Bebeklerde Gece Terörü

bebeklerde-gece-teroru

Gece terörü hem yetişkinlerde hem de bebeklerde görülebilen sorunlardan biri olarak bilinir. Bebeklerin uykuya daldıktan sonraki bir ya da iki saatlik süreçte ortaya çıktığı bilinir. Engellenemez olması, davranış ve hareket bozukluklarına neden olması gibi pek çok sorunu da beraberinde getiren gece terörünün görülmeye başladığı yaş genelde bir buçuk yaşından sonrasıdır. Non-Rem adı verilen derin uyku esnasında görüldüğünün bilindiğini söylemek mümkündür. Derin uyku esnasında yaşanan bu terör yaklaşık iki dakika sürmesine rağmen yine de bebekler açısından son derece rahatsızlık verici olabilir. Bebeklerde ağlama, bağırma ya da terleme gibi durumlarla ortaya çıktığı bilinen gece terörü hakkında merak edilenler ve çok daha fazlası sizlerle…

Bebeklerde Gece Terörü Ne Zaman Başlar?

Yetişkinlikte dahil olmak üzere her yaşta görülebilen gece terörü, özellikle bebeklerde meydana geldiğinde bebekler genelde bir buçuk yaşını geçmiş olmaktadır. Bir buçuk yaşından öncesinde pek fazla görülmemekle birlikte bu yaştan sonra başladığı bilinir.

Bebeklerde Gece Terörü Olur Mu?

Evet. Gece terörü hem bebeklerde hem de yetişkinlerde görülebilen bir sorundur. Bebeklerde medyana gelen gece terörü onlar tarafından algılanamadığı için anne babalar bu konuda daha uyanık davranmalıdır. Bebeğin uykuya dalmasının ardından geçen bir saat sonraki süreçte sıçrama, titreme, terleme, ağlama ve bağırma gibi belirtilerin ayırdına varılmalıdır. Normal şartlarda uykuya daldıktan sonra geçen bir saatlik süreçte bebekler REM uykusuna dalacaklarından dolayı burada ağlama, bağırma gibi belirtiler olmayacağı, uykunun derinleşeceği bilinmelidir.

Bebeklerde Uyku Terörüne Ne İyi Gelir?

Bebeklerde uyku terörüne iyi gelen şeyler arasında ebeveynlerin neler yapması gerektiğine değindik. Bu durumda ebeveynlerin bebeklerinde meydana gelen gece terörlerine iyi gelmesi bakımından yapmaları gereken şeyler şunlardır;

·        Bebeklerin gece terörü geçirdikleri esnasında bebeklerin uykudan zorla uyandırılmaması konusunda bilinçli olunmalıdır.

·        Uyku terörü esnasında bebeklerin kendilerine zarar vermesine neden olabilecek eşyalar ve oyuncaklar mümkünse kaldırılmalıdır.

·        Bebeklerin uykuya dalmadan evvel geçirdikleri son oyun süresinde aşırı hareketli olmalarının önüne geçilmeli, daha sakin oyunlar oynanmalıdır.

·        Bebeklerin yattıkları odada sigara içilmemeli, bu oda sıklıkla havalandırılmalı, odanın sıcaklık ayarı iyi dengelenmelidir.

·        Bebeklerin yattıkları odanın ne tamamen aydınlık ne de tamamen karanlık olmaması sağlanmalıdır.

·        Bebeğin yanında gürültülü film ve dizi izlemekten kaçınılmalıdır.

Bebeklerde Gece Terörü Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde meydana gelen gece terörünün birden çok belirtisi bulunmaktadır. Bebeklerde gece terörünün belirtileri arasında şunlar yer almaktadır;

·        Bebeklerin sıklıkla kabus görmesi ve uyku esnasında istemsiz el kol hareketleri yapması

·        Bebeklerin üzerinde yer alan kıyafetleri çıkarmak istemesi ve o esnada sayıklaması

·        Ciltlerinde kızarıklık

·        Boş bakmaları, kasılmaları, çığlık atmaları

·        Ateş ve terleme görülmesi

·        Çene sıkmaları

·        Saldırgan davranışlar

·        Kalp atım hızında artış

Bebeklerde Gece Terörü Nasıl Geçer?

Bebeklerde meydana gelen gece terörünün giderilebilmesi yani tedavisi için çeşitli seçenekler sunulmaktadır. Bunlardan ilki hipnoz ve gevşeme tedavisidir. Buna ek olarak bilişsel davranışçı terapilerle de hastalığın tedavisine başlanabilir.

Bebeklerde Gece Terörü Neden Olur?

Gece terörünün medyana gelmesinde birbirinden farklı nedenler bulunabilir. Bu nedenler ise şu şekilde sıralanabilir;

·        Çeşitli uyku sorunları

·        Genetik

·        Beslenme düzenindeki bozukluklar

·        Bebeğin alışık olduğu yerden farklı bir yerde uyuması

·        Uzun süreli stres faktörüne maruz kalmış olması

·        Ses ve gürültü

·        Psikolojik sorunlar ve antibiyotik kullanımları

 

Bebeklerde Gece Terörü hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Bebeklerde Gece Terörü