Bişektomi

bisektomi

Günümüzde kadınlar ve erkekler fiziksel olarak daha iyi görünmek görünebilmek ve sağlıklı, genç bir görünüme sahip olmak istemektedir. Bu talepler estetik cerrahiye olan ilgiyi arttırmıştır. Bu cerrahi uygulamalardan biri de bişektomi uygulamasıdır. Bu isim kimi kaynaklarda Hollywood yanağı olarak da geçmektedir. Son yıllarda ülkemizde de sıklıkla tercih edilen bu cerrahi uygulamalarla ilgili bilgileri sizler için araştırdık.

Bişektomi Nedir?

Yüz hatlarına daha keskin görünüm kazandırmak için yapılan, yanak ve yanak çevresinden yağ alınarak çene ve elmacık kemiklerinin ön plana çıkmasını hedefleyen bir cerrahi işlemdir. 

Beşiktomi Fiyatları Nelerdir?

Bişektomi işlemleri özel haller dışında SGK tarafından karşılanmamakla beraber özel kliniklerde ve hastanelerde yapılan işlemlerde fiyat farklılıkları mevcuttur. Bişektomi işlemi için 2020 yılı itibariyle fiyat aralığı yaklaşık 6.500 TL – 13.000 TL aralığındadır.

Bişektomi Ne Demektir?

Bişektomi; yanaktan yağ aldırma için yapılan ameliyat, yanaktaki fazla yağ dokusunun estetik cerrahi ile alınması sonucunda yanaklara ve çevresine şekil verme işlemine denir.

Bişektomi Zararları Nelerdir?

Tüm cerrahi operasyonlar gibi bişektomi işleminin de uzman eller ve hijyenik ortamlarda yapılması gerekmektedir. Bişektomiden sonra nadir olarak görülse de enfeksiyon ve kanama riski, çıkarılan yap miktarındaki dengesizlikten doğabilecek asimetrik görüntü oluşabilmektedir.

Bişektomi Ameliyatsız Olarak Yapılır Mı?

Ameliyatsız olarak yanak inceltme için yüksek frekanslı radyofrekans işlemleri mevcut olup, bu işlemler bişektomi kadar uzun süreli ve kesin sonuç vermemektedir. Kilo alımına bağlı olarak yeniden yakılan yağların yanaklara dönmesi muhtemel olacağından kalıcı bir işlem için bişektomi önerilmektedir.

Bişketomi Caiz Mi?

Kişilerin ruh ve fiziksel sağlıklarını etkilemekte olan tüm cerrahi müdahaleler caiz olup eğer güzelleşmek ve estetik kaygılar adına yaratılışa müdahale edecek şekilde değişmeye yol açacak operasyonlar caiz değildir. 

Bişektomi Devlet Hastanesinde Yapılır MI?

Özellikle büyük şehir hastanelerinde ve üniversite hastanelerinde bu cerrahi işlemi gerçekleştirecek devlet hastaneleri bulunmaktadır. Özellikle Sağlık Bakanlığı’nın son yıllarda estetik müdahalelere önem vermesinden dolayı birçok devlet hastanesinde bu işlem yapılabilmektedir. Devlet hastanelerinde bişektomi ile ilgili bilgi almak için Devlet Hastaneleri Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümünden randevu alınması gerekmektedir.

Bişektomi Estetiği Yaptıran Ünlüler Kimler?

Angelina Jolie, Kim Kardashian, Jennifer Aniston, Megan Fox, Victoria Beckham ve Bella Hadid gibi yabancı ünlülerin başlattığı bişektomi akımına katılan Türk ünlülerimiz ; Çağla Şikel, Hande Erçel, Demet Şener, Deniz Akkaya, Ebru Gündeş, Ebru Şallı, Fahriye Evcen, İrem Derici, Meryem Uzerli, Gülşen, Petek Dinçöz, Seren Serengil, Yasemin Ergene Özilhan.

Bişektomi Herkese Yapılır Mı?

Ergenlik dönemi sonrasında oturan yüz hatlarıyla beraber özellikle yanak bölgelerinde yer alan yağdan dolayı kalın yüz hatlarına sahip olan kişilerde yapılması önerilmektedir. 18 yaşını doldurmuş olan erkek ve kadınlarda uygulanabilir. Ancak obezite ve aşırı kilolu olma durumlarında önerilmemektedir. Konuyla ilgili uzman bir hekimle görüşme sağlayarak kişinin ameliyata uygunluğunun değerlendirilmesi gerekir.

Bişektomi İyileşme Süreci Ne Kadar?

Bişektomi ameliyatı sonrasında iyileşme süreci her hastada farklılık göstermektedir. Ancak genellikle ameliyat sonrasındaki 14 gün içinde iyileşme görülmektedir.

Bişektomi Kimlere Yapılır?

Bişektomi ameliyatları her yaş ve cinsiyetten olan kişilere uygulanabilir. Ancak önerilen yaş sınırlaması 25 yaş olarak kabul edilmektedir. 25 yaş itibariyle kişide yüz hatları tamamen oturacağı için daha kesin bir sonuç elde edilmektedir.


Bişektomi hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Bişektomi