Bronkospazm Nedir?

(Bronkospazm)

bronkospazm-nedir

Bronkospazm Nedir?

Bronkospazm, çeşitli nedenlerden dolayı oluşan solunum kanalları tahribatı sonucu nefes alamam problemidir. Üst solunum yolu hastalıklarından en sık görüleni olmakla birlikte, ataklarla seyreden kronik bir hastalıktır.

Halk arasında bilinen adı astım olan bronkospazm, hava kanallarını çevreleyen kasların gerginleşmesi ile meydana gelen bir hastalıktır. Ciddi manada nefes alma problemleri yaşatan bronkospazm, kronik ve oldukça sancılıdır. Çünkü nefes borusunun burada tahribata uğramasından bahsedilir. Hava yollarının tıkanıklığına neden olan tahribat sonucunda hastaların hareket etmeleri oldukça zorlaşır. Aile içi sigara kullanımının yaygın olması, bazı meslek grupları, sigara içen bir annenin çocuğu olarak doğulması, önceden geçirilmiş olan solunum yolu hastalıklarının bronkospazma neden olduğu bilinmektedir. Bronkospazmdan muzdarip olan hastaların sıklıkla ettiği şikayetler arasında ‘göğüs daralması, yorgun hissetmek, ağrı, hırıltılı solunum’ yer almaktadır.

Bronkospazm Nedir?

Bronkospazm, çeşitli nedenlerden dolayı oluşan solunum kanalları tahribatı sonucu nefes alamam problemidir. Üst solunum yolu hastalıklarından en sık görüleni olmakla birlikte, ataklarla seyreden kronik bir hastalıktır.

Bronkospazm Nasıl Tedavi Edilir?

Bronkospazm tanısının konulmasının ardından hemen tedavi planı çıkarılır. Bu noktada uzmanların reçete edeceği ilaçlar arasında ilk sırayı bronkodilatörlerdir. Hava yollarının genişlemesini sağlayan bu tedavi yöntemi ile hastalar uzun vadede rahat etmektedir. Bazı durumlarda ise inhabilitör adı verilen ve doğrudan ağız yolu ile solunan ilaçlar verilebilir. Hava kanallarında oluşan mukuslu tabakanın kaybolması için bazen antibiyotik tedavilerine başlanabilir.

Bronkospazm Belirtileri Nelerdir?

-Bronkospazm hastaları sık sık öksürük atakları geçirmektedirler.

-Hastaların göğüslerinde sıkışma ve daralma benzeri durum meydana gelir.

-Sık sık göğüs ağrısı yaşanır.

-Nefes darlığı ve balgam görülmektedir.

-Konuşma esnasında zorlanma

-Geceleri daha fazla atak geçirilmesi

Bronkospazm Nedenleri Nelerdir?

-Zayıf bir bebek olarak dünyaya gelinmesi

-Anne karnındaki gelişimsel problemler

-Ailede astım öyküsü olan bireyin olması

-Terzilik ve marangozluk gibi uzun süreli mesleklerin devam ettirilmesi

-Henüz bebeklik çağında geçirilen üst solunum yolu hastalıkları

Bronkospazm Neden Olur?

Bronkospazmın meydana gelmesinde etkili olan pek çok faktör bulunmaktadır. Bunlar arasında ialede astım hastasının bulunması, terzilik gibi bazı mesleklerde çalışılması, annenin hamilelik boyunca sigara kullanımı, aileden birini sigara kullanımı, bebeklikte alerjik durumlara maruz kalınması yer almaktadır.

Bronkospazm Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Nelerdir?

Bronkospazm tedavisinde kullanılan ilaçlar uzun vadeli ve kısa vadeli ilaçlar olarak değişiklik gösterirler. Kısa vadede tedavi için kullanılan ilaçlar arasında ‘Maxair, Accuneb ve Metaproteranol’ yer almaktadır. Uzun vadede kullanılan ve daha etkili sonuçlar doğuran ilaçlar arasında ise ‘Advair, Prednizolon, Serevent, Pulmicort, Flovent ve Serevent’ yer almaktadır.

Bronkospazm Nasıl Anlaşılır?

-Hırıltılı solunum

-Nefes tıkanması sonucu denge kuramama

-Geceleri öksürük krizlerine girilmesi

Bronkospazma Ne İyi Gelir?

-Sigara ve tütün ürünlerinin hiç biri kullanılmamalıdır.

-Açık havada nefes alınmaya çalışılmalıdır.

-Uzun soluklu sporlardan uzak durulmalıdır.

Bronkospazm Yapan İlaçlar Nelerdir?

Epilepsi tedavisinde kullanılan bazı ilaçların bronkospazma neden olduğu bilinmektedir. Ciddi ilaçların nadiren de olsa yan etki olarak bronkospazm yapabileceği bilinmelidir.

hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Bronkospazm