Bel Fıtığı

bel-fitigi

Bel fıtığı, uzun süre ayakta duranların, kontrolsüz ağırlık taşıyan işçilerin ve çeşitli rahatsızlıkların uzantısı olarak meydana gelen bir hastalıktır. Burada bel fıtığı ile ilgili bilinmesi gereken şey, bel bölgesinde bulunan diskin yırtılmasından kaynaklandığıdır. Yırtılan disklerin sinirleri sıkıştırdığı ve hem bölgesinde hem de bacaklarda şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Halk arasında özellikle erkek bireylerde sık rastlanılan bir durumdur.

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Hastaları oldukça zorlayan bel fıtığının en ciddi belirtileri arasında ‘ciddi ve uzun süreli bel ağrısı, özellikle bel kaslarında güçsüzlük, hareket ederken, oturup kalkarken zorlanma, bacaklara vuran şiddetli ağrılar, hemen yorulma, cinsel isteksizlik ve erkelerde ereksiyon problemleri’ yer almaktadır.

Bel Fıtığı Hareketleri Nasıl Olmalıdır?

Bel fıtığı hastalığına sahip olan kişiler özellikle ayakta durmaları gerektiği zamanlarda belini düz bir pozisyonda tutmalıdırlar. Bunun dışında bir şeyler kaldırmaları gerekirken ağırlığı her iki tarafa eşit bir şekilde pat etmelidirler.

Bel Fıtığına Ne İyi Gelir?

Bel fıtığına kısa vadede iyi gelen şeyler arasında bol bol istirahat ve ilaçlar yer almaktadır. Genelde steroid tedavisi uygun görülür. Uzun vadede bakıldığında, hafif egzersizler, fizik tedavi ve yüzme iyi gelen yöntemler arasında yer almaktadır.

Bel Fıtığı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hekimin önermiş olduğu ilaçlar düzenli kullanılmalı, ağır iş yapmaktan kaçınılmalı ve istirahat edilmelidir. Ağrıyı giderici bir etkiye sahiptir.

Bel Fıtığı Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Bel fıtığı ameliyatı da her tür ameliyat gibi riskler bulundurur. Bu riskler genelde kanamalardır. Dikişlerde enfeksiyon oluşması da söz konusudur. Bunun dışında bilinen ve kayda değer bir risk söz konusu değildir.

Bel Fıtığına Hangi Bölüm Bakar?

Bel fıtığından şüphe duyulan hastalar ortopedi ve travmatoloji bölümüne gözükmelidir.

Bel Fıtığı Cinsel Hayatı Etkiler Mi?

Bel fıtığı cinsel hayatı olumsuz anlamda etkileyen faktörlerdendir. Belde bulunan ağrı ve baskı, kullanılan ilaçların yan etkileri dolayısı ile kişilerde ereksiyon problemlerine neden olmaktadır.

Bel Fıtığı Diz Ağrısı Yapar Mı?

Bel ağrısının sık sık olması beraberinde yandaş ağrılar da getirebilmektedir. Bunlardan bir tanesi de bacak ağrısı ile birlikte diz ağrısıdır. Fakat bel ağrısının önüne geçebiliyorsa bu ağrı başka bir rahatsızlığın olduğuna işaret edilebilir. Dolayısı ile dikkatli olmakta ve vücudu iyi dinelmekte fayda vardır.

Bel Fıtığı Engel Oranı Kaçtır?

Bel fıtığı ciddi ve zorlayıcı bir rahatsızlık olabildiğinden dolayı zaman zaman hastaların yaşamında engel teşkil edebilmektedir. Fakat verilen raporların yüzdesi yüzde 5ile 10’u geçmemektedir.

Bel Fıtığı Fizik Tedavi İle Geçer Mi?

Bel fıtığının en önemli tedavi yöntemlerinden bir tanesi fizik tedavi yöntemidir. Belirlenen seanslarla birlikte çok ciddi oranda iyileşme sağlanır. Elbette verilen fizik tedavinin yanında ilaç tedavisine de devam edilmelidir.

Bel Fıtığı Genetik Mi?

Bel fıtığı genetik yollarla aktarılan bir hastalık olmamasına rağmen, benzer yaşam koşulları ve benzer omurilik yapısı ile birlikte ailenin pek çok ferdinde görülmesi riski yüksek orandadır.

Bel Fıtığı Hangi Yaşlarda Görülür?

Bel fıtığı genelde yaşama katılan, çalışma hayatı içerisinde bulunan kişilerde görülmekle birlikte, bu yaş aralığı 30-50 arasındadır.

Bel Fıtığı hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Bel Fıtığı