Ayak Su Toplaması

ayak-su-toplamasi

Vücutta herhangi bir nedenden dolayı su dolu kabarcıkların oluşması su toplanması olarak adlandırılır. Su toplanması özellikle ayaklarda oluşmaktadır. Ayaklarda su toplaması kişinin günlük faaliyetlerini yerine getirmesine engel olur ve acı verir. Ayaklarda su toplanması uzun süre ayakta çalışmak, uzun süre yürüyüş yapmak, egzersiz yapmak gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Ayrıca ayaklara uygun olmayan rahatsız ayakkabılar giymek de zamanla ayakları sıkmaya ve su toplanmasına neden olmaktadır. Ayaklarda su toplanması tıp dilinde, ayaklardaki yaraya koruyuculuk yapan su dolu lezyonlar olarak geçer. Ayaklardaki en üst deri tabakasından ayrılır ve zamanla soyulur. Bazı durumlarda ayaklardaki damarlar çok ciddi zarar görür. Bundan dolayı da ayaklarda oluşan su dolu keseciklerinin içine kan karışır. Hatta bu su dolu kesecikler yeşilimsi bir renk alır. Bu da ayaklarda enfeksiyon oluştuğu anlamına gelir. Ayaklarda su toplanması ağrıya, acıya, sızlamaya, kaşıntıya, kızarıklığa ve hassasiyete neden olur. Özellikle topuklarda su toplanması yürümeyi zorlaştırır ve kişinin günlük işlerini yapmasına engel olur. Ayaklarda su toplamasının bir tedavisi yoktur. Ancak su toplanmasının önlenmesi gerekir. Gün içinde çok fazla ayakta kalmamaya, çok fazla egzersiz yapmamaya çalışılmalı ve ayaklara uygun ayakkabılar tercih edilmelidir.

Ayaklarda Su Toplanması Nedenleri Nelerdir?

Ayaklarda su toplanmasının en önemli nedeni çok fazla ayakta durmak, çok fazla yürümek ve kötü ayakkabılar, kötü çoraplar tercih etmektir. Güneş yanığına ve çok fazla soğuğa maruz kalmak da su toplanmasına neden olur. Bunun dışında ayaklarda su toplanması egzama ve suçiçeği olan hastalarda daha yaygın olarak görülmektedir. Ayrıca cildi tahriş eden sabunlar, şampuanlar kullanmak, deterjan ve yüzey temizleyicilerine temas etmek, pemfigus gibi ottoimmün hastalıklara sahip olmak, diyabet hastalığına sahip olmak, aşırı kilolu olmak ve bazı ilaçların kullanımı da su toplanması nedenlerindendir.  

Ayaklarda Su Toplanması En Hızlı Nasıl Geçer?

Ayaklarda su toplanmasının tedavisi yoktur. En iyi yol kendi haline bırakmaktır. Ancak su toplamadan önce önlem almak gereklidir. Düzgün ve ortopedik ayakkabılar tercih etmek gerekir. Eğer ayaklarda oluşan su kesecikleri kanlı ve enfeksiyonlu ise bu keseciklerin üzeri kapatılmalıdır. Mantar ve bakteri oluşması engellenmelidir. Buz torbası ve temiz havlu ile su keseciklerinin üzerine konmalıdır. Eğer ayaklarda ağrı ve sızlamaya neden oluyorsa ayakların altına sandalye gibi yüksek bir şey konmalı ve ayaklar yukarı kaldırılmalıdır.

Ayaklarda Su Toplanmasına İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

Ayaklarda su toplanması olmaması için düzgün ve rahat ayakkabılar tercih edilmelidir. Spor yaparken ayakları acıtmayacak çoraplar giyilmelidir. Deterjan, temizleyiciler ve kimyasal ürünlerin ayaklarla temasından kaçınılmalıdır. Egzama, suçiçeği gibi hastalığa sahip kişilerin, hastalığı tetikleyen alerjen maddelerden uzak durmaları gerekir. Ayrıca çok fazla ayakta durmaktan ve çok fazla egzersiz yapmaktan kaçınılmalıdır. Uzun süre güneş ışığına maruz kalınmamalı ve ayaklardaki su kesecikleri kesinlikle patlatılmamalıdır.

Ayakların Su Toplaması Ve Kaşıntı

Ayaklarda su toplaması kaşıntıya, kızarıklığa ve ağrıya neden olur. Eğer önlemleri alınmazsa bu su keseciklerinde enfeksiyon oluşabilir. Bu da ayakların üzerine basamamaya neden olur ve kişiyi gündelik işlerinden alıkoyar. Bu nedenle ayaklarda su toplanması olmaması için düzgün ayakkabılar giyilmeli ve gün içinde çok ayakta durmamaya gayret edilmelidir.

 

Ayak Su Toplaması hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Ayak Su Toplaması