Beyin Sarsıntısı

beyin-sarsintisi

Beyin sarsıntısı çoğu zaman dışlardan gelecek faktörlere bağlı olarak gelişen talihsiz bir durumdur. Sporcular, trafik kazaları, kavga gibi durumlarda başa alınan ağır bir darbe sonucu, beyin yerine getirmesi gereken fonksiyonlarını geçici bir şekilde yitirir. Adından da bilindiği üzere beyin, alınan darbe sonucunda sallanır. Bu durum karşısında kişilerde halsizlik, durgunluk ve kafa karışıklığı gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

Beyin Sarsıntısı Belirtileri Nelerdir?

Beyne darbe alındıktan sonra görülen sarsıntılar, kişilerde kısa süreli ya da uzun süreli bilinç kaybına neden olmakla birlikte, durgunluk, zihin karışıklığı gibi belirtiler verebilmektedir.

Beyin Sarsıntısı Nasıl Geçer?

Uzman bir beyin cerrahı tarafından zamanında fark edilen beyin sarsıntısı hasarsız bir şekilde atlatılır. Hekimin durumun değerlendirmesine göre bir tedavi planı bulunacaktır.

Beyin Sarsıntısına Ne İyi Gelir?

Beyin sarsıntısına iyi gelebilecek durumların başında belli bir süre hareketsizlik, aktivitelerden uzak durma yer alır. Bunun dışında günlük su tüketimini artırmak ve faydalı bulunmayan pek çok yiyeceği kısa bir süreliğine de olsa hayatından çıkarmak yeterlidir.

Beyin Sarsıntısı Nasıl Anlaşılır?

Kişi düzgün konuşamayabilir, bilinç kaybı ve uyanamam gibi durumlar yaşayabilir, bunun dışında şiddetli baş ağrısı yaşayabilir ve nöbet geçirebilir. Bu gibi durumlarda eğer başka bir hastalık geçirilmiyorsa ve kafaya bir darbe alındığı biliniyorsa mutlaka beyin sarsıntısından şüphe duyulması gerekiyordur.

Beyin Sarsıntısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Beyin sarsıntısı için öncelikle hastanelerin acil servislerine başvurulmalı, gerekli müdahaleden sonra ise beyin cerrahisi bölümünden randevu alınmalıdır.

Beyin Sarsıntısı Kaç Günde Geçer?

Alınana darbenin şiddeti ve geçirilen sarsıntının verdiği hasara bağlı olmakla birlikte kısa bir süre içerisinde hasta toparlanma da sağlayabilir, daha uzun süre ye de ihtiyaç duyulabilir. Bu yalnızca hekimin öngörüsüdür.

Beyin Sarsıntıları Kalıcı Hasar Bırakır Mı?

Beyin sarsıntısının geçirilmesinin ardından yeteri kadar hızlı ve doğru müdahale edilmesi durumunda geçici olan hasralar olabilir. Fakat geç fark edilmesi ya da tedavini ihmal edilmesi durumlarında kalıcı hasar bırakabilmektedir.

Beyin Sarsıntısı Öldürür Mü?

Beyin sarsıntısı herhangi bir kanama gibi semptomlara neden olmadığından dolayı ölümcül bir risk barındırmamaktadır.

Beyin Sarsıntısı Neden Olur?

Özellikle boks gibi sporlar, sporun pek çok dalı, trafik kazaları, darp gibi nedenler dolayısı ile beyin sarsıntısı geçirilmesi mümkündür.

Beyin Sarsıntısı Semptomları Nelerdir?

Beyin sarsıntısının semptomları arasında ‘baş dönmesi, bilinç karışıklığı, bilinç bulanıklığı, başta ağırlık hissi, aralıklar devam eden kusma, konuşmada zorluk, uyanamama’ yer almaktadır.

Beyin Sarsıntısı Ne Zaman Geçer?

Doğru teşhis ve hızlı tedavi ile birlikte kısa ya da uzun vadede geçebilmektedir.

Beyin Sarsıntısı hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Beyin Sarsıntısı