Çinko Eksikliği Saç Dökülmesi Yapar Mı?

(Çinko Eksikliği)

cinko-eksikligi-sac-dokulmesi-yapar-mi

Çinko Eksikliği Saç Dökülmesi Yapar Mı?

Çinko eksikliğinin saç dökülmesine sebebiyet vermesi bilinen en büyük özelliğidir. Buradaki esas alınacak nokta, saçların sağlıklı bir şekilde uzaması için gerekli olan keratin sentezinin çinko eksikliğinde yapılamamasından kaynaklanır.

Çinko, vücudumuzun işlevlerini yerine getirebilmesi için gerekli olan mineral değerlerinden bir tanesidir. Vücutta kendiliğinden üretimi mümkün değildir ve yenilen besinlerle vücuttaki eksikliği giderilmelidir. Özellikle keratin yapımını destekleyici etkisi olduğundan dolayı, eksikliğinde görülebilecek kozmetik sorunlardan bir tanesi tırnak ve saç hastalıklarıdır. Buna ek olarak yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini etkileyen yegane mineral de çinkodur. Besinler yolu ile alınamadığında ya da kanda olması gereken miktarı tamamlanamadığında, eczanelerde satılan kapsül formları da kullanılabilir.

Çinko Eksikliği Nasıl Giderilir?

-Süt, peynir, kefir gibi ürünler bolca tüketilmeli

-Dana, sığır ve koyun gibi hayvanların etlerinden fayda alınmalı

-Fasulye, nohut gibi kuru baklagiller normal beslenme rejimi içerisinde mutlaka yerini almalı.

-Eksik beslenme olmamalı, her şeyden ölçülü bir şekilde yenmelidir.

Çinko Eksikliğinde Ne Olur?

Çinko insan vücudunda mutlaka olması gereken bir mineral türüdür. Bu mineralin kanımızda yeteri kadar olmadığı durumlarda özellikle çocuk ve bebeklerden gelişim zorluğu, iştah kaybı, ishal, saç dökülmesi ve tırnak kırılmaları görülmektedir.

Çinko Eksikliğinde Görülen Hastalıklar Nelerdir?

-Cinsel fonksiyon bozuklukları

-Kansızlık (anemi)

-Sivilcelenme

-Gebe kalma sorunları

-Enfeksiyon

-Çeşitli kanser türleri

-Saç dökülmesi

Çinko Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Bolca süt ürünleri tüketmek, kırmızı et tüketimi, fındık, ceviz, kaju gibi kuruyemişleri tüketmek, kepekli tahıllar açısından zengin beslenmek önemlidir.

Çinko Eksikliği Saç Dökülmesi Yapar Mı?

Çinko eksikliğinin saç dökülmesine sebebiyet vermesi bilinen en büyük özelliğidir. Buradaki esas alınacak nokta, saçların sağlıklı bir şekilde uzaması için gerekli olan keratin sentezinin çinko eksikliğinde yapılamamasından kaynaklanır.

Çinko Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

-Cinsel gelişimin gecikmesi

-Büyüme geriliği

-Zihinsel uyuşma

-Gözde lezyonlar görülmesi

-Sık sık ishal olma

-Tırnak kırılması

-İstemsiz kilo kaybı

Çinko Eksikliği Neden Olur?

-Kendi vücut indeksimize uygun olmayan katı diyetlerin yapılması

-Sosyo-ekonomik yetersizlik

-Yemek seçme

-Vegan beslenme gibi nedenlerle çinko eksikliği meydana gelmektedir.

Çinko Eksikliği Ağız Kokusu Yapar Mı?

Çinko eksikliğinde nadiren de olsa ağız kokusu gibi istenmeye etkiler görülebilir. Fakat ağız kokusunun meydana gelmesinde diş çürükleri, iç hastalıkları gibi pek çok nedende görülebilir. Detaylı araştırma gerektirir.

Çinko Eksikliği Adet Düzensizliği Yapar Mı?

Çinko eksikliğinin görüldüğü durumlarda ovülasyon döneminin gecikmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Fakat adet öncesi gerginliğin artış göstermesinde yetersiz çinko neden olarak gösterilir.

Çinko Eksikliği Ağız Yarası Yapar Mı?

Evet. Oral aft olarak da bilinen ağız yaralarının meydana gelmesinde vitamin eksikliklerinin yanı sıra çinko eksikliği de rol oynar.

Çinko Eksikliği Çarpıntı Yapar Mı?

Yeteri, kadar iyi beslenme yapılmadığında vücutta bazı fonksiyonlarda yavaşlama ya da gerileme görülür. Bunlardan bir tanesi de taşikardi olarak da bilinen, kalp atım hızını etkileyen çarpıntı yer almaktadır.

Çinko Eksikliği Kan Tahlilinde Çıkar Mı?

Kan plazması labaratuvar ortamında analiz edildiğinde çinko, demir, fosfat gibi minerallerin eksikliği saptanabilmektedir. Buna ek olarak endokrin testi de çinko eksikliğinin tespitinde önemlidir.

Çinko Eksikliği Gebeliğe Engel Mi?

Kadın üreme hücresinin gelişimi için çinko önem taşıyan bir mineraldir. Gebe kalamama, düşük doğum ağırlığı ya da düşük yapma gibi durumların altında çinko eksikliğinin var olup olmaması araştırılmalıdır.

Çinko Eksikliği Kilo Yapar Mı?

Hayır. Aksine vücutta yeteri kadar çinko olmaması, istemsiz kilo kaybına neden olur. Bu nedenle kilo alımı gerçekleşmez.

hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Çinko Eksikliği