Astigmat

astigmat

Astigmat günlük hayatı zorlaştıran gözlerde meydana gelen çok zorlu bir hastalıktır. Kornea ve göz merceğinin şeklindeki bozukluklar, bulanık görmeye davetiye çıkarır. Işık göz içerisine girdiğinde istenilen noktaya odaklama yapamaz ve görüş kalitesi düşer. Bu da günlük hayatımızı olumsuz etkiler. 

Astigmatlık Nedir?

Astigmat gözdeki mercek tabakasının kavisinde oluşan bozulmalar sonucunda ışığın retina tabakasında tam olarak odaklanamamasına bağlı ortaya çıkan bir göz kusurudur.

Astigmat Nasıl Görür?

Astigmat hastalarının görüşü bulanık ve bozuktur. Bazen nesneleri çift görme sorunlarını da olabilir. Bu ciddi baş ağrısını da beraberinde getirir.

Astigmat Dereceleri Nelerdir?

Astigmat 0,25 ile 4,00 arasında bir derece farkı oluşturan bir kusurdur. Bazı zamanlarda bu derece farkı üzerine çıkmaktadır. Astigmata başka bir göz kusuru da eşlik edebilir. gözlük numarasına eklenebilir.

Astigmat Belirtileri Nelerdir?

Astigmat olduğunuzu bazı nedenleri izleyerek anlayabilirsiniz. Bunlar; Bulanık görme, baş ağrısı, gözlerde kayma, gözün ekrana odaklanamaması, geceleri görme kalitesinde düşüş gibi nedenler astigmat habercisi olabilir.

Astigmatlık Hangi Mercekle Düzeltilir?

Astigmat sorununun neden meydana geldiği bilinmemektedir. Günlük yaşam kalitesini arttırmak için astigmatı olan kişilerde bu sorun küresel simetrik mercek kullanımıyla giderilmeye çalışılır.

Astigmat Tedavi Edilebilir Mi?

Küçük numaralı astigmat hastalarında herhangi bir mercek kullanımı gerekmeyebilir. Büyük dereceli astigmat rahatsızlıkları için lens, gözlük veya lazer tedavisi uygulanır. 

Astigmat Tipleri Nelerdir?

Astigmat gözde oluşan tahribatın şekline göre iki isimde kategorize edilir. Bunlardan biri olan Lentiküler astigmatın nedeni göz merceğindeki kavislenmedir. Korneal astigmat ise kornea yüzeyindeki kavislenme sonucunda oluşur.

Astigmatlar Lens Kullanabilir Mi?

Astigmat sorununun giderilmesi için günümüzde lens kullanımı oldukça yaygındır. Genelde astigmat için gözlük daha çok önerilir.

Astigmatlar Renkli Lens Kullanabilir Mi?

Astigmat sorunuyla karşı karşıya kalan kişiler, renkli lens kullanabilmektedirler. Herhangi bir sorun oluşmamaktadır.

Astigmatlar Yakını Görebilir Mi?

Astigmat sorununda gözün ön yüzeyindeki kısımda bir takım sorunlar meydana gelir. Uzak veya yakın fark etmeksizin kişi iki tarafı da bir süre sonra bulanık görmeye başlar. Astigmat numarası yüksek olan kişilerin bulanık görme miktarı da artmış olur.

.


Astigmat hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Astigmat