Yeni Atkins Diyeti Nedir?

(Atkins Diyeti)

yeni-atkins-diyeti-nedir

Yeni Atkins Diyeti Nedir?

Yeni Atkins Diyeti; Dr. Eric Westman, Dr Stephen Phinney ve Dr Jeff Volek’in yazdığı, Atkins Diyeti’ne yeni bir bakış açısı getiren bir kitap olup, D&R ve diğer kitapçılarda satılmaktadır.

Atkins diyeti; Amerikalı Kardiyolog Dr. Robert Atkins tarafından 1972 yılında öne çıkarılan ve üş aşaması bulunan, düşük karbonhidrat fakat yüksek oranda protein ve yağ içeren bir diyet türüdür. Amacı karbonhidrat tüketimini en aza indirip vücudun kendi yağ ve protein kaynaklarını kullanmasıdır. Diyet 4 gruba ayrılmıştır. Bunlar başlama, dengeleme, ayarlama ve ideal kiloyu korumadır.

Atkins Diyeti Nedir?

Atkins diyeti kişinin karbonhidrat tüketimini en aza indirerek vücudun enerjiyi kendi yağ deposundan elde etmesini amaçlayan ve 2 hafta süren bir diyet çeşididir.

Atkins Diyeti Zararları Nelerdir?

Atkins diyetinin zararları arasında yağ ve protein ağırlıklı olduğu için günlük alınması gereken besinleri karşılayamamakta, yüksek proteinden dolayı sindirimi yormakta, aşırı proteinin böbreklerde kalıcı zarara yok açabilecek olması olarak bilinmektedir.

Atkins Diyeti Nasıl Yapılır?

Atkins diyeti 4 aşamalı olup başlama, dengeleme, ayarlama ve ideal kiloyu korumadır. Başlamada 2 hafta boyunca günlük 20gr karbonhidrat alınmasıyla kilo verme başlatılır. Dengelemede fındık vb. artarak düşük karbonhidrat içeren sebze-meyve eklenir. Ayarlamada kilo kaybı yavaşlayana kadar karbonhidrat artırılır. Korumada ise kilo alımı yamadan karbonhidrata izin verilir.

Atkins Diyeti Örnek Menü Nedir?

Atkins diyeti için 1 günlük meni şu şekilde belirtilebilir:

Sabah: 2 yumurta (Hindistan cevizi yağı ile yapılmış), domates

Öğlen: Zeytinyağı ile Tavuk salata (150gr), yoğurt

Akşam: Biftek (ızgara), sebze (haşlanmış ve zeytinyağlı)

Atkins Diyeti Kahvaltı Nasıldır?

Atkins diyetinde kahvaltı genellikle protein ağırlıklıdır. Mesela pastırmalı omlet, haşlanmış yumurta, yoğurt, hindi füme, omlet gibi seçenekler kahvaltı için ideal olarak görülmektedir.

Atkins Diyeti Nedir Nasıl Yapılır?

Atkins diyeti, protein ağırlıklı bir diyet olup karbonhidrat tüketimini minimumda tutarak kişinin kilo vermesini sağlayan başlangıcı 2 hafta olan ve ardından ideal kiloya ulaşana kadar devam edilen bir diyettir.

Atkins Diyeti Yemek Tarifleri Nelerdir?

Atkins diyetinde genelde ızgaralar ve çok az miktarda salatalar mevcuttur. Diyet listesinde her yemeğin açıkça nasıl yapılacağı belirtildiğinden dolayı fazladan bir tarife gerek olmamaktadır.

Atkins Diyeti İle Kilo Verenler Var Mı?

Atkins diyeti ile kilo verenlerin verdiği bilgiler değişiklik göstermektedir. 1.5 ayda 15 kilo verenin olduğu gibi, bir ay içerisinde yalnızca 2 kilo verenler de bulunmaktadır. Vücudunuzun ve hormonlarınızın durumunun ne olduğunu bilmeden bu diyete başlamamanız, bir uzmana danışmanız önerilmektedir.

Yeni Atkins Diyeti Nedir?

Yeni Atkins Diyeti; Dr. Eric Westman, Dr Stephen Phinney ve Dr Jeff Volek’in yazdığı, Atkins Diyeti’ne yeni bir bakış açısı getiren bir kitap olup, D&R ve diğer kitapçılarda satılmaktadır.


hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Atkins Diyeti