Bel Soğukluğu Cinselliği Etkiler Mi?

(Bel Soğukluğu)

bel-soguklugu-cinselligi-etkiler-mi

Bel Soğukluğu Cinselliği Etkiler Mi?

Bel soğukluğu daha çok cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğu için cinsel öz güvenin azalmasına ve yine hastalık kaparım endişesi yaratığı için cinsel ilişkiyi olumsuz etkileyebilir. Ancak tedavisi mümkün olmayan bir hastalık değildir.

Tıp dilinde frengi olarak da tanımlanan bel soğukluğu enfeksiyonların neden olduğu ciddi bir hastalıktır. İlerleyen evrelerde göz, beyin ve iç organlara zarar vererek ölüme yol açabilir. Genelde cinsel ilişkiyle ve kan yoluyla bulaşabilir. Bazı durumlarda gebe kadından bebeğine geçer. Bu hastalıkta erken tanı çok önemlidir. Başka organlara tahribat vermeden tedavi edilmelidir. Cinsel ilişki ve cinsel ilişkide yaşanan sorunlardan utanıldığı için kişiler genelde bu tür hastalıkların belirtilerini göz ardı ederler. Ancak bu tür hastalıklar başka önemli hastalıklara ve hatta ölüme bile yol açabileceğinden 

bir an önce doktora görünmek ve tedavi olmak çok önemlidir. Enfeksiyonların neden olduğu hastalık antibiyotiklerle tedavi edilmektedir. Ayrıca tedavi edilmeden cinsel ilişkiye girilmemelidir. Seks partnerlerine bu hastalıktan bahsedilmeli ve onların da hekime görünmeleri sağlanmalıdır.

Bel Soğukluğu Ne Demek?

Treponema Pallidum adlı mikrobun yol açtığı ciddi bir hastalıktır. Tıpta frengi veya sfiliz olarak da geçer.

Bel Soğukluğu Neden Olur?

Hasta kişiler ile cinsel ilişkiye girmek, birden fazla kişiyle cinsel ilişkiye girmek, korunmasız seks yapmak, sifilis lezyonlarına dokunmak bel soğukluğuna neden olan faktörlerdir.

Bel Soğukluğu Nasıl Bulaşır?

Cinsel yolla bulaşır. (erkeğin menisi ve kadının vajina salgıları birbirine bu hastalığı bulaştırır.)

Doğum yoluyla bulaşır. (annedeki bel soğukluğu doğum esnasında bebeğe bulaşır.)

Kan nakli (bel soğukluğu olan donörler kan verdikleri kişiye bulaştırır.)

Kişisel eşyaları kullanmak (bel soğukluğu olan kişinin özel eşyaları hastalığın yayılmasına sebep olur.)

Bel Soğukluğuna Ne İyi Gelir?

Hasır otu kürü tarifi: 

1 su bardağı su kaynatılır. İçine 4 gram hasır otu eklenir. 10 dakika bekledikten sonra tüketilir.

Salatalık çekirdeği ve kahve kürü tarifi: 10 gram salatalık çekirdeği ezilir ve 1 gram kahve ile beraber tüketilir.

Bel Soğukluğu Ağız Yoluyla Bulaşır Mı?

Bel soğukluğu oral seks esnasında ağız yoluyla bulaşması mümkün bir hastalıktır.

Bel Soğukluğu Bulaşıcı Mıdır?

Bel soğukluğu özellikle cinsel yollarla bulaşan bir hastalıktır. Korunmasız seks yapmak ve birden fazla kişiyle seks yapmak bel soğukluğunun bulaşmasına neden olan en önemli sebeplerdir.

Bel Soğukluğu Cinsel İlişkiden Ne Kadar Sonra Ortaya Çıkar?

Bel soğukluğu erkeklerde cinsel ilişkiden bir hafta sonra belirti vermeye başlar. Kadınlarda ise cinsel ilişkiden sonra 1 ile 30 gün arasında belirtiler göstermeye başlar.

Bel Soğukluğu Cinsel Yol Haricinde Bulaşır Mı?

Bel soğukluğu sadece cinsel yol haricinde de bulaşır. Doğum yapma esnasında anneden bebeğe bulaşır. Kan verme yoluyla bulaşır. Kişisel eşyaları kullanma yoluyla bulaşır. (iğne vs.)

Bel Soğukluğu Cinselliği Etkiler Mi?

Bel soğukluğu daha çok cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğu için cinsel öz güvenin azalmasına ve yine hastalık kaparım endişesi yaratığı için cinsel ilişkiyi olumsuz etkileyebilir. Ancak tedavisi mümkün olmayan bir hastalık değildir.

Bel Soğukluğu Ciddi Bir Hastalık Mıdır?

Bel soğukluğu ciddi bir hastalıktır. İlk bulaştığında kasıkta ve genital bölgede siğiller çıkar. Avuç içlerinde ve ayakta kabarcıklar ve döküntüler oluşur. Boğaz ağrısı, baş ağrısı, ateş basması görülür. Bu hastalık tedavi edilmediğinde beyin ve sinirlere ciddi zararlar verir. Ayrıca göz, kalp, karaciğer ve iç organları da tahrip ederek ölüme bile neden olabilir.

Bel Soğukluğu Olanın Çocuğu Olur Mu?

Bel soğukluğu tedavi edilmediğinde ilerliyor ve ciddi hastalıklara yol açıyor. Kadınlarda yumurtalık iltihabına yol açıyor ve gebeliğe engel oluşturabiliyor. Bel soğukluğu belirtileri fark edilir edilmez hemen tedavi olunmalıdır.

Bel Soğukluğu Evlenmeye Engel Mi?

Evliliğe neden olan hastalıklar arasında verem, cüzam ve bel soğukluğu da vardır. Ancak tedavisi edildiği ve iyileşme görüldüğü takdirde evlilik uygun görülebilir.

Bel Soğukluğu Geçici Mi?

Bel soğukluğu erken fark edildiğinde kolayca tedavi edilebilir ve geçebilir. Ancak geç fark edildiğinde kalıcı hasarlara neden olabilir.

Bel Soğukluğu Geçme Süresi?

Bel soğukluğu tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Ancak başka hastalıklara da yol açabilir. Bu yüzden bu hastalığın tedavi süresi kişiden kişiye göre ve hastalığın kaçıncı evrede olduğuna göre değişir.

Bel Soğukluğuna Hangi Doktor Bakar?

Bel soğukluğu genelde idrar yollarındaki enfeksiyonlardan kaynaklandığı için belirtileri taşıyan kişi hastanede üroloji bölümüne gitmeli ve bir üroloğa görünmelidir.

Bel Soğukluğu İdrar Tahlili İle Belli Olur Mu?

Bel soğukluğu, kan idrar ve cinsel organlardaki akıntılar ile test edilir.


hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Bel Soğukluğu