Çikolata Kisti

cikolata-kisti

Çikolata kisti denilince, daha önce duymayan pek çok insanın sevimli bir şeyden bahsedildiğini zannetmesi gayet mümkün. Fakat işin iç yüzü adı gibi pek de sevimli olamayabilir. Şiddetli ağrılarla başlayan bu hastalık, ülkemizde çok fazla görülmesiyle birlikte dünya üzerinde üreme çağında ki pek çok kadının kabusu olmuş durumda. Bu durum matematikle izah edildiği noktada ortaya çıkan miktar hiç de azımsanacak türden değil. Öyle ki yapılan araştırmalar dünya genelinde üreme çağına erişmiş 180 milyon kadının bu hastalıktan muzdarip olduğunu gözler önüne seriyor.


En fazla 30 ve 40 küsürlü yaşlarda oluşan çikolata kisti 'Endometriozis'olarak da adlandırılıyor. Kadın üreme hücrelerinde yani yumurtalıklarda kanser hücresiz ve sıvı dolu keseler olarak tanımlanıyor. Her adet dönemini kadınlar için dayanılmaz hale getirecek müthiş ağrılara sebebiyet veren çikolata kisti,pelvik ağrılarının ise temel kaynağı olarak işaret ediliyor.Her kadının aydan aya yaşadığı adet döngüsünde dayanılmaz kramplar,aşırı vajinal kanamalar,anormal kanamalar ve miktar değişiklikleri bu sorunun varlığına işaret eden belirtilerden yalnızca bazılarıdır.Doğal yöntemler, cerrahi müdahaleler ve ilaç tedavileriyle ortadan kaldırılabilecek çikolata kistini daha yakından tanımak ve anlamak için hazırlanan yazımız sizlerle... 


Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata kisti rahim içini kaplayan bazı tabakaların rahim dışında ki bir bölgede büyümesi ve orada kalması sonucu gelişen ağrılı,ağır semptomlara sahip bir kadın hastalığıdır.

Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?

Çikolata kisti belirtilerinden en yaygın olarak bilineni adet sırasında yaşanan,dismenore olarak bilinen dayanılmaz ağrılardır. Fakat bunun yanı sıra aşırı kanama,büyük ve küçük tuvalet esnasında yaşanan ağrı,cinsel ilişki sırası ve sonrasında yaşanan ağrılar diğer belirtilerdendir. Aynı zamanda kısırlık da bu hastalığın diğer boyutudur.

Çikolata Kisti Tedavisi Nasıldır?

Hekimin hastayı değerlendirmesinden sonra karar verilen üç durum söz konusudur. Kimi zaman ameliyat,kimi zaman ilaç tedavisi,kimi zaman ise doğal yöntemlerle olabilmekte.

Çikolata Kisti Neden Olur?

Yapılan araştırmalara göre çikolata kistinin görülmesinde çevresel ve geneteik faktörler, bağışıklık ya da immün sistemi denilen yapılanma bozuklukları,genetik sorunlar ve doku farklılaşması gibi sebepler ön plandadır.

Çikolata Kisti Ameliyatı

Çikolata kisti ameliyatı daha çok hastalığın ileri evrelerinde yapılır. Çocuk sahibi olmakisteyen kadınların önünde duran en büyük engellerden biri de çikolata kistidir. Çikolata kistine sahip fakat anne olmak isteyen kadınların ameliyat olması gerekmektedir.(Uzman hekimin kararıyla)

Çikolata Kisti Patlaması Nasıl Olur?

Çikolata kisti patlaması acil müdahale gerektiren olaylardan biridir. Kistin patlamasıyla beraber yaşanan yüksek ateş,mide bulantısı,kusma gibi durumlar söz konusudur.

Çikolata Kisti Akıntısı Nasıldır?

Çikolata kisti patlayan hastalarda meydana gelen kist akıntısı adet döneminin öncesinde ve ya sonrasında yaşanan çamur görünümlü kahverengi akıntılardır.

Çikolata Kisti Ağrı Yapar Mı?

Bu hastalığın en önemli belirtileri zaten ağrılar olarak tanımlanmıştır.Özellikle sırt,bel,kasık ve karın ağrısı yaptığı bir çok hasta tarafından teyit edilmişbir bilgidir.

Çikolata Kisti Adet Gecikmesi Yapar Mı?

Bu soruya kimi hekimler evet yanıtını verirken kimi hekimlerse tam olarak anlamlandırabilmiş değildir. Fakat görülen ve büyük çoğunluk gösteriyor ki adet gecikmesinin temel sebeplerinden biri

adet gecikmesidir.

Çikolata Kisti Bacak Ağrısı Yapar Mı?

Hastalığın en çok vurduğu bölgeler sırt,bel ve kasık olmakla birlikte bacak ağrısı yaşayan hastaların olduğu da kayıtlara geçmiş durumda.

Çikolata Kisti Büyür Mü?

Kistler ilk oluşumlarından itibaren büyümeye başlarlar. Fakat gelebeilecekleri maksimum çap 3 ila 4 cm arasında değişiklik gösteriyor.

Çikolata Kisti Bitkisel Tedavisi Nedir?

Alternatif tıp uzmanlarının verdiği bir çok tarif mevcut. Bunlardan en yaygın olanı ise balıkla ilgili yapılan tariflerdir.Uzmanlar ise çikolatanın bu konu için kilit olduğunu belirtiyor. 

Çikolata Kisti Varken Cinsel İlişki

Bu hastalıkla beraber cinsel ilişkiden kaçınan kadınların çok haklı sebepleri var. Öyle ki bu hastalıkta normal seyirde devam eden ağrılar, neredeyse çekilmeyecek hale geliyor ve bu nedenle çok fazla 

tercih ediliyor.

Çikolata Kisti Kısırlık Yapar Mı?

Çikolata kistinin kadın vücudunda tahribata uğrattığı en büyük sorunlardan biri de döllenmedir. O nedenle kısırlık tablosu olduğunda hekimler mutlaka çikolata kisti araştırması yaparlar.

Çikolata Kisti Çatlaması

Bu durumlarda çatlayan kistler büyük bir akıntı ve ağrı yapabilmekte.

Çikolata Kisti Erir Mi?

Bu kistin hormon tedavisiyle küçülmesi mümkün olsa da ne yazık ki tamamen eriyebilmesi mümkün değildir.

Çikolata Kisti İlaçla Geçer Mi?

Kadınların korkulu rüyası haline gelmeye başlayan çikolata kistinin en yaygın tedavi yöntemi ilaçladır. Fakat ilaçla da yüzde yüz başarı sağlandığını söylemek mümkün değildir. Bu durum  kişiden kişiye değişiklik göstererek ilerler.

Çikolata Kisti hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Çikolata Kisti