Çölyak

colyak

Çölyak hastalığı bazı besinlere karşı hassasiyet gösterir bunlar özellikle glüten içeren besinlerdir. Gluten tüketildiğinde çölyak hastalarının vücutları bazı tepkiler vermektedir ve kişilerde büyük boyutta rahatsızlıklar meydana getirmektedir.

Çölyak Belirtileri Nelerdir?

Karında şişkinlik, kaslarda zayıflama, kansızlık, mutsuzluk, ağız içinde yaralar, gaz şikayetleri, eklem ağrıları, yorgunluk gibi belirtiler çölyak hastalığının belirtileri arasında yer alır.  

Çölyak Hastalığı Tedavisi Nasıldır?

Çölyak hastalığının bir tedavisi bulunmamaktadır. Hastalar ömürleri boyunca glütensiz yiyecekler tüketerek glüten diyeti uygulamak zorundadır.

Çölyak Hastalığı Neden Olur?

Bu hastalığın oluşma nedeni hem genetik hem de çevresel nedenlere dayanmaktadır. Glutenli yiyeceklerin tüketimini fazla abartan kişilerde çölyak gelişebilmektedir

Çölyak Diyeti Nedir?

Çavdar arpa buğday tüketilmemesi durumuna çölyak diyeti denmektedir. Tahıl bulunan yiyeceklerin tüketilmesi yasaktır. Mısır, patates, pirinç, et, meyve, sebze gibi besinlerin tüketiminde herhangi bir sınırlama yoktur.

Çölyak Hastaları Ne Yer?

Çölyak hastaları glütensiz beslenmelidirler. Bu besinler genelde buğday, arpa, çavdar içermez. Et, meyve, sebze, patates, mısır, soya unu glüten içermez.

Çölyak Belirtileri Yetişkinlerde Nasıldır?

Yetişkin kişilerde görülen yaşa nazaran kiloda azlık, kansızlık, dışkıda anormallik gibi durumlar görülmektedir. 

Çölyak Bulaşıcı Mı?

Çölyak hastalığı genetik geçmişe bağlı ortaya çıkan bir hastalıktır. Ailede çölyak hastası bulunan kişilerde hastalık gözlenme ihtimali yüksektir. Çölyak hastalığı bulaşıcı değildir.

Çölyak Cilt Bulguları Nelerdir?

Halsizlik, yorgunluk, ciltte kızarıklık, dilde yanma hissi, kansızlık sonucu cilt renginde solma gibi belirtiler ciltte çölyak hastalığının neden olduğu belirtiler arasında yerini alır.

Çölyak Çarpıntı Yapar Mı?

Çölyak hastalığı her kişide aynı şiddette ilerlemez bazılarında daha hafif etkiler bırakırken bazılarında şiddetli seyredebilir. Genellikle karın ağrısı, karında şişlik, kas ağrıları, halsizlik gibi etkilerle karşılaşılmaktadır.

Çölyak Doğuştan Mı?

Çölyak doğuştan gelen bir hastalıktır ve genetik faktörlere bağımlıdır. Kalıtsal faktörler asıl nedenleri arasında sayılmaktadır.

Çölyak İçin Glütensiz Ürünler Nelerdir?

Çölyak hastalarının glüten içeren yiyecekler tüketmemesi gerekir bu yiyeceklerin arasında mısır nişastası, pirinç, kinoa, keten tohumu, yulaf gibi besinler yer almaktadır.

Çölyak Hastalığı Hangi Yaşlarda Görülür?

Bu hastalık her yaşta insanın karşısına çıkabilir. 8 ile 12 aylık çocuklarda ve 30-40 yaş arasındaki kişilerde görülme olasılığı daha fazladır.


Çölyak hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Çölyak