Cushing Sendromu

cushing-sendromu

Cushing Sendromu

Böbrek üstü bezlerinden salgılanan kortizol hormonu vücudumuz için oldukça elzemdir. Bu hormon hastalıkların tolere edilebilmesi için gereklidir. Fakat bazı durumlarda bu hormonun aşırı çalışması ‘cushing sendromu’na neden olabilmektedir. Kişide huzursuzluk hissine neden olan ve yüzün ay şeklini almasına neden olan bu durum çeşitli rahatsızlıkları da beraberinde getirir.

Cushing Sendromu Belirtileri?

Kortizol hormonunun aşırı üretilmesi anlamına gelen bu sendromun en önemli belirtileri arasında yüzün yuvarlak bir forma ulaşması ile çeşitli yumrulardır. Bu belirtilerin haricinde ‘huzursuzluk, tekrarlayan enfeksiyonlar, kadınlarda aşırı tüylenme, cinsel isteksizlik, adet düzensizliği v e kaygı’ yer alır.

Cushing Sendromu Nedir?

Vücuttaki önemli hormonlardan olan kortizolun aşırı salgılanmasından kaynaklanan pek çok sorunun kümelenmesi anlamına gelen bir çeşit rahatsızlıktır.

Cushing Sendromu Bitkisel Tedavi?

Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun kanalında yer alan bitkisel kürlerden hekiminize danışarak kullanabilirsiniz.

Cushing Sendromu Beslenme Tedavisi?

Cushing sendromunun etkilerini önemli ölçüde azaltan etkenlerden biri de beslenme şeklidir. Glukoz içeren besinlerden, glüten içerikli besinlerden uzak durularak, tuz, şeker ve yağ tüketimini sonlandırarak etkiler hafifletilebilir.

Cushing Sendromu Geçer Mi?

Erken tanı ve uygun tedavi ile birlikte cushing sendromu etkilerinden kurtulmak mümkündür. Genelde medikal ya da cerrahi tedaviyle yüzde yüze yakın başarı elde edilmesi öngörülür.

Cushing Sendromu İyileşir Mi?

Evet. Özellikle ilaç tedavileri ile birlikte, beslenme planına da uyularak cushing sendromunun iyileşme göstermesi beklenir. Fakat hastalığa neden olan faktörler iyi incelenmelidir.

Cushing Sendromu Ne Demek?

Cushing sendromu özellikle yüz yapısını etkileyebilen, yüzün yuvarlak bir forma bürünmesine neden olan bir etkiye sahip olduğundan dolayı halk arasında ‘aydede’ sendromu olarak da bilinir.

Cushing Sendromu En Sık Nedeni?

Böbreküstü bezlerinin aşırı kortizol hormonu üretmesinin ‘cushing sendromu’nun en sık nedeni olarak gösterildiği bildirilmiştir.

Cushing Sendromu Genetik Mi?

Cushing sendromunun genetik faktörlerle bağlantılı olmadığı tespit edilse de maalesef çoğu hastada genetik geçişlerin varlığı söz konusudur.

Cushing Sendromu Nasıl Geçer?

Cushing sendromundan kurtulmanın en iyi yöntemini beslenme alışkanlıklarını değiştirmek olduğu ve ilaç tedavisine uyum sağlamak gerektiği bilinir. Aynı zamanda tuz ve şekerden uzaklaşmak da etkileri bir miktar hafifletecektir.

Cushing Sendromu İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Endokrinoloji bilim dalı bu rahatsızlıkla ilgilenen bir alandır.

Cushing Sendromu Komplikasyonları?

Kaslarda zayıflama, tip 1 ve tip 2 diyabet, kişide aşırı yorgunluk ve yüksek tansiyon gibi uzun vadede büyük problemlere neden olabilen komplikasyonlara sebebiyet verir.

Cushing Sendromu Tehlikeli Midir?

Doğru tedavi yapıldığı ve tedaviye uyum sağlandığı takdirde herhangi bir ölümcül riski bulunmamaktadır.

Cushing Sendromu Nasıl Anlaşılır?

Yüzde belirgin bir yuvarlaklık, kendini aşırır huzursuz hissetme, tüylenme, adet gecikmesi, boğazda ve sırtta yumru benzeri şişliklerle anlaşılabilmektedir.

Cushing Sendromu hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Cushing Sendromu