu biliniyor.

 

D Vitamini hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

D Vitamini