Bağırsak Polipleri

bagirsak-polipleri

Polipler tümöre benzeyen birleşimlerdir. Rahim, rahim ağzı, bağırsak gibi bölgelerde konumlanabilirler. Zaman geçtikçe bazı polip oluşumları vücuda zarar verebilir ve bir takım etkiler bırakabilir.

Bağırsak Polipleri Neden Oluşur?

Kolon kanserine sebep olarak gösterilen polipler, birçok nedene bağlı oluşabilmektedir. Genetik faktörler, beslenme biçimi, yaş ilerlemesi gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkma durumları değişkenlik gösterebiliyor.

Bağırsak Poliplerine İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Tüketilen sebze miktarını arttırmak ve yaşam şeklimizi ve beslenme düzenimizi biraz değiştirmek bizim için faydalı olacaktır. Brokoli, lahana, ıspanak, zerdeçal, zencefil, pancar, havuç, mantar, biber, maydanoz gibi besinlere hayatımızda daha fazla yer vererek polip oluşumuna köstek olabiliriz. 

Bağırsak Polipleri Tekrarlar Mı?

Kalın bağırsakta oluşan poliplerin tekrarlama olasılığı vardır. 3 ile 5 yıl içerisinde tekrarlama imkanı bulabilen poliplerin kontrol altında tutulması gerekmektedir.

Bağırsak Polipleri Ağrı Yapar Mı?

Bazı polipler karın ağrısına veya ishale sebep olmaktadır. Kansızlık gibi şikayetleri de beraberinde getirebilir. 

Bağırsak Polip Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Bağırsakta oluşan polipler öncelikle kolonoskopi ile tespit edilir ve miktarı, boyutu saptanır. Bu işlemler eşiğinde ameliyat edilmeye karar verildiğinde bu işlem 1 saate kadar uzayabilmektedir.

Bağırsaktaki Her Polip Kanser Midir?

Polipler bir çeşit tümördür. Vücudun diğer noktalarında da sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bazı polipler iyi huylu faaliyet gösterebilir. Bazıları ise kötü huyludur ve tehlikeli olabilir.

Bağırsak Polipleri Karın Ağrısı Yapar Mı?

Genellikle belirti vermeyen kalın bağırsak polipleri, karın ağrısı gibi etkiler yapabilir. Zaman zaman dışkıda kan görülme olasılığı da vardır.

Bağırsakta Saplı Polip Nedir?

Saplı polip bir tür polip çeşididir. Bazıları saplı bazıları ise saplıdır. Saplı poliplerin sapları bağırsak duvarına saplanabilir.

Bağırsak Polip Kansere Dönüşür Mü?

Poliplerin tümü kansere dönüşmez seyri izlendikten sonra iyi veya kötü huylu oluşu saptanır. Genelde polipler belirti vermez ve kolonoskopi sonucu varlığı ortaya çıkar.

Bağırsak Polipleri Nasıl Tedavi Edilir?

Poliplerin varlığı belirlendiğinde olduğu kısımdan çıkarılması gerekmektedir. Poliplerin çeşidine göre tedavi yöntemi de değişir. Polipektomi, Minimal inzivaziv cerrahi, Kolon ve rektum çıkarılması gibi yöntemler bir çeşit polip cerrahisinde kullanılan yöntemlerdir.

Bağırsak Polip Ultrasonda Görülür Mü?

Genellikle kanserleşme eğilimi göstermeyen polipler ince bağırsak, yemek borusu ve midede bulunur. Rahim içine sıvı verilerek sis yöntemi adı verilen yöntemle ultrason aracılığıyla görüntüleme yapılabilmektedir. 

Bağırsak Polip Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Bağırsak polip sorunundan şikayetçi kişiler bol su tüketmelidir. Posalı ve sebzeli yemeklerin kullanımını arttırmalılardır. Kırmızı et tüketimini minimum seviyede tutmalı ve alkol sigara kullanılmamalıdır. 


Bağırsak Polipleri hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Bağırsak Polipleri