Artroskopi

artroskopi

Artroskopi eklemlerin içini görüntülemek, eklemlerde bir sorun ve hastalık varsa teşhis etmek için kullanılan cerrahi bir yöntemdir. Genellikle ortopedi cerrahları tarafından kullanılır. 1960’ lı yıllarda ilk kez kullanılmış ve popüler olmuştur. En çok diz eklemini görüntülemek için kullanılır. 0nun dışında eller, kollar, ayaklar, bacaklar, dirsekler ve kalça için de artroskopi yöntemi kullanılır. Artroskopi yöntemi ile dizlerde menisküs yıktıkları çıkarılır, osteoartrit yani kireçlenme tedavisi yapılır, eklemlerdeki iltihaplar boşaltılır, kıkırdaklardaki hasarlar düzeltilir, diz eklemlerindeki tümör ve kistler çıkartılır, patella yani diz kapağı kayması düzeltilir, kırıklar onarılır, hareket kısıtlılığı giderilir, ayak bileğindeki kırıklar onarılır, osteokondritisler yani kıkırdaktan parça ayrılması onarılır, kireçlenme onarılır, ayak bileğindeki burkulmalar düzeltilir, omuzlarda kas sıkışması ve yırtıklar onarılır, kireçlenme , çıkık ve hareket kısıtlılığı tespit edilir ve onarılır.

Artroskopi Nedir?

Artroskopi genellikle ortopedi cerrahisinde kullanılan bir yöntemdir. Artroskopi ile eklemlerin içi görüntülenir. Bu sayede el bileklerinde, ayak bileklerinde, dirseklerde, dizlerde, kalçada ve omuzlarda herhangi bir hasar ve hastalık olup olmadığı tespit edilir.

Artroskopik Cerrahi Nedir?

Artroskopi eklemlerin içini görüntüleyen ce eklemlerdeki hasarları, hastalıkları, burkulmalar, yıktıkları, kas sıkışmalarını, tümör, kist ve enfeksiyonları tespit eden ve tedavide kullanılan bir yöntemdir. Ortopedi cerrahisinde kullanılır. Artroskopik cerrahi kapalı ameliyat olarak da bilinir.

Artroskopi Ameliyat Nedir?

Artroskopi ameliyatı el- ayak bileği, omuzlar, dirsekler, dizler ve kalça eklemlerindeki kırık, yırtık, kas sıkışması, tümör, kist, enfeksiyon ve romatizmaya bağlı iltihap ve kireçlenme gibi hastalıkları teşhis ve tedavi etme ameliyatıdır. Halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinir. Ortopedi cerrahisinde uygulanan bir yöntemdir.

 Artroskopi Ameliyat Nasıl Yapılır?

Artroskopi ameliyatında genel veya lokal anestezi yapılır. Hasta uyuşturan sonra deri üzerine bir kaç kesik açılır. Daha sonra Bu kesiklerden artroskop eklemler içine yerleştirilir ve bu şekilde yapılır

Artroskopi Komplikasyonlar Nelerdir?

Artroskopi sonrasında bazı komplikasyonlar oluşabilir. Bunlar kan pıhtılaşması, enfeksiyon,  damarlarda ve sinirlerde hasar olabilir. Bu komplikasyonlar olduğunda hemen açık ameliyata geçilir.

Artroskopi Polisliğe Engel Mi?

Artroskopik ameliyat eğer komplikasyon olmadan gerçekleştirilirse ve tam iyileşme sağlanırsa  polisliğe engel değildir. Ancak eğer ameliyat sırasında komplikasyon olursa ve açık ameliyata geçilirse polisliğe engel teşkil eder.

Artroskopi Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Artroskopi ameliyatı hangi hastalık için yapılıyorsa değişiklik gösterir. Hastalığın şiddetine göre daha uzun veya kısa sürer. Ancak genel olarak 30 dakika ile 2 saat arasında değişir. 

Artroskopi Zararları Nelerdir?

Artroskopi ameliyatında komplikasyonlar oluşabilir. Ameliyat sırasında damar ve sinirlerde hasar, kanama, kan pıhtılaşması ve yaranın enfeksiyon kapması oluşabilir. Bu durumlarda açık ameliyat olur. 

Artroskopi hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Artroskopi