Beyin Kanaması Hasar Bırakır Mı?

(Beyin Kanaması)

beyin-kanamasi-hasar-birakir-mi

Beyin Kanaması Hasar Bırakır Mı?

Beyin kanaması geçirildiğinde mutlaka kanamanın gerçekleştiği bölgedeki hücreleri tekrar yenileme şansı olmaksızın öldürmektedir. Beynin her bir bölgesi bir kontrol mekanizmasına sahip olduğu için konuşamama, yürüyememe, tat alamama gibi hasarlar bırakmaktadır.

Karmaşık bir yapıya sahip olan beyin, vücudun en önemli organı olarak bilinir. Kafatasında konumlanan bu organın herhangi bir hasardan sakınılması gerekir.  Trafik kazaları, kontrolsüz şiddete maruz kalınması, darbeler, iç basınç ve tansiyon gibi durumların neden olduğu bu durum oldukça ciddidir. Yaş ile birlikte görülme sıklığı artar iken, mutlaka kişide az da olsa sekel bırakır. İnme ya da felç olarak bilinen durumlarından da birinci nedeni arasında yer alır.

Beyin Kanaması Belirtileri Nelerdir?

Çok ciddi olan ve ani gelişen bu rahatsızlığın belirtileri arasında ‘şiddetli baş ağrısı, uykulu hissetme, uyuşukluk, hareketsiz kalma, çevreye karşı duyarsızlaşma, gözlerin yukarı doğru bakması’ gibi etikler yer alır. Bunların hepsi çok ciddi olmakla birlikte bayılma da görülebilir.

Beyin Kanaması Neden Olur?

Beyin kanamasını tetikleyen pek çok durum söz konusudur. Bunlar arasında en bilineni genetik yatkınlık ya da ailede biri ya da birilerinin bu rahatsızlığı geçirmiş olmasıdır. Bunun dışında beyinde yer alan tümörler, yüksek tansiyon, sigara kullanımı, diyabet gibi kronikleşen rahatsızlıklar, anevrizma, trafik kazası da beyin kanamasına neden olan çok ciddi faktörler arasında yer alır.

Beyin Kanaması Çeşitleri Nelerdir?

Beyin kanamasının oluştuğu bölgeye göre farklı adlandırılan çeşitleri söz konusudur. Bunlar ise; subdural, epidural, subaraknoid, intraventrikülerdir.

Beyin Kanaması Ameliyatsız Geçer Mi?

Eğer küçük çaplı bir kanama söz konusu ise cerrahi müdahale gerekmemektedir. Fakat yaşamı tehdit eden bir kanama söz konusu ise mutlaka kafa tası açılarak kanama boşaltılmaktadır.

Beyin Kanaması Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Kanamanın yoğunluğuna göre ameliyat süresi değişmekle birlikte 2-4 saatlik bir süre zarfı bu ameliyat için yeterlidir ve elbette daha kısa da sürebilir. Bu durum tamamen kanamaya ve eşlik eden komplikasyonlara bağlı olarak değişiklik gösterir.

Beyin Kanaması Baş Ağrısı Yapar Mı?

Beyin kanamasının en belirgin özelliğinin çok ciddi baş ağrısına neden olmasıdır. Özellikle tansiyona bağlı geçirilen beyin kanamalarında şiddetli baş ağrıları görülür. Bunun temel kaynağı ise kılcal damarların birer birer çatlayıp kanıyor olmasından kaynaklanır.

Beyin Kanaması Belirtileri Ne Kadar Sürer?

Beyin kanamasının baş ağrısı ya da uyuşukluk etkisi ile bilinen belirtileri en az bir gün sürmektedir.

Beyin Kanaması Cinselliği Etkiler Mi?

Beyin kanaması çok ciddi bir rahatsızlık olduğu için cinsel yaşam uzunca bir süre olmamalıdır. Aynı zamanda ciddi bir efor harcandığı için bu durum tekrar kanama riskini artıracaktır.

Beyin Kanaması Tomografide Çıkar Mı?

Beyin kanamasının altında yatan faktörlerin belirlenmesi için tomografiye girilmesi şarttır. Uzmanlar tarafından tomografi, MR, ve BT’de beyin kanaması fark edilir.

Beyin Kanaması Kaç Günde Ortaya Çıkar?

Beyin kanaması yaklaşık 1-2 gün içerisinde ortaya çıkacağından dolayı kişiler dikkatli olmak zorundadır.

Beyin Kanaması Engel Oranı Kaçtır?

Hastanın geçirmiş olduğu beyin kanaması akabinde hastada oluşan tek taraflı ya da iki taraflı felç söz konusu ise %90 oranında engelli raporu kurumlar tarafından hak görülmektedir.

Beyin Kanaması Felç Yapar Mı?

Beyin kanamasının en bilinen etkisi felçtir. Tek taraflı ya da iki taraflı olmak üzere değişebilen felç söz konusudur ve genelde bu hastalar yatağa bağımlı olarak yaşamak durumunda kalabilirler.

Beyin Kanaması Geçiren Ünlüler Kimlerdir?

Beyin kanaması geçiren ünlüler İbrahim Erkal, Ali Sürmeli ve Ebru Gündeş olarak bilinmektedir.

Beyin Kanaması Geçiren Hasta Ne Yemeli?

Hekimlerin önermiş olduğu diyet listesindeki besinleri tüketmelidirler. Genelde meyve sebze ağırlıklı beslenmek önemlidir.

Beyin Kanaması Hasar Bırakır Mı?

Beyin kanaması geçirildiğinde mutlaka kanamanın gerçekleştiği bölgedeki hücreleri tekrar yenileme şansı olmaksızın öldürmektedir. Beynin her bir bölgesi bir kontrol mekanizmasına sahip olduğu için konuşamama, yürüyememe, tat alamama gibi hasarlar bırakmaktadır.

Beyin Kanaması Irsi Midir?

Her beyin kanaması için geçerli olmamakla birlikte, beyin kanaması genetik yatkınlık dolayısı ile de olabilmektedir.


hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Beyin Kanaması