Cilt Kuruluğu Ateş Yapar Mı?

(Cilt Kuruluğu )

cilt-kurulugu-ates-yapar-mi

Cilt Kuruluğu Ateş Yapar Mı?

Hayır cilt kuruluğu çeşitli semptomlara neden olabilen bir durum olsa da bu durumun ateş yapan enflamasyonlu bir sonucu bulunmamaktadır.

Cilt kuruluğu özellikle kış aylarında ilken hemen hemen hepimizin yaşadığı bir cilt problemi olarak bilinmektedir. Cildin yeteri kadar sıvı ihtiyacının karşılanmaması ya da sıvı ihtiyacının artış göstermesinden dolayı cilt kuruluğunun meydana geldiği bilinmektedir. Cildin üst tabakası anlamına gelen epidermisin bir sorunu olarak bilinen cilt kuruluğu, hem erkekleri hem de kadınları aynı seviyede etkilemektedir. Özellikle ileri yaşlara gelindiğinde cildin sıvı ihtiyacı çok daha fazla arttığından dolayı yaşlılıkta daha sık görülebilmektedir. Hava değişimlerinin de cilt kuruluğuna neden olabileceği bilindiğinden dolayı bilhassa kış aylarında bu durumun görülmesi ihtimali oldukça yüksektir.

Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Cilt kuruluğuna iyi gelen şeylerin başında ilk olarak vücudun sıvı ihtiyacına ilişkin eksiklerin giderilmesi gerektiği bilinmektedir. Buna ek olarak bazı kullanılacak krem ve merhemlerle birlikte bitkisel takviyeler ve bitkisel yağlarında iyi geldiği bilinmektedir. Bakıldığında sıklıkla ceviz, balık gibi besinlerin tüketilmesi cilt kuruluğunun meydana geldiği durumlarda iyileştirici bir etkiye sahiptir.

Cilt Kuruluğuna İyi Gelen Yağlar Nelerdir?

Cilt kuruluğuna iyi gelen pek çok bitkisel yağ bulunmaktadır. Bu yağlar ise genelde argan yağı, hindistan cevizi yağı, avokado yağı, zeytinyağı, kayısı çekirdeği gibi yağlardır. Düzenli ve dengeli kullanımla birlikte cilt kuruluklarını engellediği bilinmektedir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur?

·        Sıklıkla dezenfektan ve ıslak mendil gibi ürünlerin kullanımı

·        Kuru ve soğuk hava şartları

·        Bazı tansiyon ilaçlarının kullanımına ilişkin yan etkiler

·        Bazı şeker, alerji ve sivilce ilaçların kullanımına ilişkin yan etkiler

·        Yaş faktörü

·        Sedef hastalığı ya da egzama

·        Kolesterol gibi hastalıklar

Cilt Kuruluğu Nasıl Geçer?

·        Kuru hava koşullarından kaçınmaya çalışın ve özellikle kış aylarındaki ev ortamı havasızlığından kendinizi korumaya çalışın.

·        Cildinize uygun olan kremlerin kullanımına özen gösterin.

·        Bir gün içerisinde içmeniz gereken su miktarını ihmalden kaçınmaya çalışın.

·        Özellikle ellerin suya olan maruziyetinden sakınmaya çalışın ve dezenfektan kullanımı sınırlandırmaya çalışın.

Cilt Kuruluğu Ateş Yapar Mı?

Hayır cilt kuruluğu çeşitli semptomlara neden olabilen bir durum olsa da bu durumun ateş yapan enflamasyonlu bir sonucu bulunmamaktadır.

Cilt Kuruluğu Belirtileri Nelerdir?

·        Cilt üzerinde gelişen şiddetli kaşıntı ve döküntüler, soyulmalar

·        Ciltte pullu görünüm

·        Cildin çatlaklarla görünmeye başlaması

·        Kaşıntıya bağlı kırmızı renkler

Cilt Kuruluğu Çatlak Yapar Mı?

Evet. Ciltte sıvı eksikliğine bağlı olarak görülen kuruma özellikle cildin çok gerginleşmesine neden olur ve sonuçta bu gerginlikler hareketliliğe bağlı olarak çatlakların gelişmesine neden olabilmektedir.

Cilt Kuruluğu Gebelik Belirtisi Mi?

Hayır. Genelde hemen hemen pek çok kadın gebeliğin ilk zamanlarında cilt kuruluğu gözlenmiştir fakat bu durumun bir gebelik belirtisi olacağına ilişkin net bir durumdan bahsedilmez.

Cilt Kuruluğu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Cilt kuruluğundan şikayetçi olan hastalar için başvurulması gereken hastane polikliniği kesinlikle bir dermatoloji ya da cildiye polikliniğidir.

hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Cilt Kuruluğu