Burun Kanaması Hangi Hastalık Belirtisidir?

(Burun Kanaması)

burun-kanamasi-hangi-hastalik-belirtisidir

Burun Kanaması Hangi Hastalık Belirtisidir?

Burun kanamasının pek çok hastalığın habercisi olabileceği bilinmelidir. Fakat en çok şüphe duyulan burada tansiyon hastalığı ve lösemi hastalığıdır.

Burun kanaması birçoğumuzun zaman zaman sebebini bilmediği halde yaşadığı bir durumdur. Burun kanaması kimi zaman ufak tefek nedenlerden kaynaklansa da, eğer altında yatan başka bir sebep varsa ve bulunamıyorsa yaşamı tehdit edici bir noktaya getirebilir. Özellikle çocuklarda burun kanaması meydana geldiğinde anne babalar için ciddi kaygılara neden olabilir. Kanamanın meydana geldiği bölgeler ise çeşitlerine ayrılabilmektedir. Bazen ince damarların çatlaması sonucunda meydana gelen kanamalar daha hafiftir.

Burun Kanaması Neden Olur?

Burun kanamasına neden olan pek çok sistemik ve çevresel faktörler mevcuttur. Bunları sıralayacaksak olursak; ‘yüksek tansiyon hastalığı, buruna alınan darbeler, sık sık burun kurcalama, lösemi, havanın kuru olması, sık sık aspirin gibi ilaçların kullanımı, hemofili denilen kalıtsal ve genetik hastalık, bazı hormonal rahatsızlıklar, gebelikler, burunda bulunan tümörler ve henüz geçirilmiş olan burun ameliyatları yer almaktadır.

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur?

Şiddetli bir biçimde başlayan burun kanamaları derhal müdahaleye ihtiyaç duyar. Bunun için yapılması gereken iki şey bulunur. Bunlardan ilki burnun her iki tarafına çok fazla güç uygulamadan bastırmak yer alır. Diğeri ise burnun her iki açıklığına da pamuk yerleştirilmesi işlemidir.

Burun Kanaması Abdesti Bozar Mı?

Burnun ya da vücudun herhangi bir yerinden çıkan kan, pis sayıldığı için hem abdesti hem de orucu bozan bir faktör olarak değerlendirilir.

Burun Kanaması Nasıl Geçer?

Baş yere doğru eğilmelidir ve burnun ucuna şiddetli bir baskı uygulanmadan sıkılmalıdır.

Burun Kanaması Baş Ağrısı Yapar Mı?

Burun kanamasının öncesinde ve sonrasında görülen en yaygın semptom baş ağrısıdır. Burun kanamasına eşlik eden bir baş ağrısı söz konusu olduğunda yüksek tansiyon hastalığından şüphe duyulmaktadır.

Burun Kanaması Durmazsa Ne Yapılır?

Yukarıda bahsedildiği üzere burun kanamasına yapılan müdahale herhangi bir sonuç vermezse çok vakit kaybedilmeden hastanelerin acil servislerine başvurulmalıdır.

Burun Kanaması En Fazla Ne Kadar Sürer?

Burun kanamasına neden olan faktörlerin bilinmesi kanamasının şiddeti ve süresi hakkında hastayı ve hasta yakınlarını fikir sahibi yapacak olsa da net bir zaman dilimi verilemez. Fakat 3-5 dakikadan fazla süren burun kanaması risk faktörlerini meydana getirecektir.

Burun Kanaması Faydalı Mı?

Halk arasında burun kanamasının faydalı olabileceği gibi bir inanış söz konusu olsa da kulak burun boğaz profesörleri ya da hekimleri atarından bu görüşün doğrulanmadığı bilinmelidir.

Burun Kanaması Genize Akar Mı?

Kanama esnasında hastaya müdahale eder iken baş mutlaka aşağı doğru inmelidir. Fakat her ne kadar başın açısı aşağı doğru olsa da oluşan kanama genize doğru akmaktadır.

Burun Kanaması Hangi Bölüm Bakar?

Burun kanaması yakınmaları olan hastalar, kulak burun boğaz ya da nöroloji hekimlerini ziyaret etmeliler.

Burun Kanaması Hangi Hastalık Belirtisidir?

Burun kanamasının pek çok hastalığın habercisi olabileceği bilinmelidir. Fakat en çok şüphe duyulan burada tansiyon hastalığı ve lösemi hastalığıdır.

Burun Kanamasına Ne İyi Gelir?

Burun kanamasına iyi gelen faktörler arasında pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlar arasında en bilineni buz kompresi, burun içine uygulanacak serum, koterizasyon tedavisi, ve burun içi merhemdir.

hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Burun Kanaması