Bebek Tansiyonu

bebek-tansiyonu

Tansiyon rahatsızlığı hem bebeklerde hem de yetişkinlerde oldukça sinsi seyreden bir rahatsızlıktır. Tansiyon hastalıkları her ne kadar yetişkinlerle bağdaştırılan bir rahatsızlık olsa da bebeklerde de görülme olasılığı oldukça fazladır. Sinsi seyreden bu rahatsızlığın neden olabildiği bir yığın yandaş hastalıkta bulunabilmektedir. Bu rahatsızlıklar ise ‘görme kaybı, kalp yetmezliği ve böbrek yetmezliği’ gibi hayati fonksiyonları oldukça tehdit edici rahatsızlıklardır. Kalbin kan pompaladığı esnada uyguladığı basınç anlamına gelen bu rahatsızlık kimi zaman hiçbir belirti bile vermeden ilerleyebilmektedir. Çocuk yaşta yakalanılan bu rahatsızlığı ebeveynler olarak daha yakından tanımak istemez miydiniz? Cevabınız evet ise buyurun yazımıza…

Bebek Tansiyonu Kaç Olmalı?

Yetişkinlerde normal tansiyon 130/70, 12/80 iken bebeklerde normal sayılabilen tansiyon aralığı 90/60 olmak durumundadır.

Bebek Tansiyonu Nedir?

Tansiyon kalbin yaşamsal fonksiyonlarından olan kanı damarlara pompalıyorken oluşturduğu basınçtır ve tansiyon yalnızca yetişkinlerde değil bebeklerde de görülebilen bir rahatsızlık olabildiğinden bebek tansiyonunun normal sınırlarını da bilmek gerekmektedir.

Bebeklerin Tansiyonu Nasıl Ölçülür?

Bebeklerde tansiyon problemi olduğundan şüpheleniliyor ise hastanelerde ki polikliniklerden çocuk kardiyolojisi bölümüne götürmek ve tedavisini yapmak gerekmektedir. Eğer bebeğiniz tansiyon teşhisi almış ise mutlaka bebek tansiyon cihazını evinizde bulundurmalısınız.

Bebek Tansiyon İlacı İçerse?

Bebeğinize reçete edilen bir tansiyon ilacı var ise ebeveynler olarak düzenli bir şekilde ilacını almasına yardımcı olmalısınız. Fakat yetişkinler için olan tansiyon ilacını kullandığını fark edersiniz mutlaka hastanelerin acil servisi bölümüne başvurarak ilk müdahaleyi almasını sağlamalısınız.

Bebek Tansiyon Aleti Fiyatı?

Pediatrik tansiyon aleti olarak da bilinen bu cihazların fiyatı çeşitli mağazalar ve sanal pazaryerlerinde 120 ila 200 Türk Lirası civarında bir ücretle satışa sunulmaktadır.

Yenidoğan Bebek Tansiyon Değerleri?

Yenidoğan bebeklerde olması gereken tansiyon değerlerinin 80/50 olması gerekmektedir ve bu değer olması gereken bir sınırdır.

Bebek Normal Tansiyon Değerleri?

Bebeklerde kan basıncı anlamına gelen tansiyonunun normal sınırlarının 90/60 olması gerektiği yönünde hekimler tarafından bir kanaate varılmıştır.

Tansiyon Bebeği Nasıl Etkiler?

Kanın damarlara akışında ve hızında bir problem olduğu için bebeklerde gelişim geriliği görülür. Buna ek olarak huzursuzluk, derin uyuma, cildinin soğuk ve nemli olması gibi belirtiler de bebeğin bu durumdan rahatsız olduğunun önemli belirtilerindendir.


Bebek Tansiyonu hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Bebek Tansiyonu