Burun Polipleri

burun-polipleri

Burun polipleri tıp dünyasında nazal polipleri olarak bilinen bir hastalığıdır. Hastalık geniz bölgesinde ki mukozanın enflamasyonu sonucu meydana gelir. Dolayısı ile burada oluşan iltihapların burun boşluklarında kistleşmesi ve bu kistlerin kötü huylu olması sonucu nazal polipler de meydana gelebilmektedir. Nazal polipler aynı zamanda da burun ve geniz tıkanıklığına da neden olmaktadırlar.

Burun Polipleri Nedir?

Burun polipleri, burun boşluklarında oluşan ve geniz bölgesinde ki kaygan mukozanın iltihaplanmasından kaynaklanan kötü huylu tümör oluşumudur.

Burun Polipleri Baş Ağrısına Neden Olur Mu?

Burun boşluklarında meydana gelen polipler burun tıkanıklığına neden olmakla birlikte kişilerin nefes alıp verişi azalabilir. Dolayısı ile baş ağrısı da beklenen bir sonuçtur.

Burun Poliplerine Ne İyi Gelir?

Burun polipleri ilaçla ve cerrahi işlemle tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Genellikle burada kullanılması gereken en uygun ilaç kortizondur.

Burun Polipleri İçin Sprey Kullanılır Mı?

Doktor kontrolünde ve doktorun reçete etmesi ile birlikte kortizon içerikli spreyler kullanılabilir.

Burun Polipleri Ağız Kokusuna Neden Olur Mu?

Oluşan polipler burunda tıkanıklığa neden olmakta ve dolayısı ile kişilerde ağız kokusu meydana gelebilmektedir.

Burun Polip Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Burun polipleri için yapılan cerrahi işlem süresi yaklaşık olarak 1.5 saat sürmektedir.

Burun Polipleri Belirtileri Nelerdir?

Burunda polip gelişmesinin belirtileri arasında ‘çok şiddetli burun tıkanıklığı, nefes alıp vermede güçlük yaşama, ses tonunda değişikliklerin olması, tat ve koku almada sorun yaşanması, geniz akıntısı yaşıyor olmak, göz çevresinde şiddetli ağrı’ görülebilmektedir.

Burun Polip Kendiliğinden Düşer Mi?

Bir tür tümör olan nazal poliplerin geliştikten sonra, müdahale edilmeden geçmesi beklenmez. Bu nedenle bir KBB uzmanlarından yardım alınması önem taşır.

Burun Polipleri Kanama Yapar Mı?

Burun polipleri nadiren de olsa burun kanamasına neden olur.

Burun Polipleri Koku Alamamaya Neden Olur Mu?

Burun poliplerinin en önemli belirtileri arasında koku ve tat almada bozukluk yer alır. Aynı zamanda polipler tıkanıklığa neden olacaktır. Dolayısı ile koku alamamaya sebebiyet vermektedir.

Burun Polipleri Tekrarlar Mı?

Tüm reçete edilen ilaçların düzenli kullanımı, kortizon tedavisine riayet edilmesi ve cerrahi işlemlerin yapılmasına rağmen kişilerde tekrarlama riski vardır.

Burun Polipleri Nasıl Temizlenir?

Burun poliplerinin temizliği için yapılması gereken şey KBB uzmanlarında tertip edilmelidir. Polikliniklerde bulunan cerrahi aletlerle birlikte temizliği sağlanır..

Burun Polipleri Alınmazsa Ne Olur?

Burun içinde iltihaptan kaynaklanan nazal poliplerin alınmaması ileride daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle ilaç ya da cerrahi işlemlere ara verilmemelidir.

Burun Polip Ameliyatı Riskli Midir?

Genel komplikasyonlar dışında bakıldığında ‘göz siniri zedelenmesi ve atar damar kanaması’ gibi komplikasyonlara da neden olmaktadır.


Burun Polipleri hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Burun Polipleri