Antikor Testi

antikor-testi

İmmünoglobulin adı verilen proteinler vücudumuzdaki yabancı maddeler ile savaşır ve antikor olarak da bilinmektedir. Yabancı maddeler ise antijen olarak isimlendirilirler ve antikorlların antijenleri tanıma gibi bir özellikleri bulunmaktadır. Antikorların görevi, antijenleri tanımak ve onları vücuttan uzaklaştırmaktır. Bu durum ise immün yani bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir. Vücutta bulunan herhangi bir alerji, enfeksiyon, tiroid gibi hastalıkları teşhis etmek amacıyla kullanılan testlere ise antikor testi adı verilir. Diğer bir deyişle bu test seroloji testidir.

Antikor Testi Nasıl Yapılır?

Antikor testinin yapılabilmesi için en etkili ve hızlı sonucu veren iki farklı test kiti bulunmaktadır. Biri ev ortamında yapılabilir. Diğer bir yöntem ise kan örneklerini laboratuvarda incelenmesi ile yapılmaktadır. İkisinde de güvenilir sonuçlar elde edebilmek mümkündür.

Antikor Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Herhangi bir virüs ya da bakteriye maruz kalınması ile birlikte vücutta çeşitli semptomlar görülmeye başlanabilir. Fakat kanda bunların görülmesi oldukça zordur. Bu nedenle hastalığın üzerinden en az iki ya da üç gün geçmesi gerekmektedir. Böylece en güvenilir sonuç elde edilmiş olunur

Antikor Testi Nerede Yapılır?

Çeşitli bakteri, virüs ya da hastalıkların teşhisi için uygulana antikor testleri hazır kitler hallinde bulunurlar. Bu nedenle hem evde hem de hastanelerde yaptırılabilir.

Antikor Testi Ankara’da Nerede Yapılır?

Antikor testleri özel hastanelerde, sağlık ocaklarında ve devlet hastanelerini tamamında rahatlıkla kullanılabilir bir testtir.

Antikor Testi Aşıdan Kaç Gün Sonra Yapılır?

Covid-19 aşısından dolayı yaptırılmak istenen antikor testleri için, aşının ikinci dozunun alınması beklenmelidir.  İkinci doz aşının uygulandığı tarihten sonra iki hafta daha beklenmelidir. Süre tamamlandıktan sonra antikor testi talebinde bulunulabilir.

Antikor Testi Neden Yapılır?

-Bağışıklık sisteminin yeterliliğinin ölçümlenmesi

-Bulaşıcı bir hastalığın varlığından haberdar olunması

-Var olan enfeksiyonların seyrini inceleme

-Organ ya da doku nakli sonrası, organın ya da dokunun uyumluluğunu izleme gibi nedenlerle yaptırılabilmektedir.

Antikor Testi Devlet Hastanesinde Yapılıyor Mu?

Antikor testleri uygulama açısı ve rahatlığı bakımından oldukça müspet olduğundan dolayı devlet hastanelerinde de rahatlıkla yaptırılabilir.

Antikor Testi Devlet Hastanesinde Ücretsiz Mi?

Özellikle covid-19 aşılaması sonrasında yapılan antikor testlerini devlet hastanelerinde ücretsiz bir şekilde yaptırılabileceği bilinmektedir.

Antikor Testi Güvenilir Mi?

Antikor testlerinin hastane şartlarında uygulananların yüzde 99.9 oranında güvenilirlik sağladığı bilinmektedir. Evde yapılan kitler ise hemen hemen bu orana daha yakındır.

Antikor Testi Gerekli Mi?

Antikor testlerinin gerekliliği neden yaptırılmak istendiğine bağlı olarak değişmektedir. Örneğin yalnızca bağışıklık sistemini durumu incelenmek isteniyorsa gereklilik arz etmeyebilir. Fakat Covid, HIV gibi hastalıkların teşhis ve son durumu için gereklilik taşıdığı bilinmelidir.

Antikor Testi Herkes Yaptırabilir Mi?

Evet. Vücudunda herhangi bir virüsün ya da bakterinin olacağından şüphe duyanlar, bağışıklık sistemlerinin güncel halini merak edenler, çeşitli organ nakli yapılan kişiler bu testi yaptırabilmek için öncelik taşırlar.

Antikor Testi Kaç Günde Çıkar?

Yapılan testin laboratuvar ortamında mı yoksa evde mi yapılıp yapılmayacağına göre farklılıklar taşımaktadır. Genellikle yapıldığı gün çıkma olasılığı oldukça yüksektir.

Antikor Testi Orucu Bozar Mı?

Antikor testini yapılabilmesi için vücuttan kan örneği alınacaktır. Bu nedenle orucu bozabilir.

Antikor Testi Öncesi Alkol Alınır Mı?

Vücudu giren alkol kan değerlerinin seyrini ve orjinalliğini bozacakları için bu testten önce alkol alınmaması önerilmektedir.

Antikor Testi hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Antikor Testi