C Vitamini

c-vitamini

C vitamini, pek çok insanın yaşamına sağlıklı bir şekilde devam etmesinin gerekliliği olan mikro besinler niteliğindedir. C vitamini dengeli ve düzenli beslenmeyle çok rahat vücuda alınabilecek bir vitamin türü olmasına karşılık, neredeyse birçok kişi bu vitaminin yetersizliği ile karşılaşmaktadır. Bağışıklık sisteminin daha iyi olmasında ve kansere karşı korunmada pek çok görev taşıyan C vitamini hakkında merak edilen her şey yazımızda yer alıyor…

C Vitamini Nelerde Var?

C vitamini bilindiği üzere turuncu ve sarı pek çok kabuklu meyve sebzede bulunabileceği gibi, kapya biber, yeşil biber, kuşburnu, ıspanak, ananas, çilek, roka gibi yiyeceklerde de fazlasıyla bulunmaktadır.

C Vitamini Faydaları Nelerdir?

En başta bağışıklık sistemine fayda sağlamak ve güçlendirmekle birlikte, çeşitli göz rahatsızlıklarının giderilmesine, doğumun kolaylaşmasına ve kalp rahatsızlıklarına iyi gelebilmektedir. Ayrıca soğuk algınlıklarında da vücudun güçlendirilmesine fayda sağlamaktadır.

C Vitamini Eksikliği Zararlı Mı?

Vücut için önem taşıyan C vitamini eksikliğinde görülebilen bazı durumlar bulunmaktadır. Bunlar arasında diş etli kanamaları yer almakla birlikte, anemi ve skorbüt gibi hastalıklara neden olabilmektedir.

C Vitamini Bulunan Besinler Hangileridir?

Taze kuşburnunda bolca C vitamini, brokoli ve ıspanak gibi yeşil sebzelerde, kivi, çilek ve ananas gibi yiyeceklerde, domateste bol miktarda C vitamini yer almaktadır.

C Vitamini Ciltte Ne İşe Yarar?

C vitamini cildin elastiklik kazanmasında, dolgunlaşması ve sarkmasının önlenmesinde faydalıdır.

C Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

C vitaminin vücutta yeterli miktarda bulunmadığı durumlarda kişilerde sıklıkla baş ağrısı meydana gelmektedir. Ayrıca sık sık yorgun hissetme, diş etlerinde hasar ve diş eti kanaması gibi etkiler söz konusu olabilmektedir.

C Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar Hangileridir?

Skorbüt adı verilen hastalık başta olmak üzere, ciltte kuruluk, diş kaybı, saç dökülmesi gibi durumlarla karşılaşılabilir.

C Vitamini Hangi Meyvelerde Var?

Pek çok meyvede C vitamini bulunmakla birlikte, genelde çilek, limon, ananas, kivi, frenk üzümü, mango, greyfurt, payaya gibi meyvelerde bol miktarda C vitamini olduğu bilinmektedir.

C Vitamini Kilo Aldırır Mı?

C vitaminin takviye olarak alınması ya da doğal yollardan yeteri ya da fazla miktarda alınması kişilerin yavaş olan metabolizmasını hızlandıracağından ya da çalıştıracağından dolayı kilo alımına sebebiyet vermektedir.

C Vitamini Ne Zaman İçilir?

Limonlu su ile birlikte içilmesi önerilmekle birlikte sabah ya da akşam istenilen bir vakitte alınabilir.

C Vitamini hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

C Vitamini