Ceviz Alerjisi

ceviz-alerjisi

Ceviz alerjisi özellikle çocukluk çağında kendini belli eden bir çeşit intoleranstır. Çocukluk çağlarında başlayıp neredeyse ömür boyu sürebileceği bilinmelidir. Cevizin içinde bulunan vitamin değerleri, mineraller ya da yağlara karşı vücudun tepki göstermesi yani vücudun bunu yabancı bir madde gibi algılaması söz konusudur. Hem ülkemizde hem de dünyada ceviz, fındık, kestane gibi bazı ağaçlı yemişlere olan duyarlılık oldukça fazladır. Ağaç yemişinden kaynaklı alerjiler anafilaksi gibi ciddi sonuçlara neden olabilen alerjilerdir. Doğrudan ceviz tüketimi ya da eser miktarda ceviz olan yiyeceklerin bile tüketiminin ardından görülecek duyarlılık belirtileri arasında ishal, şiddetli karın ağrısı ve şişlik, solunum zorluğu, burun tıkanıklığı ve kusma gibi etkiler yer alır. Ceviz alerjisi hakkında merak edilen tüm sorular ve bu soruların yanıtları sizlerle…

Ceviz Alerjisi Nasıl Geçer?

Ceviz alerjinin tamamen tedavi edilebilmesi gibi bir durum mümkün değildir. Ceviz alerjisi olan kişilerin ceviz ve ceviz içeren her türlü üründen uzak durmaları, kendilerini korumaları gerekirken, öte yandan yanlarında daima epinefrin oto enjektörü taşıması gerekmektedir.

Ceviz Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Ceviz alerjisi olan birey ya da çocuklarda görülebilecek belirtiler arasında şunlar yer almaktadır;

·        Şiddetli karın ağrısı ve kusma

·        Yutma güçlüğü

·        Mide bulantısı ve solunum darlığı

·        Karın krampları

·        Burunda tıkanıklık

·        Ağız bölgesinde döküntü gelişmesi

·        Anafilaksi

·        Hırıltılı nefes alıp verme

·        Kırmızı döküntüler

·        Boğazın şişmesi

Ceviz Alerjisi Nasıl Olur?

Ceviz alerjisi, cevize karşı duyarlılık geliştirilen vücutlarda bazı belirtilerle meydana gelebilmektedir. Vücudun immün sistemi cevizin içinde yer alan vitamin, mineral ya da yağ gibi bazı temel maddeleri yabancı olarak kabul eder ve buna karşı bir savunma geliştirir. Hal böyle olunca kişilerde solunum zorluğu ve kırmızı döküntü gibi belirtiler meydana gelmektedir.

Ceviz Alerjisi Geçer Mi?

Ceviz alerjisinin tamamen ortadan kalkması gibi bir durum söz konusu bile değildir. Fakat buna duyulan duyarlılığın şiddetinin azaltılması ya da daha fazla kontrol altına alınması mümkündür. Tamamen geçeceğini söylemek mümkün olmasa da olabilecek duyarlılıklardan kaçınmanın en iyi tedavi şekli olduğu düşünülmektedir.

Ceviz Alerjisi Neden Olur?

Ceviz alerjisi, ceviz proteininin vücut tarafından yabancı olarak algılanması gibi bir sorundan kaynaklanır ve bu durum vücudun immün sistemi ile ilgili olduğundan dolayı ceviz alerjisine net bir neden belirtmek mümkün gözükmemektedir.

Ceviz Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

Kişiler ceviz ya da ceviz içeren başka bir ürün yedikten sonra karın ağrısından, nefes darlığından, karın krampları ve kırmızı cilt döküntülerinden şikayet ediyorlarsa ve bu durum her ceviz muhteviyatlı besinden sonra tekrarlanırsa burada o kişinin cevize karşı olabilecek alerjisinden şüphe duyulmalıdır.

Bebeklerde Ceviz Alerjisi Nasıl Geçer?

Ceviz alerjisini özellikle bebeklerden geçirmenin tek bir yolu bulunur. Bu yol ise bebeğin hiçbir şekilde cevize temas etmemesi cevizi tüketmemesidir. Bebek emzirme döneminde ise bu durumda da anne sütünden alerjen uyaranlar geçeceği için önerilmemektedir.

 

Ceviz Alerjisi hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Ceviz Alerjisi