Bakteriyemi

bakteriyemi

Bakteriyemi, kan dolaşımında yer alabilen bakterilerin oluşumundan kaynaklanan geçici ve sürekli şekilde oluşabilen bir  durumdur. Kısa süreli bir rahatsızlık olarak adledilemez. Tedavi olmadan iyileşebildiği gibi kimi zamanlarda da tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Diş çekimi gibi bir işlem sonrasında kısa süreli bakteri söz konusu iken, alkolizmde uzun süreli bakteriyemi söz konusudur.

Bakteriyemi Nedir?

Bakteryemi, sağlıklı ya da sağlıksız pek çok insanın kanında görülebilen, belirli bir hastalık olmayıp, bir hastalığın belirtisi olabilen bir durum olarak nitelenebilir. 

Genellikle HIV enfeksiyonu söz konusu olduğunda, bağışıklık baskılayıcı olarak bilinen biyolojik ajanların kullanımında, yetersiz beslenmede görülebilen bir durumdur.

Bakteriyemi Belirtileri Nelerdir?

Bakteriyemi adından da belli olabileceği üzere, çeşitli bakterilerin neden olduğu bir durumdan kaynaklanır. 

Genellikle bakteriler vücut direncini düşüreceğinden dolayı, kişilerde yüksek ateş, halsizlik, iştahsızlık, yorgunluk,

bitkinlik, depresyon gibi belirtilere sebebiyet verebilmektedir.

Bakteriyemi Tedavisi Nasıldır?

Bakteriyeminin söz konusu olduğu durumlarda, mutlaka antibiyotik tedavisi uygulanması gerekmektedir.

Hatta oral yoldan kullanılan antibiyotikler tam fayda sağlamayacaklarından dolayı, intravenöz adı verilen damardan uygulanan 

antibiyotik planı çıkarılır. Bu tedavi ise genellikle hız kazanmak için ve etkinliği bilindiği için 'penisilin' ile yapılmaktadır.

Bakteriyemi Ne Anlama Gelir?

Bakteriyeminin net bir kelime anlamı bulunmamakla birlikte, bakteri, kan dolaşımında var olan bakteri, geçici ya da sürekli olabilen bakteri gibi olgular, akla gelmelidir.

Bakteriyemi Yapan Bakteriler Hangileridir?

Sayılamayacak kadar çok bakteri bu duruma neden olabiliyor iken; bazıları ise şu şekildedir;

-Esherichia Coli Bakterisi

-Haemophilus

-Staphylococcus Bakterisi

-Streptococcus Bakterisi

-Pseudomonas

Bakteriyemi Çeşitleri Nelerdir?

Kısa süreli ve uzun süreli bakteriyemi olmak üzere ikiye ayrılıyor iken, türleri bakımından ise 'Esherichia Coli Bakterisi, Haemophilus, Staphylococcus Bakterisi, Streptococcus Bakterisi, Pseudomonas olarak 5'e ayrılmaktadır.

Kısa Süreli Bakteriyemiye Neden Olan Durumlar Nelerdir?

Kısa vadede bakteriyemiye neden olan faktörler arasında, genital bölgede, yanakta, bacakta ya da dişte yer alan apseler ve bu apselerin drenaj edilmesi, 

felç gibi durumlardan kaynaklı olarak sürekli yatar vaziyette olmak ve dolayısı ile yatak yarasının oluşması, sistit benzeri enfeksiyonlar, steril olmayan iğnelerin kullanımı'

yer almaktadır.

Bakteriyemi Neden Olur?

Bakteriyemiye sebebiyet verecek faktörler arasında genellikle 'alkolizm gibi alışkanlıklar, HIV enfeksiyonunun varlığı, ciddi, kronik rahatsızlıklar, malnütrisyon, kemoterapi tedavisi almak, bağışıklık çalışmasını engelleyici biyolojik ajan' kullanımları gösterilir.


Bakteriyemi hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Bakteriyemi