Antidepresan

antidepresan

Son dönemlerde hem ülkemizde hem de dünyada sıklıkla kullanılan bir ilaç türü de antidepresanlardır. 1970’li yıllarda keşfedilen bu ilaçlar psikiyatri ve nöroloji anabilim dalının hastalara reçete ettiği ilaçlardır. Beynin kimyasında değişikliklere yol açtıkları ve çeşitli ruhsal problemleri giderdikleri bilinir. Beyinde yükselen ya da azalan hormon dengesini belirli seviyelere getirerek, hastalıkları giderir. Depresyon, anksiyete ya da obsesyon gibi hastalıkların tedavisi bu ilaçlarla birlikte kolay bir hale gelir.

Antidepresan Yan Etkileri Nelerdir?

Hemen hemen pek çok ilacın yan etkisi bulunur. Antidepresanların bu açıdan bakıldığında pek çok yan etkisi bulunur. Görülmesi muhtemel yan etkiler arasında ise;

-İstemsiz kilo alımlarının görülmesi

-iştahsızlık

-Sık sık kabız olma

-İshal olma

-Cinsel soğukluk ya da isteksizlik

-Aşırı neşeli olma ya da mutsuzluk

-Sık sık uyuma isteği

Antidepresan Nedir?

Antidepresanlar çeşitli ruhsal hastalıkların tedavilerinde kullanılan, hormon ilaçlarıdır. Bitkisel olarak yapılabildiği gibi kimyasal olarak da üretilen formları vardır. 1970’li yıllardan beri ülkemizde ve dünyada psikiyatri hekimleri tarafından hastalara reçete edilebilmektedir.

Antidepresan Aniden Bırakılır Mı?

Antidepresanlar beynin kimyasını yeniden aktive eden, değiştiren yapıya sahip ilaçlardır. Birden bire bırakılması kişilerde psikolojik sorunlara yol açar. Aynı zamanda da olumsuz manada fiziksel reaksiyonlarda görülebilir. Bu nedenle hiçbir hekim bu tür ilaçları doğrudan kesmeyi değil, kademeli olarak azaltmayı öğütler.

Antidepresan Kullanımı Askerliğe Engel Mi?

Psikiyatri ilaçları olarak da bilinen antidepresanların kullanımı ile birlikte askerliğe gitmeye engel teşkil edecek bir sorundan bahsedilmez. Ancak uzun caddeli kullanımlarda sorun olabileceği bilinir. Yönetmeliklerde bu konuyla ilgili net bir bilgi bulunmamaktadır.

Antidepresan Adet Gecikmesi Yapar Mı?

Antidepresanların hemen hemen her dozu ve her markası adet gecikmesi için gösterilen bir sebeptir. Düzenli bir periyotta ilerleyen menstrual döngü, antidepresan kullanımı ile birlikte bozulabilir. Fark edildiğinde hekime başvurulmalı ve bu şikayetten dolayı başka ilaca geçmek istenebilmelidir.

Antidepresan Bırakınca Ne Olur?

-Canlı rüyaların artması

-Sürekli bir kaygılı olma hali

-Nedensiz telaş

-Uyuyama

Antidepresan Cinselliği Etkiler Mi?

Psikolojik sorunlar için kullanılan antidepresanların kişilerde cinsel isteksizlik yapabileceği bilinmelidir. Bunun dışında orgazm süresinde azalma ya da erken boşalma gibi istenmeyen yan etkilere de neden olabileceği bilinmektedir.

Antidepresan Değişikliği Nasıl Yapılır?

Antidepresanların tamamı reçete ile satıldığından dolayı ilaç değişikliğini kendi başınıza yapmanız mümkün değildir. Mutlaka hekiminizin gözetimi altında olacağınızdan dolayı herhangi bir sorun yaşanmaz. Yalnız ufak tefek kaygı sorunları ile birlikte bir uyum sıkıntısı olabilir. Kısa sürede düzelecektir.

Antidepresan Etkisi Kaç Saat Sürer?

Antidepresan kullanımının ilk günlerde etkisi mümkün değildir. Vücudun ilaca bir adaptasyon süreci gereklidir. Yaklaşık iki ila üç hafta arasında olması gereken ve beklenen etkiler görülmeye başlar.

Antidepresan Etkisi Gösteren Şeyler Nelerdir?

Çikolata, muz, ay çekirdeği, ananas, limon, portakal, somon balığı, kefir gibi sıklıkla tüketilen ve çok sevilen besinlerin antidepresan etkisi gösterdiği düşünülmektedir.

Antidepresan Fazla Alınırsa Ne Olur?

Antidepresanların önerildiği formda ve miktarda alınması önemlidir. Fazla alınması durumunda tüm hormon dengeleri altüst olabilmektedir. Özellikle serotonin sendromu denilen başka bir rahatsızlıkla karşılaşılması olasıdır.

Antidepresanı Kimler Kullanır?

Depresyon ile savaşanlar

Manik depresif hastalar

Obsesif kompulsif bozukluğu olanlar

Anksiyeteden muzdarip olanlar

Antidepresan Kilo Aldırır Mı?

Antidepresanların hemen hemen her çeşidinin kilo aldırıcı bir etkisi olduğundan söz edilir. Özellikle gelişmiş ülkelerde obezitenin artmasına bile neden olmuştur.

Antidepresan Kısırlık Yapar Mı?

Özellikle belirli popülerliğe ulaşmış olan ilaçların DNA’da bir takım değişikliklere neden olduğu ve kısırlık gibi bir soruna davetiye çıkardığı bilinmektedir.

Antidepresan Libidoyu Düşürür Mü?

Antidepresan kullanımı ile birlikte cinsel isteksizliğin görülen yaygın yan etkiler arasında yer aldığı bilinir. Antidepresanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre bu durum ise kanıtlanmış bir gerçek olarak karşımıza çıkar.

Antidepresan hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Antidepresan