Antibiyotik Kullanımı Gebeliği Engeller Mi?

(Antibiyotik Kullanımı)

antibiyotik-kullanimi-gebeligi-engeller-mi

Antibiyotik Kullanımı Gebeliği Engeller Mi?

Hayır. Antibiyotik kullanımın gebelik planlaması dahilinde herhangi bir etkisinden söz edilmez.

Antibiyotik kullanımı gerekli görülmesi halinde kullanılan ve oldukça işe yarar etkiler veren bir tercihtir. Fakat hızlı ve etkili bir şekilde fayda vermesi nedeni ile toplumda yanlış inanışlara sebebiyet vermiştir. Verilen her bir antibiyotik, kişiye ve kişinin hastalığına özel olarak verilir. Keza dozu da aynı oranda kişiye özel olarak belirlenir. Bu nedenle reçetesiz satılan ağrı kesiciler ile karıştırılmamalıdır. Gereksiz kullanımında direnç düşürdüğü bilinmekle birlikte, aynı zamanda bağırsakta ki yararlı bakterilerin yok olmasına da neden olur. Bu sebeple başkasından alınan ya da önceden kalmış antibiyotikler dahi kullanılmamalıdır.

Antibiyotik Kullanımı Zararları Nelerdir?

Gereksiz antibiyotik kullanımının olası zararları arasında;

-İştah kaybı yaşanması

-Şiddetli ishal

-Ciltte pullanma ve dökülmeler

-Kalp atım hızında anormallikler

-Tansiyon düşmesi gibi etkiler yer alır.

Antibiyotik Kullanımı İshal Yapar Mı?

Bağırsaklarda yer alan yararlı bakteriler, sağlıklı bir sindirim sisteminin parçasıdır. Bunlarda antibiyotik kullanımı ile vücuttan uzaklaştırıldıkları için ishale neden olur.

Antibiyotik Kullanımı Adeti Geciktirir Mi?

Antibiyotikler, genel itibari ile her ay düzenli bir şekilde olan yumurtlama günlerinde herhangi bir aksamaya neden olmamaktadırlar.

Antibiyotik Kullanımı Böbreklere Zarar Verir Mi?

Antibiyotik kullanımı, sindirilmesinin hemen ardından böbrek ya da karaciğere taşınırlar. Oldukça ağır ilcalar olan antibiyotikler böbreklerin ve karaciğerin yorulmasına hatta hasar görmesine neden olur.

Antibiyotik Kullanımı Bağışıklığı Düşürür Mü?

Gerekli kullanımlarda bile, antibiyotiklerin yüksek dozda olması, uzun süre boyunca kullanılması bağışıklık sistemine zarar vermekten ziyade, ,immün sistemi yavaşlatabilir.

Antibiyotik Kullanımı Dişleri Çürütür Mü?

Antibiyotik kullanımı, dişlerin hem iç hem de dış yüzeyinde lekelenmelere neden olurlar. Özellikle diş eti hastalıklarını da tetikledikleri için dişlerin çürümesine de neden olabilirler.

Antibiyotik Kullanımı Düşüğe Sebep Olur Mu?

Gebelikte antibiyotik kullanımına ihtiyaç duyulan bir hastalık var ise, hekim kullanabileceğiniz ilaçlar yazmaya gayret eder. Eğer durumunuza ilişkin bir antibiyotik çeşidi yok ise bu durumda kullanmanızı önermez.

Antibiyotik Kullanımı Gebeliği Engeller Mi?

Hayır. Antibiyotik kullanımın gebelik planlaması dahilinde herhangi bir etkisinden söz edilmez.

Antibiyotik Kullanımı Genital Bölgede Kaşıntı Yapar Mı?

Güçlü antibiyotikler, özellikle ağız mukozası, genital bölge gibi ıslak bölgelerin Ph değerini etkiler ve bu nedenle kaşıntı görülmesi normaldir. Fakat kaşıntı çok şiddetliyse mutlaka bir uzman desteği alınmalıdır.

Antibiyotik Kullanımı İdrarda Koku Yapar Mı?

Evet. Bilhassa penisilin grubu güçlü antibiyotiklerin kullanımı ile birlikte, idrarda zararsız ama ağır bir koku fark edilebilir.

Antibiyotik Kullanımı Kaç Saatte Bir Alınır?

Günde üç kez kullanılması gerektiğinde 8 saat aralıklarla, iki kez kullanılması önerildiğinde ise 12 saatte bir olacak şekilde alınmalıdır.

Antibiyotik Kullanımı Kilo Vermeyi Engeller Mi?

Evet. Özellikle yararlı bakterilerin ölmesine neden olduğundan hızlı kilo almaya neden olmaktadırlar.

 

hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Antibiyotik Kullanımı