Bebeğin İlk Banyosu

bebegin-ilk-banyosu

Bebekler yeni doğduğunda nasıl emzirileceği, nasıl bezi değiştirileceği veya nasıl banyo edileceği merak edilir. Yeni doğan bebeklerin cildinde kremsi yapıda bir tabaka bulunur. Buna vernisk tabakası veya doğal krem denebilir. Bu krem sayesinde bebekler enfeksiyondan korunur. Bu yüzden bebekleri yıkamak için acele etmeye gerek yoktur. Bebekler zaten enfeksiyonlardan korunmak ve cildin kurumasını önlemek için ciltlerinde kremle doğarlar. Yeni doğan bebeklerin göbek bağı henüz düşmediği için banyo yaptırmak önerilmez. Çünkü göbek bağının ıslanması enfeksiyonlara yol açabilir. Göbek bağı düşen bebekler bir gün sonra banyo yaptırılabilir. Yeni doğan bebekler çok hassastırlar ve bebek banyo yaptırılırken çok dikkat edilmelidir. Banyo yapılacak odanın ve suyun sıcaklığına dikkat edilmelidir. Bebeğin ilk banyosunda şampuan veya sabun kullanılması çok önerilmez. Ancak eğer şampuan kullanılmak istenirse muhakkak yeni doğan şampuanı veya sabunu kullanmak gerekir. 

Bebeğin İlk Banyosunda Okunacak Dua?

Bebeğin ilk banyosunda her su döküldüğünde bol bol felak, nas suresi ve Ayetel Kürsi okunmalıdır.

Bebeğin İlk Banyosu Adetleri?

Bazı yerlerde bebeğin ilk banyosunda bebeğin yıkandığı suyun içine 40 tane fasulye, nazar boncuğu ve altın koyulur. Bebek yıkandıktan sonra son kez bebeğin başından aşağı 40 kaşık bu sudan dökülür ve dua okunur. 

Bebeğin İlk Banyosu Tuzlama?

Eski bir adet olan bebek tuzlama bebeğin ilk banyosunda suyun içine tuz koyarak bebeği bu suda bekletmektir. Böylece bebeğin ter kokmasının önüne geçilmiş olur. Ancak bu adet bilinen aksine iyi değil zararlıdır. Bebeklerin cildi çok fazla hassastır ve tuzu emer. Böylece vücuda fazla tuz girdiği için bebekler beyin kanaması geçirebilir. Hatta bu adet ölümle bile sonuçlanabilir. Bu yüzden kesinlikle bebek tuzlanmamalıdır.

Bebeğin İlk Banyosu Nasıl Yapılır?

Bebeğin ilk banyosunu yaptırmak için öncelikle göbek bağının düşmesi beklenmelidir. Göbek bağı düştükten 1 gün sonra bebek yıkanabilir. Bebeği yatırır pozisyonda yıkamak gerekir. Bebeğin boynu ve sırtı desteklenmelidir. Suyu önce ayak ve bacaklara dökmek gerekir. Bebek suya alıştıkça yavaşça vücudu yıkanmalıdır. Ardından bebeğin başı yıkanır ve kurulanır. Sonrasında vücuduna bebek yağı sürülür. 

Bebeğin İlk Banyosuna Neler Konur?

Bebeğin banyosunda yeni doğan şampuanı, bebek yağı, küvet, havlu ve sünger gerekir.

Bebeğin İlk Banyosunda Su Kaç Derece Olmalı?

Bebeğin banyosunda oda sıcaklığı 25-26 derece olmalıdır. Suyun sıcaklığı ise 36-38 derece olmalıdır. 

Bebeğin İlk Banyo Suyu Nereye Dökülür?

Bebeklerin banyo süresi 5- 6 dakika olmalıdır. Sonrasında suyu banyo giderine dökebilirsiniz.

Yeni Doğan Bebeğin İlk Banyosu Nasıl Yapılır?

Yeni doğan bebeğin ilk banyosu yapılırken bebek yatırılır ve boynu ile sırtı desteklenir. İlk olarak ayaklardan yıkanmaya başlanır. Sonrasında vücudu ve başı yıkanır ve kurulanır. 5-6 dakika yıkamak yeterlidir. 

Göbeği Düşen Bebeğin İlk Banyosu Nasıl Yapılır?

Bebekler göbek bağı düşmeden yıkanmamalıdır. Göbek bağı düştükten 2 gün sonra yıkanmalıdır. Önce ayakları yıkanarak başlanmalı ve sonrasında vücudu, başı yıkanmalıdır.

Bebekler İlk Banyodan Sonra Uyur Mu?

Bebekler banyodan sonra rahatlar ve kolayca uykuya dalar. Ancak bebeğin banyosunu yaptırmadan önce karnını doyurmak ve gazını çıkartmasına yardım etmek gerekir. Banyodan sonra da tüm vücuduna bebek yağı sürülür ve masaj yapılır. 

Bebeğin İlk Banyosu Su Sıcaklığı Kaç Olmalı?

Bebeğin banyosunda suyun sıcaklığı 36-38 derece olmalıdır. Su kesinlikle soğuk olamamalıdır. Banyonun yaptırılacağı odanın sıcaklığı da 24-25 derece olmalıdır.

Bebek İlk Aşısından Sonra Banyo?

Bebekler aşı olduktan sonra kolunda biraz ağrı olabilir. Bunun için banyodan 6-7 saat sonra banyo yapılabilir.Bebeğin İlk Banyosu hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Bebeğin İlk Banyosu