Böbrek Nakli

bobrek-nakli

Böbreklerimiz, vücudumuzda kanın süzülmesi gibi pek çok görevi olan hayati organlarımızdandır. Fakat bazen böbreklerde onarılmayacak bir sorun olduğunda, bu sorun organ nakli ile düzeltilmeye çalışılır. Böbrek yetmezliğinin doğal bir sonucu olarak bilinen bu duruma neden olan faktörler ise genelde ‘üre, ürik asit birikimi ve su’ olarak değerlendirilir. Böbrek yetmezliği oldukça ciddi bir rahatsızlık olduğundan dolayı, böbrek nakli olmadan hastaların yaşama tutunması imkansız olarak değerlendirilir.

Böbrek Nakli Nasıl Yapılır?

Böbrek nakli, uyumlu olan canlı bir vericiden ya da kadavradan alınan sağlam bir börekle yapılır. Bu işlem ise genelde laparospkopik yöntemle yani kapalı bir şekilde yapılabilmektedir.

Böbrek Nakli Olan Ünlüler Kimlerdir?

Dünya yıldızı olarak tanınan Selena Gomez ve ülkemizde bilinen fantezi sanatçısı Hakan Taşıyan böbrek nakli olan ünlüler arasında yer alır.

Böbrek Nakli Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Böbrek nakli sonrasında vücuda ağır gelmeyecek lifli ve yüksek proteinli gıdalar tercih edilmeli, su tüketimi artırılmalı ve yemeklerde uzunca bir müddet tuz kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Böbrek Nakli Verici Riskleri Nelerdir?

Verici olan kişiler ilk önce bilgilendirilmekle birlikte, genel komplikasyonlar ve ufak kesilerin izine maruz kalabilmektedirler. Bunu dışında da bilinen bir risk söz konusu değildir.

Böbrek Nakli Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Üriner istem enfeksiyonları, pıhtı oluşması, hipertansiyon gelişmesi riski, damar tıkanıklığı, immün bağışıklık reddi gibi riskler bulundurabilir.

Böbrek Nakli Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Öncelikle vericiden böbrek alınarak ilk etapta, onun ameliyat olması ve böbreğinin alınması sağlanır. Çok fazla zaman geçmeden kişinin böbreği, nakle ihtiyacı olan kişiye kapalı ameliyat tekniği ile aktarılır.

Böbrek Nakli Başarı Oranı Kaçtır?

Altın standart tedavi yöntemi olarak bilinen böbrek naklinin bilinen başarısı yüzde 92 ile yüzde 98 arasında yer almaktadır.

Böbrek Nakli Caiz Mi?

Böbrek nakli konusunda Kuranı Kerim’de herhangi bir bilgi olmamakla birlikte; hayatı tehdit eden bir unsurda uzvun kurtarılabilirliği ilkesinden yola çıkılır ve bu nedenle hayati tehlikenin atlatılması için caiz olarak nitelendirilebilir.

Böbrek Nakli Olanların Çocuğu Olur Mu?

Böbrek nakli sonrasında geçen iki yıllık iyileşme süreci sonrasında kişilerde çocuk sahibi olmamak için herhangi bir gerekçe bulunmaz.

Böbrek Nakli Olan Erkeğin Çocuğu Olur Mu?

Erkek ya da kadın fark etmeksizin tedaviden sonra geçen iki yıllık süreç sonrasında çocuk sahibi olmak için bir engel bulunmaz.

Böbrek Nakli Olan Kadının Çocuğu Olur Mu?

Üreme sisteminde bulunan aksaklıklar tedavi süresi sonrasında iyileşme gösterebileceği için hem kadınlar hem de erkeklerde çocuk sahibi olma şansı oldukça yüksek ve olağan akışındadır.

Böbrek Nakli Günah Mıdır?

Kişilerin böbrek yetmezliği sonrasında karar verilen böbrek nakli, kişinin yaşamını tehdit ettiği için günah olarak değerlendirilmez.

Böbrek Nakli İçin Gerekli Testler Nelerdir?

Böbrek naklinin olabilmesi için hem verici hem de alıcının tam manası ile bu işleme hazır olması gerekir. Bunun için yapılacak bazı testler ise şe şekildedir; ‘Kan incelemeleri, idrar testleri, fiziki muayene, bağışıklık sistemi incelemesi, verem testi, ulstrasonografi’dir.

Böbrek Nakli Kaç Saat Sürüyor?

Böbrek nakli ameliyatının süresi değişmekle birlikte genelde 3-4 saat sürebilmektedir.

Böbrek Nakli Kimlere Yapılır?

Böbrek naklinin uygun görüldüğü kişilerin genelde ‘ilerlemiş böbrek yetmezliği olanlar, kronik böbrek hastaları, şeker ve hipertansiyon’ hastaları olduğu biliniyor.

Böbrek Nakli hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Böbrek Nakli