Bebeklerde Pamukçuk

bebeklerde-pamukcuk

Pamukçuk genelde bebeklerde görülen ağız içinde oluşan rahatsızlıklardandır. Kimi zaman annelerin korkmasına ve endişe duymalarına sebep olur. Bebeğinizin ağzında oluşan bu beyaz şeylerin ne olduğunu saptayabilmeniz için bazı soruların cevaplarını araştırdık.

Bebeklerde Pamukçuk Neden Olur?

Pamukçuk ağızdaki mantarların bir süre sonra artması durumunda meydana gelen mantar kaynaklı bir enfeksiyon çeşididir. Vücutta bazı maya mantarları faydalıyken bazı mantarlar zararlıdır. İlk üç aylık süreçteki bebeklerde bağışıklık sistemlerinin henüz çok gelişmemiş olmasından dolayı ağızlarında oluşan bu pamukçuk rahatsızlığıyla karşı karşıya gelme durumu oluşabilir.

Bebeklerde Pamukçuk Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerin ağzında oluşan pamukçuk kimi zaman ağızlarındaki süt ile karıştırılabilir. Pamukçuk oluşumunu bebeklerin ağzını sildiğinizde ağızdan gitmeyen bir beyazlık gözlemlenmesiyle ayırt edebilirsiniz.

Bebeklerde Pamukçuk İçin Bitkisel Yöntemler Nelerdir?

Bilinen birçok doğal yöntem vardır. Bunlardan biri bebeğin ağzını karbonatlı suya batırılmış bezle silmektir. Bu işlemi doğal fermente sirke ile de deneyebilirsiniz. Aynı zamanda bal, adaçayı ve zencefil de iyi gelecektir.

Bebeklerde Pamukçuk Ne Zaman Geçer?

Doktorun verdiği ilaç düzenli kullanıldığında birkaç haftaya pamukçuktan kurtuluş sağlanacaktır.

Bebeklerde Pamukçuk Nedir?

Yanak içinde dilde ve damakta süt benzeri beyaz pamuğa benzeyen candida mantarı oluşumları bebeklerin ağzında pamukçuk adı verilen bir rahatsızlık olarak kendini gösterir.

Bebeklerde Pamukçuk Ağrı Yapar Mı?

Bebekteki pamukçuk annenin memesine geçebilir böylelikle memede dökülmeler, kaşınma ve kızarıklık gibi sorunlarda beraberinde gelir. Bu sonuçlar memede ağrı gibi durumları da oluşumuna katkı yapar. Emzirme sırasında duyulan ağrı bebekte pamukçuk rahatsızlığına işaret edebilir.

Bebeklerde Ağızda Kullanılan Pamukçuk İlacı Var Mı?

Uzman hekimin muayene sonucu reçete edeceği pamukçuk ilacı eczanelerde bulunmaktadır.

Bebeklerde Pamukçuk Bulaşıcı Mı?

Bebeğin ağzında oluşan pamukçuk annesini emdiğinde annesinin memesine bulaşabilir.

Bebeklerde Pamukçuk Nasıl Önlenir?

Anne sütü ile beslenen bebeklerin bağışıklıklarının daha fazla olmasından dolayı mamayla beslenenlere kıyasla bu bebeklerde pamukçuk rahatsızlığının görülme yüzdesi daha düşüktür. Annenin memesi temiz tutulmalı ve farklı maddelerin sürülmesi gibi durumlardan uzak durulmalıdır.

Bebeklerde Pamukçuk Huzursuzluk Yapar Mı?

Emerken ve ağzındakini yutarken zorlanan bebekler bir süre sonra huzursuzluk, kilo kaybı, çok ağlama gibi olumsuz nedenlerle gelirler. Bazen ateş gibi etmenlere de sebep olabilir. 

Bebeklerde Pamukçuk Kendiliğinden Geçer Mi?

Bebeğin annesinden aldığı anne sütüyle birlikte direncinin artmasıyla pamukçuk hastalığı da kendiliğinden geçebilir.

Bebeklerde Pamukçuk Kaşıntı Yapar Mı?

Bebeklerden anneye geçme durumunda memede kaşınmalar kızarıklıklar meydana gelebilir. 

Bebeklerde Pamukçuk Karbonatla Nasıl Temizlenir?

Bir tatlı kaşığı karbonat bir çay bardağı su ile karıştırılarak günde 5-6 kez bebeğin ağzı bir bez yardımıyla parmakla temizlenir.


Bebeklerde Pamukçuk hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Bebeklerde Pamukçuk