Bebeğe Emzik Bıraktırmak

bebege-emzik-biraktirmak

Bebeklerde doğal olarak emme içgüdüsü bulunur. Bu güdü sayesinde anne sütünü emer ve beslenir. Bebek için annesini emmek sadece beslenmek değil, annesiyle bağ kurmak ve güven duygusunu öğrenmektir. Annesini emdiği zamanların dışında bebekler emzik emer. Emzik bebeğin emme duygusunu tatmin eder ve bu sayede rahat uykuya dalmasını sağlar. Emzik bebek için çok rahatlatıcıdır. Bebek emzik emerek sakinleşir ve rahatça uyur. Emzik emmek bebeği sakinleştirmek ve rahat uyumasını sağlamak gibi faydaların yanında dişlerinin çarpık bir şekilde çıkması, dişlerin yer değiştirmesi ve çene yapısının dar olması gibi zararlara da yol açabilir. Ayrıca uzun süre emzik emen bebeklerde kulak ve burun hastalıkları görülür. Bu sebeple bebeklerin en fazla 2 yaşına kadar emzik emmesine izin verilmelidir. 2 yaşından büyük bebeklerin muhakkak emzik emmeyi bırakması gerekir. Ancak bebeklerin emziği bırakması biraz zaman alabilir. Anne ve babalar bu konuda sabırlı olmalıdır ve bebek her ağladığında ağzına emzik vermemelidir. Öncelikle bebek her emzik emmek istediğinde eline bir meyve verilerek oyalanması sağlanabilir. Daha sonra bebeğe tatlı dille yaklaşarak emziği bırakması gerektiği anlatılmalıdır. Bebek emzik emmediğinde ödüllendirerek veya emzik emmemeyi oyunmuş gibi oynayarak bebeğin emziği bırakması sağlanmalıdır. Bebeklerin emzik emme alışkanlığını terk etmesi kolay değildir. Bunun için sabırlı olmak ve pes etmemek gerekir. 

Bebeğe Emzik Bıraktırmak İçin Sabır Taşı?

Bazı anneler bebeğin emmeyi bırakması için göğüslerinin ucuna sarı veya siyah renkte olan sabır taşını sürerler ve bu bebeğin ağzına kötü bir tat verir. Bu sayede bebekler emmeyi yavaşça bırakır. Aynı şekilde bebeğin emziğinin içine de bu sabır taşı sürülebilir ve bebeğin emzikten tiksinmesi sağlanabilir. Böylece bebekler emzik emmeyi de bırakacaktır. Sabır taşı aktarlardan kolaylıkla bulunur.

Emzik Nasıl Bıraktırılır?

Emzik emmek bebekler için sakinleştirici ve uyku destekleyicidir. Ancak 2 yaşından sonra emzik bırakılması gerekir. Bebeğin emziği bırakması için bebeğin emzikten tiksindirmesini sağlayabilirsiniz. Ya da bebek her emzik istediğinde eline oyalanacağı bir meyve verilebilir. Ayrıca bebeğinizle konuşmanız, ona tatlı dille emziği bırakmasını anlatmanız da bebeğin zamanla emzikten uzaklaşmasını sağlayacaktır.

Emzik Bıraktırma Duası?

Bebeğin emzik emmeyi bırakması için sabırlı olmak ve bebekle tatlı dille konuşmak gerekir. Bebek her ağladığında pes edip emzik verilmemelidir. Sabırlı olmak gerekir. Bebek zamanla emziği bırakacaktır.

Emzik Memeyi Bıraktırır Mı?

Eğer bebeğinize meme emmesini bıraktırmak istiyorsanız emzik kullanabilirsiniz. Emzik bebeğin emme içgüdüsünü tatmin eder ve bebeği sakinleştirir.

Emzik Bıraktırma Nasıl Olmalı?

Emzik bıraktırmak için öncelikle sabırlı olmak gerekir. Bebekle tatlı dille konuşmalı ve bebeğin artık emziği bırakmasının zamanının geldiği anlatılmalıdır. Bunun yanında bebeği oyalamak için emzik istediğinde eline meyve verilebilir. Emzik emmediği zamanlarda ödül vererek bebek teşvik edilebilir. Ayrıca emziğe sabır taşı sürülebilir ve bebeğin emzikten tiksinmesi de sağlanabilir.

Emziği Bıraktırma Yöntemleri?

Emziğe sabır taşı sürmek ve bebeğin emzikten tiksindirmek, bebek emzik emmek istediğinde eline meyve vermek ve oyalamak, bebek emzik emmediği zamanlarda ödüllendirerek emzik bırakmaya teşvik etmek 

Emzik Bıraktırma Yaşı?

Bebeklerin en fazla 2 yaşına kadar emzik emmesine izin verilmelidir. 2 yaşından sonra muhakkak bıraktırmak gerekir.Bebeğe Emzik Bıraktırmak hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Bebeğe Emzik Bıraktırmak