Bebeklerde Diş Çıkarma

bebeklerde-dis-cikarma

Bebeklerde diş çıkarma her annenin merakla beklediği bir durumdur. Süt dişleri bebeğin doğumunda çene yapısını içerisinde zaten var olmakta ve genellikle 6 aydan 1. yaşa kadar çıkarılmaya başlanan dişlerdir. Çocuklarda genelde 20 tane süt dişi vardır. Bu süt dişleri 3 yaşına kadar tamamlamakla beraber altı yedi yaşlarında yeni dişler çıkmaya başlayacaktır. Bebeklerde diş çıkarma dönemi bebekten bebeğe göre değişmektedir. Kimi bebek doğduğu andan itibaren 2 süt dişine sahip olmakla beraber bazı bebekler 1 yaşında dahi diş çıkarmamış olabilirler.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri arasında uykusuzluk, huzursuzluk, iştahsızlık, tükürüğünün artması, ağız etrafında kaşıntı ve döküntü görülebilmektedir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Zamanı Nedir?

Bebeklerde diş çıkarma zamanı bebekten bebeğe göre değişebilmektedir. Kimi bebek 2 süt dişi ile birlikte doğmuş olabilirken, kimi bebek ise 1 yaşında dahi daha dişlerini çıkarmaya başlamış olabilmektedir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası Değişir Mi?

Bebeklerde diş çıkarma sırası Öncelikle alt dişlerde olup kime bebekte Öncelikle üst dişler çıkabilmekte sonrasında ise köpek dişi ve azı dişlerinin de eşzamanlı çıktığı görülebilmektedir. 

Bebeklerde Diş Çıkarma Ne Kadar Sürer?

Bebeklerde diş çıkarma Her bebeğe göre değişebilmektedir beraber bazen 1 dişin çıkması 2 ya da 3 ay kadar bile sürebilir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde diş çıkarma ağrısına soğutulmuş meyveler çok iyi gelmekti ve iyi bir atıştırmalık böyle üstlenmektedir. Örneğin soğutulmuş muz soğutulmuş şeftali gibi yumuşak yiyecekler bebeklerin diş çıkarma ağrısını azaltmaktadır.

Bebeklerde Diş Çıkarma Ateşi Kaç Gün Sürer?

Bebeklerde diş çıkarma ateşi 1, en fazla 2 gün sürmekle beraber, ateş 3 günü geçer ise bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Kaç Gün Sürer?

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 3 günden fazla sürüyor örneğin bebeğin ateş göstermesi durumu 3 günden fazla sürüyor ise bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Bebeklerde Diş Çıkarmayı Kolaylaştırmak Nasıldır?

Bebeklerde diş çıkarmayı kolaylaştırmak için anne babalar ellerini iyice yıkayıp diş çıkacak bölüme masajlar yapabilmekte, diş kaşıma halkaları kullanılabilmektedir.

Bebeklerde Diş Çıkarma En Geç Ne Zaman Olur?

Bebeklerde diş çıkarma dönemleri kişiye ve gelişime bağlı olarak değişmesine rağmen dişler en geç 3 veya 4 yaşında tamamlanmaktadır. Fakat anne baba her bebeğin gelişiminin farkında olup boş yere sıkıntıya endişeye kapılmamalıdır .

Bebeklerde Birden Fazla Diş Çıkarma Olur Mu?

Bebeklerde her diş genelde sırayla çıkmak da beraber bir yere diş çıkarken diğer dişin çıkacağı yerde de yani diş etinde de küçük açılmalar, patlamalar görülmektedir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Hangi Ayda Başlar?

Bebeklerde diş çıkarma Her bebeğe göre değişkenlik gösterebilmektedir beraber genellikle 6 aydan itibaren Bebeklerin diş çıkarmaya başladığı görülmektedir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Huzursuzluğuna Ne İyi Gelir?

Diş eti masajı, soğuk el bezi, soğutulmuş meyve mesela soğuk muz diş çıkaran bebeğe rahatlatma da önerilen yollardandır.

Bebeklerde Diş Çıkarma Neler Yapılmalı?

 Bebeğiniz diş çıkarmaya başladığında dişlerin kaşınması için uygun oyuncaklar verebilir, ellerinizi iyice dezenfekte ettikten sonra çıkacak dişlere parmaklarınız ile kaşıma yapabilir, Bebeğim bu durumu rahat bir şekilde atlatmasına yardımcı olabilirsiniz.


Bebeklerde Diş Çıkarma hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Bebeklerde Diş Çıkarma