Bebeğin İlk Kakası

bebegin-ilk-kakasi

Mekonyum olarak adlandırılan bebeğin ilk kakası yeşil ve siyah renge dönük olabilir. Doğumdan sonra bebeğin yaptığı ilk kakada %90 oranında su bulunur. Bebeğin ilk kakasının içeriğinde su ve anne karnında iken aldığı besinlerden oluşmaktadır. Doğumdan sonra ki ilk bir günlük süreçte bebeğin ilk kakasını yapması beklenir. Şayet bebeğin ilk kakasını 24 saat içerisinde yapmadığı fark edilirse bebekte bir sağlık problemi olduğu düşünüldüğünden, bu durum oldukça önem taşır. Genellikle kakasını geç yapan bebeklerde bağırsak tıkanıklığı rahatsızlığından şüphe duyulmaktadır. Buna ek olarak postmatüre denilen geç doğumlarda da bebek kakasını yapabildiğinden, doğum sonrası süreçte kakasını yapmayabilir. Bebek kakasını anne karnındayken yaptığında tekrara yutabileceğinden aspirasyon işlemi uygulanmalıdır. Normal şartlarda günde en az 6 kez kaka yapan bebeklerin, kakaları eğer yeşil renkte ise bebeğin üşümüş olduğu kanaatine varılır. Aynı zamanda yeşil yapraklı sebzelerle beslenen anne de bebeğin kakasının yeşil olmasına sebebiyet verir.

Bebeğin İlk Kakası Ne Renk Olur?

Bebeğin ilk kakasının renginin açık kahverengi ve gevşek kıvamlı olması beklenir. Bazı durumlarda ebeveynler çocuklarının siyah renkte kaka yaptığını söyleseler de hiçbir durumda siyah renk kakadan bahsedilemez.

Bebeğin İlk Kakası Neden Saklanır?

Bazı az gelişmiş toplumlarda ve Anadolu'nun çeşitli köylerinde bebeğin ilk kakasının saklanması gerektiği düşünülür. İnanışa göre bebeğin ilk kakası saklanmaz ise bebeği ziyaret eden kişilerden nazar değer ve bebeğin yüzünde yara benzeri oluşumlar çıkar. Fakat ne dini görüş ne inanışa göre hiçbir şekilde böyle davranılmaması gerekir.

Bebeğin İlk Kakası Saklanır Mı?

Bebeğin ilk kakasının nazara karşı önlem olarak saklanması gerektiği düşünülse de bu tamamen batıl bir inançtır ve saklanmamalıdır.

Bebeğin İlk Kakası Nasıl Olmalı?

Mekonyum adı verilen ilk kaka koyu renkte olmalıdır ve daha tanecikli bir yapıda olmalıdır.

Bebeğin İlk Kakası Ne İşe Yarar?

Bebeğin ilk kakasının faydası çeşitli inanışlara göre değişse de genel anlamda herhangi bir anlamda işe yaramayacağı aşikardır.

Bebek İlk Kakasını Ne Zaman Yapar?

Yenidoğan bebekler, dünyaya geldikleri ilk andan itibaren geçen 24 saat içerisinde ilk kakasını yapması gerekmektedir.

Bebeğin İlk Kakası Neden Siyah Olur?

Annein hamilelik esnasında almış olduğu demir takviyeleri ve çeşitli koyu renkli yiyecekler, bebeğin ilk kakasının siyah olmasına neden olabilir.

Yenidoğan Bebeğin İlk Kakasını Yapmaması?

Yenidoğan bebeklerin ilk 24-48 saat içerisinde ilk kakasını yapması gerekir. Şayet yapmıyorsa bebekte herhangi bir idrar yolu enfeksiyonu veya bağırsak tıkanıklığı olduğundan şüphelenilir.

Bebeğin İlk Kakası Neden Önemli?

Bebeğin ilk kakasını yapmasının önemi; eğer bebek beklenen süre içerisinde kakasını yaparsa hasta olmadığı doğrulanır. Bağırsak tıkanıklığının habercisi olan ilk kakayı yapması bu nedenle önem taşımaktadır.


Bebeğin İlk Kakası hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Bebeğin İlk Kakası