Biberon Çürüğü Nasıl Önlenir?

(Biberon Çürüğü )

biberon-curugu-nasil-onlenir

Biberon Çürüğü Nasıl Önlenir?

-Ağızda biberonla birlikte uyuyakalmaması sağlanmalıdır.
-Süt ya da meyve suyu gibi içecekleri bitirdikten sonra az bir miktar da olsa su içirilmelidir.
-Islanmış temiz bir kumaş parçası anne tarafından dişlerin ön ve iç yüzeyleri silinmelidir.
-Gece beslenmesi alışkanlıklarına son verilmelidir.

Biberon çürüğü özellikle 12-24 ay arasındaki bebeklerde gelişen, biberon kullanımına bağlı bir diş çürümesidir. Anne sütünün ardından biberon kullanımına geçen bebeklerin oyalanması için verilen şekerli içecekler, meyve suları bebeklerin süt dişlerinde hızlı bir çürümeye neden olur. Bebeklerde henüz ağız temizliği, diş fırçalama yapılmadığı için ağız içinde bulunan şekerli besinler bakteri üretimine, bakteri üretimi ise asit oluşumuna, asit de çürük oluşumuna sebebiyet verir. Genel olarak üst dişlerde görülen bu çürükler, oldukça hızlı bir şekilde ilerler.

Biberon Çürüğü Nedir?

Biberon çürüğü, anne sütü de dahil olmak üzere bebeklerin içtiği şekerli içeceklerin yarattığı bir diş tahribatıdır. Henüz bebeklerde ağız bakımı ve hijyeni yapılamadığından tüketilen her bir içecek ya da besin özellikle üst kesici dişlerde şiddetli çürük oluşumuna neden olmaktadır.

Biberon Çürüğü Dolgusu Nedir?

Biberon çürüğüne maruz kalan dişlerin çok kısa bir sürede tedavisinin yapılması gereklidir. Tedavisi yapılmayan çürükler diş etlerinde ve diş kökünde sinir iltihabına neden olur. Bu nedenle bebeklerde tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi dişçi koltuğuna oturmak durumunda kalabilir. Bu durum genelde önerilmese de başvurulan ilk tedavi yöntemlerinden biridir.

Biberon Çürüğü Tedavi Edilir Mi?

Evet. Tedavisi mümkündür. Genelde çekim, dolgu ya da kanal tedavi işlemi ile çürüğün tedavisi sağlanır. Tedavi edilmeyen ve ihmal edilen biberon çürüğü, diş eti hastalıklarına, diş iltihabına, şiddetli ağrıya ve diş kayıplarına neden olmaktadır. Bu noktada anne babalar çok dikkatli olmalı, biberon çürüğü gelişmeden evvel önlem almaya çalışmalıdır

Biberon Çürüğü Ne Zaman Başlar?

Biberon çürüğü erken dönem çocukluk olarak tabir edilen ve altı yaştan daha küçük çocuklarda görülmektedir. Altı sınırı olarak bakıldığında on iki ayını doldurmuş bebeklerde biberon çürüğü gelişimi beklenebilir. Bu arada bebeğin yalnızca şekerli gıdalarla beslenmesi gerekmez. Anne sütü de laktoz yani süt şekeri içerdiğinden dolayı üst dişlerin hızlı bir şekilde çürümesine neden olmaktadır.

Biberon Çürüğü Nasıl Geçer?

Hem yetişkin hem de bebek dişlerinde çürüme başladığı anda bunu geriye döndürmek çok zordur. Diş kendi kendini onarabilen bir organ olmadığından dolayı ilaç gibi bir tedavi söz konusu değildir. Bu nedenle genelde diş çekimi, dolgu gibi tedavi yöntemlerine başvurulması gereklidir.

Biberon Çürüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Birkaç diş hekimliği seansı sonrasında biberon çürüğü tedavi edilebilmektedir. Bebekler henüz dişçi koltuklarına oturmayacaklarından dolayı anne baba refakatinde dolgu ya da kanal tedavi yapılır. Bazı çocuklar ise tedavi esnasında hiç durmadıkları için genel anestezi şartları altında tedavi olurlar.

Biberon Çürüğü Nasıl Önlenir?

-Ağızda biberonla birlikte uyuyakalmaması sağlanmalıdır.

-Süt ya da meyve suyu gibi içecekleri bitirdikten sonra az bir miktar da olsa su içirilmelidir.

-Islanmış temiz bir kumaş parçası anne tarafından dişlerin ön ve iç yüzeyleri silinmelidir.

-Gece beslenmesi alışkanlıklarına son verilmelidir.

 

hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Biberon Çürüğü