Bebeklerde Fıtık

bebeklerde-fitik

Halk arasında fıtık olarak bilinen bu rahatsızlık, toplumda her cinsten ve yaş aralığından pek çok kişiyi etkileyebiliyor. Tıp literatüründe ‘inguinal herni’ olarak bilinen bu rahatsızlık, en sık karın bölgesinde görülüyor. Bunun nedeni ise iç organlardan bazılarının dışarıya doğru çıkma gayreti içinde olmasıdır. Bebekleri de etkisi altına alan fıtık, onlarda ise daha çok abdominal bölgede ve kasıkta görülmektedir. Bebeklerde görülen fıtık türlerinde ise erkek bebekler daha fazla risk altındadır.

Bebeklerde Fıtık Çeşitleri Nelerdir?

Bebeklerde görülen üç farklı fıtık çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan ilki abdominal bölgede görülen karın fıtığıdır. İkincisi ise göbek fıtığıdır. Her ikisi de oldukça sık görülür. Hem kız hem de erkek bebeklerde görülme olasılığı vardır. Fakat su fıtığı olarak bilinen çeşidi yalnızca erkek bebeklerde görülür. Testislerde bulunan sıvı miktarının biraz fazla olmasına bağlı olarak gelişir. Hidrosel olarak da bilinen su fıtığı ağrı yapmamaktadır fakat tedavi edilmesi gereklidir.

Bebeklerde Göbek Fıtık Neden Olur?

Bebeklerde göbek fıtığı, fıtığın en sık rastlanılan bir çeşididir. Genelde doğumsal kaynaklı olarak ortaya çıkar. Genelde bebeğin vücut ağırlığının düşük olması ve erken doğum ile birlikte bu durum meydana gelebilir. Çünkü karın içerisinde bulunan dokular kaynaşmayabilir.

Bebeklerde Göbek Fıtığı Nasıl Geçer?

Bebeklerde görülen göbek fıtıkları özellikle bebeklerin gelişimleri ile birlikte kendiliğinden ortadan kaybolur. Herhangi bir ilaç ya da cerrahi operasyon gerektirmez. Fakat doğumdan hemen sonra görülüp, iki ya da üç yaşına kadar fıtık kendiliğinden kaybolmamışsa ameliyat tekniğine başvurulması gerekebilir.

Bebeklerde Göbek Fıtığı Tedavisi Nasıldır?

Bebeğin üç yaşına gelmiş olmasına rağmen geçmeyen göbek fıtığı için cerrahi operasyona başvurulur. Bunun dışında ise uygulanması gereken herhangi bir ilaç tedavisi yoktur.

Bebeklerde Göbek Fıtığı Ameliyatı Nasıldır?

Oldukça kolay yapılan bu işlem çok kısa bir süre içerisinde tamamlanır. Fıtığın görüldüğü bölgeye ince bir ameliyat kesisi atılır ve dışarı çıkan dokular tekrar yerlerine yerleştirilir.

Bebeklerde Kasık Fıtığı Nedir?

Kasık fıtığı, özellikle bağırsak gibi organların kendiliğinden dışarı doğru eğim gösterdiği bir durumdur. Kasık bölgesinde ufak bir kitle varmış gibi hissedilir. Korkulması gereken bir durum değildir. Ameliyat ile birlikte kısa sürede tedavi edilir.

Bebeklerde Kasık Fıtığı Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Bebekler için yapılan kasık fıtığı ameliyatlarının süresi, genelde yarım saattir. Duruma göre on dakika daha uzayabilir. Fakat ameliyatın ardından bebeğin normal yaşama dönmesi oldukça kolaydır.

Bebeklerde Kasık Fıtığı Ağrı Yapar Mı?

Kasıkta ya da göbekte görülen fıtıklar herhangi bir kanser hücresi ya da tümör barındırmadığından dolayı ağrı hissine neden olmaz. Fakat bebek için giydirilen kıyafetlerin fıtıklı bölgeye gelmesi, bebekte huzursuzluk hissine neden olabilir.

Bebeklerde Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

-Genelde eriyen dikişler kullanılır, aldırılması gerekmez.

-Bebeğin genital hijyeninin iyi sağlanması gerekir.

-Yeme içme konularında hekimin önerdiği zaman aralığına dikkat edilmelidir.

Bebeklerde Kasık Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

-Kasık bölgesinde şişlik

-Şişliklerin ağlama ya da öksürme ile belirginleşmesi

Bebeklerde Su Fıtığı Nedir?

Hidrosel olarak adlandırılan su fıtığı, testislerde yer alan ve doğal olarak bulunan su miktarının artması ile ortaya çıkar. Genelde kendiliğinden kaybolur.

Bebeklerde Su Fıtığı Ağrı Yapar Mı?

Hayır. Herhangi bir iltihap ya da riskli bir durum yoktur. Bu nedenle hidroselin ağrı yapması gibi bir durum söz konusu değildir.

 

Bebeklerde Fıtık hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Bebeklerde Fıtık