Anüs Kaşıntısı Nasıl Giderilir?

(Anüs Kaşıntısı)

anus-kasintisi-nasil-giderilir

Anüs Kaşıntısı Nasıl Giderilir?

Bölge, dışkılamadan sonra iyi bir şekilde temizlenmelidir. Ardından nemli kalmaması sağlanmalı ve iyi kurulanmalıdır. Ayrıca oturma banyosu yapılabilir. Buna ek olarak da pamuklu iç çamaşırı tercihinde bulunulmalıdır.

Anüs kaşıntısı, anal bölgede kronik ya da akut olarak gelişen çeşitli rahatsızlıkların bir uzantısı olarak karşılaşılan bir sorun olarak bilinir. Hemoroid, anal çatlak ya da fissür gibi rahatsızlıkların akabinde görülme riski oldukça fazladır. Sosyal açıdan hayatı zorlaştıran ve uzun süreli kaşıntılar akabinde makat çevresinde kızarıklık ya da yara gibi sorunlara da davetiye çıkarabilir.

Anüs Kaşıntısı Neden Olur?

Anüs kaşıntısın altında yatan pek çok hastalık söz konusu olabilmektedir. Bunlar arasında genelde kıl kurtları, anal fissür, anal çatlak, cerrahi anal operasyonlar, dermatitler, uyuz hastalığına yakalanmış olmak gibi nedenler yer alabilmektedir.

Anüs Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Sık sık kabız olmak ya da ishal olmaktan kaçınılmalıdır. Bunun için beslenme rejiminde sıklıkla lifli ve posalı gıdalara yer verilmelidir. Buna ek olarak baharatlı yiyip içmekten kaçınılmalıdır. Buna ek olarak anal bölge saf su ile birlikte sıklıkla temizlenmelidir.

Anüs Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Kaşıntının giderilmesi için rahatlatıcı bir tedavi yöntemi olarak hindistan cevizi yağı kullanılmalıdır. Kaşıntının gelişmiş olduğu bölgeye bir gün aralıklarla Hindistan cevizi yağı hassasça sürülmelidir.

Anüs Kaşıntısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Hastanelerde bulunan genel cerrahi bölümünden sıra alınmalı ve esas sorunun kaynağı bulunmalıdır.

Makat Kaşıntısı Belirtileri Nelerdir?

Makat derisinde kalınlaşmanın olması, makat etrafında kızarma ve şişlik görülmesi, ağrı gibi etkiler anüs kaşıntısının birer uzantısı olmakla birlikte, karşı konulmaz bir kaşıntı hissi ile kendini göstermeye belli edecektir.

Anüste Kaşıntı Doğal Tedavisi Nedir?

Sıklıkla yulaf yenilmesi, yoğurt gibi probiyotik açısından zengin besinlerin tüketilmesi, Hindistan cevizi yağı kullanımı ve sarımsak gibi bitkisel ürünlerle üstesinden gelinebilir.

Anüs Kaşıntısı Nasıl Giderilir?

Bölge, dışkılamadan sonra iyi bir şekilde temizlenmelidir. Ardından nemli kalmaması sağlanmalı ve iyi kurulanmalıdır. Ayrıca oturma banyosu yapılabilir. Buna ek olarak da pamuklu iç çamaşırı tercihinde bulunulmalıdır.

Makat Kaşıntısı Hamilelik Belirtisi Mi?

Gebelik şüphesi bulunduğunda kadınların aklına takılan sorulardan bir tanesi bu olsa da, aslında bundan önce gebelik belirtisi veren pek çok sinyal bulunur. Periyodun gecikmesi, alt karında kasılma ve şişlik, memelerde hassasiyet ve sabah bulantıları gebelik belirtileri arasında yerini almaktadır.

Makat Kaşıntısı Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Crohn Hastalığı

Ülseratif Kolit

İrritabl Bağırsak Sendromu

Anal Fissür

Anal Çatlak

Hemoroid

Parazitler ve kıl kurtları

Makat Kaşıntısı İçin Ne Yapılmalı?

Öncelikle bir genel cerrahi uzmanına görünmek ve genel şikayetlerinden tamamından bahsetmek gerekmektedir. Önerilen kremler ve ilaçların tamamı kullanılmalıdır. Doğal yöntemler olarak da Hindistan cevizi yağları kullanılabilir.

Anüsün Kaşıntısı Nedir?

Çeşitli hastalıklardan kaynaklanan ve bazı bakterilerden dolayı gerçekleşebilecek kaşıntılardır.

 

hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Anüs Kaşıntısı