Arpacık Diğer Adı Nedir?

(Arpacık)

arpacik-diger-adi-nedir

Arpacık Diğer Adı Nedir?

Arpacığın tıp dilinde bilinen ismi ‘hordeolum’dur.

Arpacık toplumumuzda sıklıkla rastlanılan bir göz kapağı enfeksiyonudur. Tıp literatüründe ‘hordeolum adı verilen bu rahatsızlık, cilt yüzeyinden çıkıntı halinde gelişen bir şişlik görünümüne sahiptir. Kızarıklığın da eşlik ettiği bu durum karşısında bakteri kaynaklı bir iltihaptan söz etmek mümkündür. Ağrı yapması ve görüş alanını da daraltması ile bilinen bu rahatsızlığı hep birlikte tanıyalım…

Arpacık Tedavisi Nasıldır?

Arpacık çıkan bir göz için pomad ve damla tedavisi uygulanmaktadır. Kişinin göz hijyenine dikkat etmesi önerilir. Halen geçmiyor ise ve bu şişlik sertleşmiş ise cerrahi müdahaleye başvurulabilmektedir. Ayrıca iltihabın geçmesi için hastalara antibiyotik tedavisi de uygulanabilir.

Arpacık Neden Olur?

Arpacığa neden olabilecek pek çok faktör bulunur. Bu durumların en başında makyaj kalıntılarının iyi bir şekilde temizlenmemesi yer alır. Rimel, göz kalemi gibi kişisel makyaj ürünlerini çoklu paylaşımı bakteri üremesi olasılığını artırır. Bunun dışında aşırı uykusuzluk ve yorgunluk gibi etkenler de arpacık oluşumu için yeterlidir.

Arpacık Belirtileri Nelerdir?

Arpacık belirtileri arasında ‘gözde sulanma, gözün sık sık kaşınması, çapak oluşumu, göze yabancı bir cisim kaçmış gibi rahatsızlık hissi ve göz kapağında şişlikler be kızarıklıklar’ yer almaktadır.

Arpacık Nasıl Geçer Evde?

Evde arpacık tedavisi uygulamak mümkündür fakat çok da fazla önerilmemektedir. Fakat papatya çayı ile yapılan bir masaj uygulaması şişliği giderebilme etkisine sahiptir.

Arpacık Neden Çıkar?

Makyajın yeteri kadar temizlenmemesi, kirli ellerle göz ovuşturması gibi faktörlerle arpacık enfeksiyonunun oluşması mümkündür.

Arpacık Ağrısına Ne İyi Gelir?

Papatya çayının yatıştırıcı etkisi sayesinde arpacığın giderilmesi ve arpacıktan kaynaklanan ağrının giderilmesi mümkündür. Bunun dışında sarımsak çiğnemenin de ağrıyı gidereceği tahmin ediliyor.

Arpacık Bulaşıcı Mı?

Ortak havlu kullanımından kaçınılması, ortak makyaj kullanımından kaçınılması durumlarında arpacık bulaşıcı bir etkiye sahip değildir.

Arpacık Bulanık Görmeye Neden Olur Mu?

Göz kapağında çıkan arpacık şişliklere neden olur. Bu şişlik çoğu zaman göz önünü kapatmakta ve bulanık görmeye neden olmaktadır. Ayrıca göz kaşıntısı ve göz sululuğu yaratacağı için de bulanıklık yapabilmektedir.

Arpacık Kaç Günde Geçer?

Yeteri kadar hijyene dikkat edilmesi durumunda ve ilaç kullanılması durumunda en fazla bir hafta içerisinde arpacık gerileme gösterecektir.

Arpacık Kendiliğinden Geçer Mi?

Arpacık doğal tedavi yöntemleri ve evde kendiliğinden geçebilir fakat bulaşıcılığı azaltmak için kendiliğinden geçmesini beklememek gerekmektedir. Ayrıca yaratacağı şişlik, bulanık görme ve ağrı dolayısı ile kendiliğinden geçmesini beklemek anlamsızdır.

Arpacık Çıkan Göze Ne Yapılır?

Doğal bir tedavi yöntemi olarak arpacık tedavisi araştırıldığında, içeriğinde ki nişasta dolayısı ile çiğ patatesten faydalanmak önemlidir.

Arpacık Diğer Adı Nedir?

Arpacığın tıp dilinde bilinen ismi ‘hordeolum’dur.

Arpacık Diğer Göze Geçer Mi?

Arpacığın diğer göze geçme olasılığı oldukça düşüktür fakat bir bakteri kaynağı söz konusu olduğu için böyle bir ihtimal söz konusudur.

Arpacık Masajı Nasıl Yapılır?

Arpacık için yapılması gereken masaj için lazım olan şey temiz ve şahsa ait olan bir havludur. Ilık su ile ıslatılarak hazır bulunan havlu, arpacık çıkmış gözün üzerinde tutulmalıdır.

Arpacık Olan Göze Lens Takılır Mı?

Arpacığın oluşmasından itibaren burada yer alan iltihap, yayılmaya eğilimlidir. Dolayısı ile lens takma çıkarma işlemi esnasında iltihap göz içine doğru yayılım gösterebileceğinden bir süre lens kullanımından uzak durulmalıdır.

Arpacık Patlatılır Mı?

Arpacığı sıkmak ya da patlatmak enfeksiyonun yayılımına neden olabilmektedir. Dolayısı ile oldukça tehlikeli bir durumdur ve her ne olursa olsun sıkılmamalı, patlatılmamalıdır.

hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Arpacık