Bebeklerde Damak Yarığı

bebeklerde-damak-yarigi

Bebeklerde yarık damak binde bir görülür. Bu durum bebeğin anne karnında yaşadığı gelişim bozukluğundan dolayı ortaya çıkar. Bu gelişim bozukluğuna sahip bebekler doğduktan sonraki ilk aylarda beslenme problemi yaşarlar. Bundan dolayı bebeklerde solumun yolu enfeksiyonları görülür. Bu yarık dudak oluşumunun sebebi genetik faktörler ve çevresel faktörlerdir. Yarık damak ile doğan bebekler anne sütü emmekte rahatsızlık duyarlar ve beslenme konusunda zorluk çekerler. Ayrıca yarık damak ilerde estetik olarak da rahatsızlık verir. Ancak bebeklerde görülen yarık dudak probleminin tedavisi vardır ve tedavi edildikten sonra bebekler normal bir hayat yaşarlar.

Bebeklerde Yarık Damak Nedir?

Bebekler anne karnındayken genetik veya çevresel faktörlerden dolayı ağızlarında yarık gibi bir görünüm oluşur. Buna yarık dudak denir.

Bebeklerde Yarık Damak Tedavisi?

Bazı bebeklerde yarık dudak problemi kendiliğinden geçer. Ancak bazı bebekler tedaviye ihtiyaç duyar. Yarık dudak tedavisini plastik cerrahi üstlenir.

Bebeklerde Yarık Damak Ameliyatı?

Plastik cerrahi bölümünde ameliyat yapılır.

Bebeklerde Yarık Damak Nedenleri?

Genetik faktörler bebekte yarık dudak oluşumuna neden olur. Ayrıca bebek anne karnındayken kızamıkçık olması, annenin sigara ve alkol kullanımı da yarık dudak oluşumuna neden olur.

Bebeklerde Yarık Damak Nasıl Oluşur?

Bebekler anne karnındayken kızamıkçık olması veya annenin sigara, alkol kullanması bebeğin yarık damaklı doğmasına neden olur.

Bebeklerde Yarık Damak Nasıl Anlaşılır?

Bebeğin yarık damaklı olduğu anne karnındayken ultrasonda görülür.

Bebeklerde Yarık Damak Neden Olur?

Genetik nedenlerden dolayı yarık damak oluştuğu gibi annenin hamilelik sırasında sigara ve alkol kullanmasından dolayı da oluşur.

Bebeklerde Yarık Damak Ultrasonda Belli Olur Mu?

Bebeğin yarık damaklı olup olmadığı hamileliğin 4. Veya 5. Ayında ultrasonda görülür.

Yarık Damak Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş?

Yarık dudaklı bebeklerin beslenmesi zordur. Bu yüzden hekiminizden nasıl beslenmesi gerektiğini ve ek gıdaya ne zaman geçmeniz gerektiğini öğrenmeniz gerekir.

Bebeklerde Yarık Damak Ne Zaman Belli Olur?

Bebeğin yarık dudaklı olup olmadığı hamileliğin 4. Veya 5. Ayında ultrason ile belli olur. 

Bebeklerde Dudak Yarığı Tedavisi?

Yarık damak ile doğan bebekler beslenmede zorluk çektikleri gibi estetik olarak da ilerde rahatsızlık duyarlar. Bu yüzden uygun bir zamanda plastik cerrahlar tarafından ameliyat edilir. Bu ameliyat riskli bir ameliyat değildir ve ameliyatı olan bebekler daha sonra normal yaşamlarına devam ederler. 


Bebeklerde Damak Yarığı hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Bebeklerde Damak Yarığı