Bebeklerde Pişik

bebeklerde-pisik

Bebeklerde pişik genellikle çocuk bezlerinin temas ettiği bölgelerde oluşan vücudun aşırı sıcağa ya da bebeğin bezinin kirli kalmasına verdiği fiziksel bir reaksiyondur. Bu durum bebekte kırmızı kabarcıklara sebebiyet vermektedir. Pişik bebeklerde en sık görülen deri hastalığıdır. Anne sütüyle beslenen bebeklerde genellikle daha az rastlanmakta fakat hazır gıda ya da inek sütü ile beslenen bebeklerde bu duruma daha sık rastlanmaktadır.

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Öncelikle Bebeğinize pişik olduğunu ilk fark ettiğiniz zamanlarda bebeğin pişik çıkardığı bölgeleri daha Kuru ve daha temiz tutmanız gerekmektedir. Pişik durumuna bebek bezini sıkı bağlanması gibi durumlar da neden olmaktadır. Dilerseniz bir uzmanla görüşmeli ya da pişik ilaçları veya kremleri kullanmanız gerekmektedir.

Bebeklerde Pişik Neden Olur?

Bebeğin altı ya da vücudu ne kadar temiz tutulsa da Özellikle bez bağlanan alanlarda ya da koltuk altında ve eklemlerde ve kızarıklar görülebilmektedir. Bunun sebebi vücudun bebek bezine verdiği tepki ıslak mendil ya da bebeğin iyice kurulan maması antibiyotik kullanması olarak görülmektedir.

Bebeklerde Pişik Kremi Nedir?

Bebeklerde pişik kremi, bebeğin vücudundaki Pişik olan yerlere kremin sürülerek ya da sürülen bu kremin vücuttaki peşin azalarak bitmesini sağlamaya çalışılmasıdır

Bebeklerde Pişik ve Mantar Farkı?

Bebeklerde pişik sorunu, direkt kendini kırmızı kabarcıkları olarak göstermekte fakat eğer bu durum mantar ise kabarcıkların yanında/etrafında kırmızı döküntüler bulunmaktadır.

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer Bitkisel İlaçlar İle?

Pişik olan bebeklere genellikle zeytinyağı ve kantaron yağı sürülmektedir. Kantaron ilacının birçok deri hastalığına iyi geldiği bilinmekle beraber, kantaron çiçeğinin yağının sürülmesi bebekte pişik durumunu rahatlatacaktır.

Bebeklerde Pişik Ne İyi Gelir?

Pişik olan bebeklere krem sürülmesi, pişik olan yerlere pudra dökülmesi, kantaron yağı sürülmesi, zeytinyağı sürülmesi pişiğe iyi gelmektedir.

Bebeklerde Pişik Ateş Yapar Mı?

Normalde bebeklerde pişik yaraları Ateş yapmamakla beraber eğer pişiğin yanı sıra bebeklerde ateş, ishal gibi durumlar gözleniyorsa en kısa zamanda bir uzmanla görüşülmesi gerektiği bilinmektedir.

Bebeklerde Pişik Acısı Nasıl Geçer?

Pişik olan bebeklerin döküntülerinde acı gözlenmekte bebekte ağlamalar bulunmaktadır. Bu durumun geçmesi için bebeğin rahatlaması için bebeğin ilaçlarının ve kremlerinin düzgün ve düzenli bir şekilde kullanılması bebeği bir nebze de olsa rahatlatacaktır.

Bebeklerde Pişik Belirtileri Nelerdir?

Deride kırmızı kabarcıklar, yaraya benzer döküntüler pişik belirtilerindendir.

Bebeklerde Pişik İçin Ne Kullanılır?

Bebeklerde pişik için bepanthol, sudocrem, hametol, travazol gibi kremler kullanılmaktadır. 

Bebeklerde Pişik En Çabuk Nasıl Geçer?

Bebeklerde pişik sorunu, pişik olan bölgelerin kuru tutulduğu ve kremlerin düzenli kullanıldığı takdirde en hızlı şekilde sorun çözüme kavuşacaktır.

Bebeklerde Pişik İçin Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı?

Bebeklerde pişik için Hindistan cevizi yağının kullanıldığı bilinmektedir. Hindistan cevizi yağının yenileyici etkisi bulunduğundan pişik sorunlarına iyi gelmektedir.

Bebeklerde Çiş Pişik Yapar Mı?

Bebeklerde pişik vücudun belirli bir bölgesinin sürekli ıslak kalması ile oluşmaktadır bebeğin altının sık sık değiştirilmemesi bezindeki çişin vücudunu tahrip edeceği gibi pişik oluşumuna yol açtığı da bilinmektedir 

Bebeklerde Pisik Hemen Nasıl Geçer?

Bebeklerde pişik sorunu, bir anda bitmemekle beraber, pişik olan bölgelerin kuru tutulduğu ve kremlerin düzenli kullanıldığı takdirde en hızlı şekilde sorun çözüme kavuşacaktır.

Bebeklerde Pişik İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bebeğinizde pişik gördüğünüz zaman Öncelikle Bir Çocuk doktoruna başvurmanız gerekmektedir. Eğer doktorunuz önerirse ardından bir cildiye uzmanına görünmeniz ve bu doğrultuda uygun görülürse bebeğinize İlaç kullanmanız gerekmektedir.

Bebeklerde Pişik Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde pişik kaşıntısını önlemek için, pişik olan bölgenin ıslak bir pamuk yardımıyla silip iyice kurulayıp üzerine krem ya da pudra sürülmesi kaşıntının azalmasında etkili olacaktır.


Bebeklerde Pişik hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Bebeklerde Pişik